» załóż konto» przypomnij hasło

Niższego nie wymyślono

Noctua NH-L9i - recenzja coolera CPU

Autor: Mateusz Galon | Data: 2012-12-04 20:25:01

A A A | Wejść na stronę 47453 | Komentarzy 3

Noctua NH-L9i - recenzja coolera CPU Austriacka firma Noctua wprowadziła w październiku na rynek nowe schładzacze CPU o nazwie NH-L9, które występują w dwóch wersjach: L9i i L9a. Oznaczają one oczywiście rodzaj platformy, na jaką dane urządzenie jest przeznaczone (i – Intel, a – AMD). Według zapewnień producenta cooler ma pozwolić na obsłużenie procesora o maksymalnym TDP na poziomie 65 W. Czy rzeczywiście tak skromna, pod względem gabarytowym konstrukcja ma szanse na rynkowy sukces? Przekonajmy się.

Najnowsze chłodzenie austriackiego producenta zostało zapakowane w bardzo solidne pudełko o niewielkich rozmiarach, na którego froncie umieszczono najważniejsze cechy sprzętu, modele kompatybilnych podstawek oraz logo producenta. W środku wszystkie elementy zestawu zostały poukładane w bardzo elegancki sposób. W skład akcesoriów wchodzą: cztery śrubki montażowe, logo Noctua do przyczepienia na obudowie, adapter redukujący obroty do około 1800 RPM, instrukcja montażu oraz tubka z pastą termoprzewodzącą.

Noctua NH-L9i

Noctua NH-L9i

Noctua NH-L9i

Sam cooler CPU ma wymiary 37 x 95 x 95 mm, co świadczy o jego bardzo małych gabarytach. W praktyce okazuje się on wysoki mniej więcej, jak moduły pamięci RAM bez dodatkowych radiatorów. Jego konstrukcja opiera się na niewidocznych na pierwszy rzut oka dwóch rurkach termoprzewodzących, które zostały pokryte warstwą niklu. Utrzymują one radiator, którego żeberka również zostały poniklowane. Na ostatnim żeberku wygrawerowano pokaźne logo producenta.

Noctua NH-L9i

Noctua NH-L9i

Na spodzie mamy miedzianą podstawkę (również poniklowaną), po której dwóch stronach znajdują się przymocowane śrubami metalowe uchwyty do montażu. Została on solidnie wyszlifowana, jednak nie jest to „lustro”.

Noctua NH-L9i

Noctua NH-L9i

Na górze znajduje się wentylator NF-A9x14 sterowanym systemem PWM przykręcony za pomocą czterech śrubek, który może pracować z prędkością obrotową od 300 do 2500 RPM, a po zastosowaniu specjalnego adapteru wartość maksymalna maleje do ok. 1800 RPM. Podłączamy go do płyty głównej za pomocą wtyczki 4-pin. Warto zauważyć, że w narożnikach posiada on cztery podkładki, które mają za zadanie redukować przenoszenie drgań i wibracji.

Noctua NH-L9i

Ogólnie rzecz biorąc jakość wykonania Noctua NH-L9i nie budzi żadnych zastrzeżeń. Producent przyzwyczaił nas do tego, że jego produkty są świetnie wykonane i tak jest również tym razem.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • maximus

  2012-12-05 12:10:37

  Ciekawe, jakby sprawowało się chłodzenie w małej obudowie, dla której przecież jest przeznaczone.
 • RafalC

  2012-12-05 12:17:31

  Wydaje mi się, że dobrze :) Inne testy to potwierdziły na zagr. portalach.
 • ~Szczepan

  2015-07-28 09:08:16

  Używam go od 3 miesięcy na Pentium G3258 przy OC na 4.2GHz. Napięcie bez zmian (AUTO)
  Wentylator nie rozkręca się do pełnych obrotów, utrzymując procesor przy pracy pomiędzy 45 a 55 stopniami celsjusza. W spoczynku to jest nie więcej niż 35 stopni. Nie testowałem go w większych zakresach OC czy programami do stresu bo nie było to potrzebne. Wentylator jest cichy a pasta termo dodawana do opakowania jest całkiem przyzwoita.

Komentarz 3


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...