» załóż konto» przypomnij hasło

Nowa seria dla każdego, bogatego

Noctua NF-S12A – test wentylatorów

Autor: Marcin Jankowski | Data: 2013-03-31 12:00:43

A A A | Wejść na stronę 50499 | Komentarzy 3

Noctua NF-S12A – test wentylatorów Firma Noctua przez ostatni okres czasu wyrobiła sobie bardzo dobrą opinię na rynku, dzięki czemu jej urządzenia pomimo wysokich cen cieszą się dużą popularnością. Niedawno miała miejsce premiera nowych wentylatorów z serii NF-S12A, które dostosowano są do wszystkich grup odbiorców. Możemy wybrać pomiędzy modelem FLX, ULN oraz PWM. Jeden został przygotowany dla zwolenników ciszy, drugi posiada automatyczną regulację obrotów, a trzeci oferuje wysoką wydajność. Oprócz tego w każdym zestawie dołączono liczne przejściówki, które pozwolą na zarządzanie prędkościami obrotowymi. Czy w związku z tym nowe modele mają szansę na zwojowanie polskiego rynku? Zapoznajcie się z naszą opinią.

Wentylatory Noctua NF-S12A zostały zapakowane w bardzo nowoczesne pudełka, które swoim wyglądem przypominają nie tyle zwykły kartonik, ale książkę, którą możemy otworzyć z jednej lub drugiej strony i przeczytać masę informacji na temat najnowszych konstrukcji austriackiego producenta. Opisuje on budowę i zastosowane technologie w swoich najnowszych śmigłach.

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Większość rozwiązań jest nam oczywiście znana z poprzednich serii austriackiego producenta, jednak oprócz tego zastosowano liczne nowe rozwiązania. W tym przypadku najistotniejszą zmianą jest udoskonalenie kształtu łopatek rotora i nadanie im specyficznych odkształceń, które mają sprawić, że wentylator będą wyróżniać się większą wydajnością (przepływem powietrza), przy zmniejszonych turbulencjach.

Noctua swoją nową technologię nazwała Anti-Stall Knobs i prezentuje ją na poniższym obrazku.

Noctua NF-S12A

Zastosowane tutaj wypustki mają umożliwić lepsze ukierunkowanie strumienia powietrza. Wydaje się, że jednym z kluczy do sukcesu jest zastosowanie wirnika z technologią SSO2 Bearing, która zapewnia mniejsze tarcie pomiędzy elementami, dzięki zastosowani siły elektromagnetycznej. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest zwiększona do 150 tysięcy godzin żywotność wentylatorów. Noctua bezwzględnie jest pewna swego i udziela nam aż 6 lat gwarancji na swoje produkty. Jeżeli jesteście zainteresowani innymi rozwiązaniami, które zastosowano w tych konstrukcjach to odsyłamy na stronę naszej poprzedniej recenzji.

Przyjrzyjmy się teraz kolejno trzem konstrukcją, które wprowadzono na rynek. Pierwszą z nich jest wersja FLX, która oferuje nam trzy ustawienia prędkości obrotowej wentylatora: 1200 RPM z szumem na poziomie 17,8 dBA, 900 RPM z 10,7 dBA i 700 RPM z 7,4 dBA. Możliwość redukcji jest możliwa za sprawą specjalnych przejściówek, które otrzymujemy w zestawie. Oprócz nich mamy jeszcze wkręty i sylikonowe kołki, które przydadzą się do montażu na coolerze CPU, ściance obudowy lub chłodnicy.

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Drugi model z dopiskiem ULN został stworzony dla osób, które szukają ekstremalnie cichych rozwiązań. NF-S12A ULN nie różni się wyglądem od wersji FLX czy PWM, jednak posiada trochę inne parametry pracy i zmienione wyposażenie. W tym przypadku wentylator oferuje maksymalną prędkość obrotową na poziomie 800 RPM z szumem 8,6 dBA, co w praktyce oznacza bezgłośną pracę. Jednak, gdyby jednak to było za szybko, to dzięki dołączonemu adapterowi możemy zredukować jego obroty do 600 RPM (6,7 dBA). W zestawie otrzymujemy również adapter z 3 do 4 pin oraz kabel przedłużający 300 mm.

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Ostatnim modelem, jaki dostarczono nam do testów jest NF-S12A PWM, który na tle poprzedników wyróżnia się automatyczną regulacją prędkości obrotowej. Dzięki temu nie musimy, jak w poprzednich przypadkach zbyt często otwierać obudowy, ani wyposażyć się w dodatkowy panel sterowania wentylatorami. Wersja PWM posiada swój własny układ sterownia NE-D1 PWM IC, który pozwoli dostosować obroty do panujących warunków, tak aby zachować równowagę pomiędzy wydajnością, a generowanym szumem. Jednak, gdyby nam to nie wystarczało to możemy bez problemów skorzystać z również tutaj załączonych przejściówek, które pozwalają na zejście z obrotami do 900 RPM (maksymalnych).

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Noctua NF-S12A

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Kamirp

  2013-03-31 20:47:27

  kolejne świetne wentyle
 • jantomx

  2013-03-31 21:14:47

  Mi zawsze się one nie podobały ze strony estetycznej, do jakiej obudowy one pasują?
 • Duath

  2013-04-01 16:27:17

  @jantomx nie każdy ma okno w budzie lub zdjęty panel. Dla mnie w obudowie liczy się przepływ powietrza i porządek a nie zastanawianie się jakie kolorki mi spasują.

Komentarz 3


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...