» załóż konto» przypomnij hasło

Mały, zgrabny i wydajny?

Cryorig M9i – test chłodzenia CPU

Autor: Marcin Gębala | Data: 2016-12-12 10:25:55

A A A | Wejść na stronę 12942 | Komentarzy 2

Cryorig M9i – test chłodzenia CPU

Firma Cryorig wprowadziła pewien czas temu do sklepów nowy model chłodzenia procesorów o nazwie M9. Urządzenie to wyróżnia się bardzo małymi gabarytami i ma zapewnić skuteczne odprowadzenie ciepła przy zachowaniu niskiego natężenia szumu. W tym artykule sprawdzimy czy młody producent dobrze wykonał swoją pracę i czy model M9i dla procesorów Intel jest dobrym wyborem w cenie około 100 złotych. Zapraszamy do lektury.


Pokaż specyfikację

Specyfikacja Cryorig M9i
Przeznaczenie Chłodzenie procesora
Minimalny poziom hałasu 10,1 dB
Maksymalny poziom hałasu 26,4 dB
Minimalne obroty wentylatora 600 obr/min
Maksymalne obroty wentylatora 2200 obr/min
Materiał radiatora Aluminium + Miedź
Liczba listków radiatora 40 szt
Wymiary radiatora 87 x 102 x 124,6 mm
Wymiary wentylatora 92 x 92 x 25 mm
Podświetelnie Brak
Ilość wentylatorów 1 szt
Ilość Heatpipe 3 szt
Ilość kolumn Heatpipe 6 szt
Średnica Heatpipe Ø 6 mm
Regulacja obrotów Regulator PWM
Wysokość z wentylatorem 124,6 mm
Maksymalne TDP 120 W
Zasilanie wentylatora 4 pin PWM
Waga 0,425 kg

Nowe chłodzenie Cryorig przyjechało do nas w niewielkim pudełku, na którym znajdziemy zdjęcia coolera oraz informacje na jego temat. W środku poszczególne elementy są dobrze zabezpieczone. Wśród nich znajdziemy zestaw do montażu, pastę termoprzewodzącą CP15, instrukcję oraz klipsy do wentylatorów.

Cryorig M9i

Cryorig M9i

Sam radiator to konstrukcja jednowieżowa o rozmiarze 87 x 102 x 124,6 mm, która przeznaczona jest przede wszystkim do konstrukcji ITX. Na spodzie mamy miedzianą podstawkę (klasy C1100), która została pokryta warstwą niklu. Jest ona wyszlifowana na przysłowiowe lustro. Połączona jest ona trzema rurkami termoprzewodzącymi o średnicy 6 mm. Te przecinają układ 40 żeberek, których odległość między sobą wynosi 1,6 mm lub 3,5 mm. Producent wspomina tutaj o technologii Jet Fin Acceleration, która polega na wykorzystaniu większego wlotu i zwężonej konstrukcji finów. Dzięki temu mamy zwiększone sprężenie powietrza i mocniejszy przepływ.

Cryorig M9i

Cryorig M9i

Cryorig M9i

Cryorig M9i

Cryorig M9i

Na górze widzimy plastikową maskownicę w dosyć nietypowym kształcie z logo firmy Cryorig. Za generowanie przepływu powietrza odpowiada wentylator 92 mm z wtyczką 4-pin, który obraca się z prędkością od 600 do 2200 RPM. Generuje przy tym maksymalny przepływ powietrza 48,4 CFM, a także szum o wartości 26,4 dBA. W sumie mamy tutaj siedem łopatek. Całość utrzymana jest w czarnym kolorze. Cooler te nie będzie nam kolidował z modułami pamięci RAM i pierwszym slotem PCI-E.

Cryorig M9i

Cryorig M9i

Cryorig M9i

Do wyboru mamy model dla podstawek Intel (115X) lub AMD. Ogólna jakość wykonania schładzacza M9i stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy zostały ze sobą świetnie spasowane i trudno do czegoś się przyczepić. Urządzenie to waży 425 gramów.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • npvik91

  2016-12-13 15:51:58

  Przeciętniak w średniej cenie. Takich na rynku od groma!
 • ~kolo

  2017-01-06 16:16:57

  "Takich jest na rynku od groma!" - podaj jakieś typu tower o podobnej wydajności i wysokości do 124 mm. ?? Raijintek RHEA podaje 118 mm, ale naprawdę ma 130mm.

  Mam M9a i jestem zadowolony. W Aerocoola GT-RS wchodzi takie chłodzenie po zdjęciu plastiku z góry. Żadno z innych stojących chłodzeń (poza poziomymi/top-down) nie wejdzie do takiej obudowy. Jest nieco głośne przy max obciążeniu, ale można poprawić przepływ w obudowie i będzie ciszej.

  Jeżeli zrobić zestawienie stojących chłodzeń do 125mm to, poza Pure Rock Slim, nic nie zbliża się do M9. Pure Rock Slim jest wyższy o 2mm (bez wliczania plastiku, który można zdemontować) i mógłby nie pozwolić na zamknięcie niskiej obudowy.

  Z chłodzeń top-down, wszystkie są znacznie droższe jeżeli mają podobne parametry - z tańszych Raijintek Pallas jest nieco lepszy ale to już 180 PLN.

Komentarz 2


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...