» załóż konto» przypomnij hasło

Noctua NH-L12S i NH-L9a-AM4 – recenzja coolerów CPU

Autor: Marcin Gębala | Data: 2017-11-22 17:45:50

A A A | Wejść na stronę 14428 | Komentarzy 0

Noctua NH-L12S i NH-L9a-AM4 – recenzja coolerów CPU

Od dłuższego już czasu obserwujemy zwiększony wzrost zainteresowania małymi komputerami. Jeszcze do niedawna, tego typu urządzenia miały znaczące ograniczenia, z uwagi na niewydolność systemów chłodzenia. Obecnie proces miniaturyzacji pozwala zmieścić znacznie więcej i zachować niższe napięcia, co daje nam mniej wydzielanego ciepła. Niedawno na rynek weszły procesory AMD Ryzen, które dały jeszcze większe możliwości, bowiem w ich małej obudowie można zamknąć CPU z sześcioma rdzeniami (dwanaście wątków). Oczywiście od razu po tym w sklepach pojawiły się liczne coolery, które mają skutecznie obsłużyć nowe procesory. Jedynym z ich producentów jest Noctua, która oficjalnie wspiera platformę AMD AM4 i dostarczyła do naszej redakcji swoje dwa najnowsze modele. Jeżeli jesteście ciekawi czy warto zainteresować się tytułowymi modelami to zapraszamy do lektury.


Pierwszym produktem, któremu się przyjrzymy bliżej jest Noctua NH-L12S. Model ten poddaliśmy także testom, bowiem jest on bardziej uniwersalny. Mamy na myśli to, że poza zgodnością z podstawkami AMD, wspiera także sockety Intela. Producent postawił ponownie na bardzo wygodny system montażu SecuFirm2. Jeden i drugi cooler obsługuje CPU o maksymalnym TDP wynoszącym 95 W. To dużo, bowiem przecież taki właśnie jest np. sześciordzeniowy R5 1600X od AMD.

Noctua NH-L12S został dostarczony do nas w eleganckim, solidnym i utrzymanym w biało-brązowej kolorystyce pudełku. Już na froncie możemy przeczytać, że jest to model niskoprofilowy, którego budowę oparto na poprzedniku, czyli Noctua NH-L12. W środku znajdziemy kolejne kartoniki, w których wszystko jest idealnie zabezpieczone i rozdzielone na osobne, oznaczone woreczki. Wśród akcesoriów znajdziemy tutaj oczywiście zestaw do montażu na procesorach AMD i Intel wraz z instrukcjami i pastą termoprzewodzącą NT-H1.

Noctua NH-L12S

Noctua NH-L12S

Sam cooler nie należy do największych, ale przecież i tak jego radiator będzie większości przykrywał laminat płyty micro ATX. Został on oparty na czterech rurkach termoprzewodzących o średnicy 6 mm. Pod jego aluminiowymi żeberkami został przypięty wentylator Noctua NF-A12x15 PWM, o wielkości 120 mm i grubości 15 mm. Jednostka ta oczywiście wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie austriackiego producenta. Mowa tutaj m.in. o łożyskowaniu SSO2 (gwarancja na 150 tysięcy godzin pracy), rowkowanej ramce Inner Surface Microstructures, czy układzie wirnika w technologii Flow Acceleration Channels. Nawet przy obrotach maksymalnych, które wynoszą 1850 RPM, jego głośność pracy wynosi zaledwie 23,9 dBA. Jeżeli ktoś chce jednak jeszcze ograniczyć te obroty to w komplecie znajdzie reduktor L.N.A. dający spadek obrotów do 1400 RPM (16.8 dBA). Jeżeli przyjdzie potrzeba, to śmigło możemy także zamontować na radiatorze – zależy to od naszych potrzeb i preferencji.

Noctua NH-L12S

Noctua NH-L12S

Noctua NH-L12S

Podstawka wykonana została z miedzi i pokryta niklem. Nie jest jednak wyszlifowana na przysłowiowe lustro.

Noctua NH-L12S

Noctua NH-L12S

Noctua NH-L12S

NH-L12S ma wymiary 70 mm x 128 mm x 146 mm i waży 520 g z wentylatorem. Pasuje on do następujących podstawek: LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 oraz AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+.

 

Noctua NH-L12S

Noctua NH-L12S to bezwzględnie świetnie wykonany cooler z bardzo bogatym zestawem dodatków. Obcując z nim mamy pewność, że jest to produkt klasy premium. Na kolejnych stronach zobaczycie jaką wydajność oferuje.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...