» załóż konto» przypomnij hasło

Czyli kolejny takt w zegarku Intela...

Ivy Bridge - oficjalny test Core i7 3770K

Autor: Michał Mroziński | Data: 2012-04-23 18:00:01

A A A | Wejść na stronę 191602 | Komentarzy 7


Procesory Ivy Bridge są wykonane w nowym, niższym procesie produkcyjnym. Co to oznacza dla nas – użytkowników? Teoretycznie procesor dzięki takiemu zabiegowi powinien wydzielać mniej ciepła, co jest związane ze zmniejszonym poborem energii elektrycznej. W teorii... W praktyce – niestety procesory Ivy Bridge, które trafią na półki sklepowe będą posiadały identyczne TDP jak ich poprzednicy. Czy to oznacza, że nasza opisywana nowość nie pobiera mniej energii elektrycznej oraz nie podkręca się lepiej niż jej poprzednik? I tak i nie. Szerzej o tym za chwilę.

Przy okazji opisywania użytej przez nas płyty głównej Intela wspominałem, iż podkręcanie na niej to zadanie uproszczone do granic możliwości. A czy wspomniałem, że równie skuteczne? Nie? Intel DZ77GA-70K pozwolił nam bez problemu osiągnąć 4,5GHz na zwykłym boxowym wiatraczku. Oznacza, to iż w przeciwieństwie do wielu „automagicznych automatów podkręcajacych” nie przesadzał z napięciami ani z innymi krytycznymi wartościami. Ręczne podkręcanie nie poprawiło tego rezultatu, jednak tu granicą nie było koniec suwaka, a wydajność boxowego coolera.

Intel Ivy Bridge

Intel Ivy Bridge

Jak zauważyliście podrasowaliśmy również pamięć RAM. Użyte przez nas moduły posiadały zapisany profil XMP z wartością 2133MHz przy napięciu 1,65V. Przy powyższych parametrach cała platforma działała stabilnie, jednak temperatury zaczynały dochodzić do granic zdrowego rozsądku, co spowodowało, iż dalsze próby podnoszenia zegara czegokolwiek zostały przez nas zaniechane. A jak wyglądała wydajność po delikatnym tuningu? Imponująco :) !! zresztą – zobaczcie sami:

Intel Ivy Bridge

Słowo wyjaśnienia należy się Wam – Drodzy Czytelnicy – dlaczego zdecydowaliśmy się dokonywać prób podkręcania na zwykłym boxowym coolerze. Wynikało to z chęci sprawdzenia na ile niższy proces produkcyjny oraz obniżenie TDP pozwoliło na zabawę w overclocking osobom nieposiadającym niczego ponad standardowy system chodzenia CPU.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Mesmerize

  2012-04-23 18:22:42

  W rozdziale "Pobór prądu oraz temperatury pracy" brakuje temperatury pracy. Pod niektórymi screenami przydałby się opis, np.: w testach Stalkera - dopiero po krótkim zastanowieniu wiadomo o co tam chodzi.
 • Duath

  2012-04-23 21:29:37

  Ostatni screen z rozdziału OC chyba nie jest ten, co powinien być? :) A ogólnie procek całkiem ciekawy. Fajnie, że obecne integry Intela nie są takie słabe. Teraz nawet na komputerze typowo biurowym będzie można w coś pograć ;)
 • Adonim

  2012-04-24 11:25:12

  średnio, moje testy były lepsze ;) jedynie testy z ram 1600 lub 2133 to coś nowego.

  większą wizję testów miałem.
 • Francus

  2012-04-24 16:21:43

  Tylko pogratulowac Intelowi wypada. mimo braku realnej konkurencji w topowych roziwazaniach Intel prze do przodu. czekamy na odpoweidz ze strony amd.
 • Sroka

  2012-04-24 17:25:36

  Z grubsza to co mialo byc jest, IB wybitnie zoptymalizowany dla urzadzen przenosnych.
 • JegoMosc

  2012-04-26 04:16:17

  Fajny procesorek.
  Mniejsze zużycie energii. Troszkę szybsza grafika.
  W zasadzie do domowego użytku nic lepszego na ten moment nie potrzeba.
 • Mesmerize

  2012-04-26 11:44:10

  Pod pojęciem użytek domowy może kryć się wiele rzeczy, ale moim zdaniem jest wiele tańszych procesorów, które z powodzeniem radzą sobie z tego typu zadaniami. Szkoda, że Ivy kręci się gorzej, niż jego starsi bracia. Widać, że technologia TriGate musi jeszcze zostać dopracowana pod względem oddawania ciepła, a gdy to się stanie, możliwości OC na pewno wzrosną.

  PS.
  Pytanie do redakcji: czy możemy się spodziewać testu Trinity w dniu premiery?

Komentarz 7


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...