» załóż konto» przypomnij hasło

Poszerz dostęp do swojej sieci

Edimax EW-7438RPn Air – rzut oka na ekspander

Autor: Michał Jankowski | Data: 2015-05-08 11:36:57

A A A | Wejść na stronę 18686 | Komentarzy 5

Edimax EW-7438RPn Air – rzut oka na ekspander

Ile razy zdarzyło się Wam mieć słaby zasięg sieci WiFi? Sytuacja taka występuje często w starym budownictwie, gdzie sygnał jest skutecznie tłumiony przez grube ściany. Wtedy z pomocą przychodzi wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowych. Obecnie urządzenia tego typu stały się bardzo popularne, ponieważ ich konfiguracja w porównaniu do routera jest dużo łatwiejsza. Na dodatek są bardzo ładne. Nie, nie pomyliliśmy się. Edimax EW-7438RPn Air zdobył podczas targów Computex właśnie nagrodę w dziedzinie designu i innowacji. Czym wyróżnia się on na tle konkurencji? Sprawdziliśmy.

Urządzenie przyjechało do nas w czarnym, niewielkim opakowaniu. Ono samo też nie jest duże, ponieważ rozmiary białej kostki wynoszą 42 x 42 x 72 mm. Waży ona 49 gramów. Trzeba przyznać, że na tle konkurencji sprzęt ten jest wyjątkowo mały. To duży plus, ponieważ nie zablokuje ono drugiego gniazdka po podłączeniu. Urządzenie w całości wykonano z błyszczącego plastiku, co sprawia, że prezentuje się atrakcyjnie. Na jednym z boków umieszczono przycisk WPS, czyli Wi-Fi Protected Setup, który umożliwia szybką synchronizację ze skonfigurowanym już urządzeniem dostępowym.

W komplecie otrzymujemy dodatkowo instrukcje obsługi oraz płytę mini-CD z oprogramowaniem i sterownikami.

EW-7438RPn

EW-7438RPn

EW-7438RPn

Konfigurację ekspandera można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z wykorzystaniem funkcji WPS. Za pomocą tego przycisku można połączyć urządzenie z naszym routerem. Drugi sposób jest trochę bardziej skomplikowany, ale w sumie nie wymaga też dużo zachodu. Po podłączeniu komputera do naszego ekspandera, przechodzimy do konfiguratora w przeglądarce www, który jest dostępny w języku polskim. Wystarczy tutaj wybrać odpowiednią sieć, którą chcemy sparować, wpisać hasło i tyle. Po tym zabiegu będziemy mieli powiększony obszar na którym dostępna jest sieć WiFi w naszym domu czy biurze. Warto jednak zwrócić uwagę, że proces identyfikacji sieci przez EW-7438RPn Air jest dosyć długi, dlatego trzeba sporo poczekać. Jeżeli zagęszczenie sieci bezprzewodowych na naszym obszarze jest znaczące to może on się jeszcze wydłużyć.

EW-7438RPn

EW-7438RPn

Edimax udostępnia swoim klientom mały i przydatny program EdiRange, który pozwala na zarządzenie urządzeniem. Możemy go pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Po zainstalowaniu mamy dostęp do ustawień z naszego telefonu lub tabletu. Program jest prosty w obsłudze, a w dodatku w języku polskim. Znajdujemy tutaj kilka ciekawych opcji jak np. możliwość stworzenia osobnej sieci dla gości (można korzystać z Internetu bez przeglądania zasobów lokalnych). Inną ciekawą funkcją jest zarządzenie czasem dostępu do sieci poprzez kalendarz. Możemy dokładnie ustalić do kiedy i do której godziny Internet będzie dostępny w poszczególnych dniach tygodnia. To może się przydać w przypadku ograniczania dostępu do sieci dzieciom. Poza tym mamy tutaj możliwość włączenia trybu Good Night Mode, który wyłączy podświetlanie ekspandera. W aplikacji niestety zabrakło nam możliwości przełączenia sieci, której zasięg poszerzamy.

EW-7438RPn

EW-7438RPn

EW-7438RPn

EW-7438RPn

EW-7438RPn

Drugim minusem jest to, że w momencie opuszczenia strefy zasięgu ekspandera wymagane jest zalogowanie się ponowne do kolejnej sieci w tej strefie, gdzie się znaleźliśmy. Taki problem nie będzie uciążliwy, jeżeli mamy w biurze tylko jeden taki wzmacniacz, ale jeżeli zapragniemy wykorzystać kilka takich urządzeń, to za każdym razem będziemy musieli przelogować się przy zmianie strefy zasięgu produktu Edimaxa.

Najważniejsze jednak, że działanie sieci było bezproblemowe. Szybkość nie odbiegała w żaden sposób od parametrów reszty sieci.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~giveup

    2015-05-08 16:29:42

    Fajna maszynka za sympatyczne pieniądze.
  • ~iginov1

    2015-05-08 18:01:15

    ja jednak preferowałbym tego typu urzadzenie na 5 GHz
  • ~kilof

    2015-05-10 23:00:42

    proste w obsłudze jak konstrukcja gwoździa, łatwe do przeniesienia pomiędzy pomieszczeniami, polecam
  • ~gimus

    2015-05-11 10:38:05

    Już sprawuje świetnie, ale podłączenie go do istniejącej sieci domowej to nie takie proste, jak piszą niektórzy. Musiałem czekać parę dni, by szwagier zmienił jakieś zapory/blokady w routerze, a to zajęło mu też trochę czasu - parę godzin, mimo że ma talent do informatyki i wprawę z komputerami, dopiero potem wzmacniacz nawiązał współprace z routerem. Potem jest OK.
  • ~sokolowski

    2015-05-11 10:45:23

    Właśnie czegoś takiego szukałam. Niestety, mój router ustawiony na poddaszu i podpięty pod antenę z internetem radiowym, nie dawał rady objąć zasięgiem całego domu. Jako, że ostatnio coraz częściej na parterze trzeba było "szukać" sieci, to zakupiłam to oto urządzenie. I ... jest świetne! Wzmacnia sygnał tak, że teraz internet jest osiągalny nawet w dalekiej piwnicy. Instalacja - dziecinnie prosta (tylko tyle, że na liście sieci Wifi zgłasza się jako dodatkowa sieć, ale to dla mnie nie problem) Urządzenie - niewielkie, bezpośrednio do kontaktu (beaz żadnych zbędnych kabli).

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...