» załóż konto» przypomnij hasło

Kolejne dwa modele na stół!

Coolery Akasa Freedom Tower oraz X4

Autor: Mateusz Galon | Data: 2009-12-21 21:00:17

A A A | Wejść na stronę 34826 | Komentarzy 3

Coolery Akasa Freedom Tower oraz X4 W poniższym artykule przeczytacie o dwóch produktach firmy Akasa, którym towarzyszy dopisek NEW. Całkiem niedawno właśnie te modele poszerzyły ofertę znanego, tajwańskiego producenta. Freedom Tower to cooler zaprojektowany z użyciem technologii Direct Touch, która wykorzystuje cztery niklowane rurki heatpipe do odprowadzania ciepła nagromadzonego na powierzchni procesora. Drugi, tańszy, oznaczony jako X4 posiada radiator o zdecydowanie prostszej konstrukcji, na którym możemy zamontować 92mm wentylator znajdujący się w zestawie. Obydwaj dzisiejsi bohaterowie mają zadatki na stanie się flagowymi produktami znanego producenta akcesoriów chłodzących. Zapraszam Was do lektury, aby przekonać się jak wypadły pierwsze testowane przez nasz portal coolery firmy Akasa.

Dzisiejszą recenzję rozpoczniemy od modelu X4, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardzo prostej konstrukcji. Cooler ten został zapakowany w sporych rozmiarów (w stosunku do rozmiarów schładzacza) karton, na którym znajdują się podstawowe informacje o produkcie. Trudno mówić tutaj o jakiś szczególnych walorach, wszystko jest spakowane jak należy, w pełni bezpieczne. Zapowiada się obiecująco. Spójrzmy dalej...

W zestawie ze schładzaczem znajdziemy:
  • Pastę termoprzewodzącą
  • Wentylator 92mm
  • Instrukcję instalacji
  • Pozostałe elementy montażowe

akasa x4
akasa x4
Model ten jest kompatybilny z podstawkami Intel (LGA 775 i LGA 1156/1366) jak i AMD (Socket 939, AM2(+) oraz AM3). Oznacz to, że może on bez problemu pracować na procesorach Intel Core i7,i5,i3, Core 2 Duo czy Ruad oraz AMD Phenom II, Phenom, Athlon i Athlon II Schładzacz ma wymiary 135 x 109 x 90mm i waży 458 gram. Akasa X4 posiada trzy miedziane heatpipy, które przechodzą przez dobrze wyszlifowaną podstawkę. Cała konstrukcja zbudowana jest z 45 aluminiowych żeberek, każdy ma wymiary 57 x 107 mm, jednak jest to wymiar niedokładny z uwagi na nieregularny kształt (wiele zaokrągleń i wyszczerbień).
akasa x4
akasa x4
Cooler jest montowany na płycie głównej dokładnie tak jak boxowane modele Intela, czyli za pomocą popularnych push-pinów. System ten pozwala na szybki montaż, bez wyjmowania płyty głównej na podstawkach LGA 775, LGA 1156 i LGA 1366. Nawet śrubokręt nie będzie nam potrzebny. Dodam, że jeżeli wcześniej nie zakładałeś chłodzenia wykorzystującego push-pin to na początku wyda Ci się on nieporęczny, a zaraz mało praktyczny. Jednak przy małej wprawie zakładanie i zdejmowanie X4 będzie trwało kilka sekund. Ach, ten przyjemny odgłos ‘pstryknięcia’, jak cooler osiada na płycie :) Nie miałem okazji sprawdzić dokładnie jak wygląda instalacja na AM2 lub AM3, jednak w teorii wygląda równie łatwo, jak w przypadku Intela.
akasa x4
akasa x4
akasa x4
akasa x4
akasa x4
akasa x4
akasa x4
Instrukcja montażu: http://www.akasa.com.tw/download/manual/AK-968%20installation.pdf

Znajdujący się w zestawie wentylator o wielkości 92 mm może pracować z prędkością 600-2500 RPM przy czym generuje hałas w zakresie 17 do 29.5 dB. Jest on od razu zamontowany na radiatorze, jednak bez większych kłopotów można go zdjąć i zmienić na inny, cichszy model. Podłączamy go za pomocą 4-pinowej końcówki PWM do płyty głównej, która kończy wystarczającej długości przewód. Prędkość obrotowa jest regulowana w zależności od temperatury procesora. 92 mm wentylator, żeby przetłoczyć tyle powietrza co większy np. 120 mm w tym samym czasie musi posiadać większą prędkość, a co za tym idzie generować wyższy hałas. Tutaj z uwagi na rozmiary coolera zdecydowano się na możliwość montażu tylko opcji 92 mm. Przewidywana żywotność wentylatorów od Akasa wynosi 30.000 godzin.

akasa x4
akasa x4
akasa x4
akasa x4
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Adonim

    2009-12-22 12:52:18

    Akasa Freedom: 159 PLN

    za droga, niezbyt wydajna. W tej cenie mam lepsze;
    Zalman CNPS10X Quiet
    AeroCool DCC-C1200
    Xigmatek HDT-S1284

    Akasa X4: 89 PLN
    też mało ciekawy wybór bo tu rządzi przede wszystkim:
    Pentagram HP-120 Karakorum a w czołówce sa także:
    Cooler Master Hyper TX3 i Auras Wave LPT-709.

    Jedynymi dużymi zaletami obu tych chłodziw to ich ogromna uniwersalność socketowa.
  • Sroka

    2009-12-22 16:45:44

    A ja się znów czepię, ale tym razem tytułu: Nie powinno być Coolsery Akasa: ... albo coolery: ...
    Bo tak to można czytać jako cooler Akasa freedom tower i drugi o nazwie X4 ale już innej firmy
  • gekon

    2009-12-23 14:48:46

     

    mis456 napisał:

    A ja się znów czepię, ale tym razem tytułu: Nie powinno być Coolsery Akasa: ... albo coolery: ...
    Bo tak to można czytać jako cooler Akasa freedom tower i drugi o nazwie X4 ale już innej firmy



    Zaraz po tytule jest wstęp, a tam wszystko i klarownie jest chyba napisane. Tak... Czepiasz się ;-)


    Sam tekst przystępny i ciekawy. Jest wszystko co być powinno. Na plus na pewno zasługują czytelne wykresy ;-) ale to już chyba standard. Osobiście wyżej opisanym sprzętem się nie interesuję i nic więcej powiedzieć nie mogę.

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...