» załóż konto» przypomnij hasło

CCC - cena czyni cuda?

NZXT Kraken X60 – test chłodzenia cieczą

Autor: Mateusz Galon | Data: 2013-02-13 16:34:18

A A A | Wejść na stronę 79545 | Komentarzy 5

NZXT Kraken X60 – test chłodzenia cieczą Firmę NZXT po raz pierwszy gościmy na naszych redakcyjnych łamach. Producent ten dostarczył nam do testów swój najnowszy produkt, czyli chłodzenie wodne Kraken X60. Jak wiemy z doniesień prasowych NZXT słynie ze sprzętu wysokiej jakości i bezkompromisowej wydajności. Tym razem podjęli rękawice w stosunkowo niewygodnym temacie, czyli chłodzeniu cieczą procesorów. Takie produkty w swojej historii przygotował m.in. Antec i Corsair, jednak miały one obydwa bardzo poważną wadę – były bardzo głośne pod obciążeniem, a w dodatku zdecydowanie droższe o standardowych coolerów. Jak będzie w przypadku Krakena X60? Przekonajmy się.

Na wstępnie przypomnijmy, że NZXT wprowadził do sprzedaży dwa modele chłodzenia wodnego – Krakena X40 i testowanego przez nas X60. Różnią się one nieznacznie – model X60 posiada po prostu dwukrotnie większy radiator.

Urządzenie zostało zapakowane w całkiem spory kartonik, na którego froncie widnieje dużo zdjęcie produktu. Już w tym momencie osoby zainteresowane tym chłodzeniem powinny dokładnie zmierzyć ilość wolnego miejsca w obudowie, bowiem radiator ma długość aż 280 mm. Na pozostałych ściankach umieszczono informacje o Krakenie, które pozwolą poznać jego możliwości widziane oczami producenta.

Kraken X60

Kraken X60

W środku wszystkie elementy zostały umieszczone w dodatkowym, ekologicznym pudełku i umieszczone w przeźroczystych woreczkach. Istotne, że część elementów jest już ze sobą złączona i gotowa do użycia. Jeszcze przed zakupem trzeba sprawdzić, czy X60 będzie kompatybilny z posiadanym przez nas procesorem i podstawką. Kraken wspiera szeroką gamę układów: Intel Socket 1155, 1156, 1366, 2011 Core i7 / Core i5 / Core i3 AMD Socket AM2, AM2 +, AM3, AM3 +, FM1 Phenom II / Ahtlon II / Phenom / Athlon FX / Athlon X2 / Athlon / Sempron / Dual-Core Opteron / Opteron / Fusion. Trudno wskazać inną oprócz LGA775 platformę, której producent nie wymienia w swojej specyfikacji.

Kraken X60

W zestawie oprócz radiatora połączonego rurkami z pompką otrzymujemy również: zestaw montażowy, dwa wentylatory 138 mm, śruby montażowe, preaplikowaną pastę termoprzewodzącą, płytę CD z oprogramowaniem, instrukcję instalacji oraz komplet podkładek.

Kraken X60

Wspomniane wentylatory NZXT FX-140 są sterowane za pomocą PWM i pracują w zakresie prędkości obrotowej od 800 do 2000 +/- 10 RPM. Pozwala to na generowanie przepływu od 54 do 98,3 CFM, ciśnienia od 0.8 do 2.2 mm H2O i szumu pomiędzy 21, a 37 dBA. Ich łożysko to Liquid State Bearing. Podłączamy je do bloku chłodzącego. Już teraz możemy zdradzić, że przy maksymalnej wydajności są zdecydowanie słyszalne, jednak dzięki dołączonej aplikacji będziemy mogli wybrać tryb ich pracy.

Kraken X60

Kraken X60

Pompka, którą zamontujemy na procesorze posiada na swojej miedzianej podstawce nałożoną pastę termoprzewodzącą, która żeby nie ubrudziła innych elementów zestawu została na czas transportu zabezpieczona plastikowym kapturkiem. Na jej froncie znajduje się logo NZXT, które w czasie pracy jest jasno podświetlane diodami LED w kolorach RGB. Pompka pracuje z prędkością 2900 +/- 150 RPM przy napięciu 12 V i prądzie 175 mA.

Kraken X60

Kraken X60

Do pompki oprócz dwóch rurek wykonanych z kauczuku o długości 400 mm z cieczą, podłączono również cały szereg przewodów. Mamy tutaj m.in. kabel zasilający SATA, złącze 3-pin (podłączamy do płyty głównej), złącza 4-pin do wentylatorów i złącze USB. Oznacza to, że to nie płyta główna kontroluje pracę wentylatorów PWM, lecz blok chłodzący, który posiada kontroler powiązany ze specjalnie przygotowanym oprogramowaniem, gdzie możemy monitorować działanie Krakena X60.

Kraken X60

Kraken X60

W radiatorze o długości 312,5 mm i grubości 27 mm zostały wycięte odpowiednie otwory do przykręcenia dwóch wentylatorów (po cztery śruby każdy), które będą wiały w kierunku chłodnicy.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • t.luk

  2013-02-13 17:15:26

  Ta cena to dobry joke ;) Antec Kuhler H20 920 jest sporo tańszy a ma to samo oprogramowanie (z nawet ładniejszymi "skórkami" ;)).
 • Xawery

  2013-02-13 17:57:00

  Cena przegięta, ale to totalna nowość w Europie, więc się nie dziwmy.
 • mw_1975

  2013-02-13 19:35:37

  Chyba jeszcze upłynie w Wiśle nieco wody, zanim kompaktowe chłodzenie cieczą zrówna się z chłodzeniami wodnymi z wysokiej klasy elementów.
 • t.luk

  2013-02-14 10:03:32

   

  Xawery napisał:

  Cena przegięta, ale to totalna nowość w Europie, więc się nie dziwmy.


  Bzdura. "Podatek od nowości" nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla "kompaktowego LC" kiedy porządne i normalne LC (z cichymi wentylatorami i rezerwuarem) to koszt rzędu 800zł...
 • t.luk

  2013-02-14 10:04:31

   

  mw_1975 napisał:

  Chyba jeszcze upłynie w Wiśle nieco wody, zanim kompaktowe chłodzenie cieczą zrówna się z chłodzeniami wodnymi z wysokiej klasy elementów.


  Nie zrówna się dopóki nie dadzą miedzianych chłodnic, rezerwuarów, normalnych wentylatorów i nie umożliwią rozbudowy w przyszłości ;)

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...