Miniaturyzacja również dotyczy chłodzenia?
Noctua NH-D9L i NH-U9S – test coolerów CPU
Firma Noctua wprowadziła na rynek dwa nowe modele schładzaczy procesora, które oferują niewielkie gabaryty, co ma zapewnić kompatybilność z małymi obudowami i układami AMD i Intel. Konstrukcje są mocno związane z coolerem NH-U9B SE2. W komplecie otrzymujemy wydajne wentylatory A9-PWM i pastę trermoprzewodzącą NT-H1. Urządzenia objęte są 6-letnią gwarancją producenta, co nas przy jakości produktów austriackiego producenta w ogóle nie dziwi. Sprawdźmy, jak modele NH-D9L i NH-U9S sprawdzają się w praktyce.
Obydwa coolery zostały zapakowane w analogiczne kartony w biało-brązowym kolorze. Na froncie producent wypisał ich najważniejsze cechy, co ma pomóc klientowi w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Na odwrocie przedstawiono zawartość opakowania oraz specyfikację wentylatora. Na innym boku opisane zostały wszelkie technologie, które Noctua stosuje w swoich urządzeniach.
Poszczególne akcesoria zostały umieszczono w osobnym kartoniku. Również sam radiator włożono w ochronny karton, który ma zapewnić bezpieczny transport sprzętu. W komplecie znalazły się zestawy montażowe SecuFirm2 dla procesorów AMD i Intela, instrukcja instalacji, pasta termoprzewodząca w tubce, specjalny klucz do przykręcania śrubek oraz adapter L.N.A. do zmniejszania obrotów wentylatora.
Nie zabrakło także wentylatora NF-A9 PWM, który wyposażony jest w łożysko SSO2. Pracuje on z prędkością obrotową 2000 RPM (1550 RPM z adapterem L.N.A.) i generuje przy tym przepływ powietrza 78,9 m3/h (62,6 m3/h) oraz szum na poziomie 22,8 dB (16,3 dB). Jego minimalny czas bezawaryjnej pracy wynosi 150 tysięcy godzin. Wentylator posiada zoptymalizowaną ramkę AAO oraz nacięcia na łopatkach, które mają zapewnić doskonałą wydajność. Warto wspomnieć także o antywibracyjnych nakładkach, które eliminują przenoszenie drgań.
Sam cooler należy do klasy Premium i został zaprojektowany, żeby zapewnić jak najwyższą wydajność przy ograniczonych gabarytach. Urządzenie ma zaledwie 110 mm wysokości, czyli jest o 15 mm niższe od klasycznych schładzaczy z wentylatorami 92 mm jak np. NH-U9S. Model ten jest przeznaczony przede wszystkim dla komputerów HTPC i SFF. Model ten przygotowany jest również do współpracy z dwoma wentylatorami NF-A9. Taką konfigurację także prezetestowaliśmy.
Radiator ma wymiary 110 x 95 x 95 mm (wysokość x szerokość x głębokość) oraz waży 428 gramów. Jego podstawka została wykonana z miedzi i pokryta warstwą niklu. Cała konstrukcja składa się z aluminiowych finów, które utrzymywane są przez miedziane ciepłowody.
NH-D9L jest konstrukcją w całości symetryczną (w odróżnieniu od NH-U9S). W tym przypadku mamy tylko cztery rurki termoprzewodzące, które przebiegają przez 35 żeberek i rozmieszczone są w równych odstępach pomiędzy sobą.
Na NH-D9L możemy zamontować nawet trzy wentylatory. Niestety producent w komplecie nie daje nam tyle jednostek.
Model NH-U9S jest oparty na wersji NH-U9, która została po raz pierwszy zaprezentowana w 2005 roku i zdobyła ponad 800 wyróżnień w prasie komputerowej. Cooler ma wymiary 125 x 95 x 68 mm (wysokość x szerokość x głębokość) i waży 524 gramy bez wentylatora. Z wentylatorem jego rzut tworzy kwadrat o wymiarach 95 x 95 mm, a waga wzrasta do 618 gramów.
Jego podstawka została wykonana z niklowanej miedzi, a żeberka są w całości aluminiowe. Cała konstrukcja oparta jest o pięć rurek heat-pipem, które są bardzo specyficznie rozmieszczone. Kiedy spojrzymy na radiator z profilu, to widzimy, że nie jest on symetryczny. Wieża została wykonana z 43 finów, które na krawędziach mają małe wcięcia umożliwiające zamontowanie wentylatorów po obu stronach.
Na zdjęciu widzimy, że podstawka, tak jak w przypadku poprzednich produktów jest idealnie wyszlifowana na przysłowiowe lustro. Nie ma na niej żadnych śladów użytych narzędzi.
W zestawie z tym radiatorem mamy także jeden wentylator NF-A9 PWM, który nie posiada regulacji prędkości i pracuje przy 2000 RPM. Po podłączeniu do niego adapteru LNA jego prędkość obrotowa spada do 1600 RPM. Są to wartości zgodne z tym, co deklaruje producent. Dzięki zapinkom z zestawu możemy zamontować na radiatorze dodatkowy wentylator, jednak powiększy on całą konstrukcję o kolejne 25 mm. Mogą one pracować w konfiguracji push-pull.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
SĹawekpl
2015-02-04 11:48:05
wentylator założony tylko jako wyciągający a nie pchający powietrze
do jakiej wartości TDP mogą one pracować pasywnie? może to się uda wyciągnąć od vendora
same wentyle jakoś mnie nie przekonują po kupnie 6 sztuk 120mm które od nowości terkotały, ale radiator już tak, szukam czegoś małego do HTPC
1