Cryorig H7 Universal – test coolera CPU
Kilka dni temu pisaliśmy Wam o budżetowym coolerze Cryorig, który przeznaczony jest dla mniej wymagających procesorów. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej produktowi z wyższej półki cenowej i wydajnościowej. Mowa tutaj o H7 Universal, który został wprowadzony do sklepów około rok temu przez założoną w 2013 roku firmę Cryorig. Schładzacz ten oparty jest na czterdziestu aluminiowych finach oraz trzech rurkach termoprzewodzących o średnicy 6 mm. Do tego w komplecie otrzymujemy wentylator 120 mm. Czy taka konfiguracja zapewni nam odpowiednie temperatury pracy CPU? Sprawdziliśmy to. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Cryorig H7 został zapakowany w solidny karton, który na swoich ściankach pokazuje nam wygląd urządzenia, jego dokładne rozmiary oraz specyfikację techniczną. Nie zabrakło informacji na temat obsługiwanych socketów i o wentylatorze QF120. Co ciekawe na liście wspieranych podstawek zabrakło LGA775, LGA1366 oraz LGA2011.
Całość w środku jest odpowiednio zabezpieczona. Poza radiatorem znajdziemy tutaj także zestaw montażowy, cztery zapinki do wentylatorów (możliwość instalacji dwóch śmigieł), instrukcje obsługi, wentylator 120 x 120 x 25 mm oraz tubkę z pastą termoprzewodzącą.
Sam radiator jest mniejszą wersją modelu H5. Ich design jest bardzo podobny. Jest to jednowieżowa konstrukcja wyposażona w liczne technologie marki Cryorig, które mają poprawić jej wydajność. Producent wspomina tutaj o takich rozwiązaniach jak Hive Fin czy Jet Fin Acceleration System. Całość składa się z czterdziestu żeberek, których grubość wynosi 0,4 mm, a odległości pomiędzy nimi to 2,2 mm.
Radiator jest tak zbudowany, żeby pozwolić na montaż tak wysokich modułów pamięci RAM, jakie chcemy. W związku z tym widzimy, że jego budowa jest lekko przesunięta w jedną stronę. Waga tej konstrukcji wynosi 577 gramów bez wentylatora, czyli jest dosyć ciężki jak na tego typu sprzęt. Górny fin został wykonany z czarnego plastiku i posiada otwór na długi śrubokręt krzyżowy, żeby dokręcić cooler do podstawki. Na wszystkich końcówkach rurek termoprzewodzących są umieszczone przyjemne dla oka nasadki. Trzy miedziane heat-pipe’y mają średnicę 6 mm i przechodzą przez podstawkę, którą pokryto warstwą niklu.
W komplecie mamy wspomniany wentylator QF120, który wykorzystuje łożysko o nazwie HPLN (High Precision Low Noise). Pracuje on z prędkością obrotową od 300 do 1600 RPM (w oparciu o sygnał PWM). Nie zabrakło również gumowych podkładek antywibracyjnych na czarnej obudowie.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
mw_1975
2016-04-22 23:00:50
RafalC
2016-04-25 15:19:00
2