» załóż konto» przypomnij hasło

Adware i trojany nadal najgroźniejsze

Autor: Michał Androsz | Źródło: Inf. pras. | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 11208 | Komentarzy 0

Adware i trojany nadal najgroźniejszeWyjeżdżając na urlop, myślimy o zabezpieczeniu samochodu i wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia dla siebie. Na wakacje często zabieramy komputer, jednak niewiele osób myśli o jego zabezpieczeniu. Internetowi złodzieje wykorzystują to, kradnąc poufne dane i pieniądze z kont. Dane zgromadzone w lipcu przez skaner online Panda ActiveScan jednoznacznie wskazują, że najwięcej infekcji spowodowały trojany (26,65%) i programy typu adware (24,83%), czyli złośliwe kody, z których cyberprzestępcy korzystają najchętniej. Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Software Polska wyjaśnia: „Szczególna popularność tych aplikacji spowodowana jest tym, że po zainfekowaniu komputera haker może jeszcze przed długi czas – dopóki nie zostanie zdemaskowany - podrzucać inne złośliwe programy oraz wykradać poufne informacje”.

W lipcu najczęściej wykrywanymi trojanami okazały się: Downloader.MDW, który pobiera złośliwe oprogramowanie innego typu, Brontok.H, wykradający hasła Lineage.BZE i Downloader.OZB.

Uwagę zwraca ponadto kategoria „Inne”, w której znalazły się m.in. wirusy, programy potencjalnie niepożądane (PUP) czy narzędzia hakerskie. Choć żadne z nich nie spowodowało zawrotnej liczby infekcji, to łącznie stanowiły prawie jedna trzecią wszystkich wykrytych złośliwych kodów.

„Zagrożenia są coraz bardziej różnorodne, a to oznacza, że będzie jeszcze trudniej się przed nimi bronić” – dodaje Piotr Walas.

Kolejne pozycje w lipcowym zestawieniu zajęły: robaki (8,3% infekcji), trojany typu backdoor (3,73%), dialery (3,28%), oprogramowanie szpiegujące (2,98%) oraz boty (2,32%). Szczególnie wysoko uplasowały się np. skrypt Sdbot.ftp wykorzystywany przez robaki Sdbot do infekowania komputerów, robak Puce.E oraz potencjalnie niepożądany program SuperFast.

Szczegółowe zestawienie złośliwych kodów wykrytych w lipcu przez skaner Panda ActiveScan prezentujemy poniżej:


O firmie Panda Software

Panda Software (www.pandasoftware.com.pl) jest jednym ze światowych liderów w zakresie zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 16 lat i jest obecna w ponad 50 krajach. Dzięki innowacyjnym technologiom TruPrevent, przeznaczonym do walki z nieznanymi wirusami i intruzami, produkty Panda Software wykrywają złośliwe kody, gdy w sieci nie ma jeszcze na nie skutecznego antidotum. Rozwiązania Panda Software zapewniają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów czy bram, dzięki czemu pomagają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich przedsiębiorstw oraz użytkowników domowych. Centrala Panda Software mieści się w Bilbao w Hiszpanii.

W Polsce Panda Software Polska działa od września 2001 roku. Po kilku latach działalności produkty firmy znajdują się w ścisłej czołówce najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są firmy ABC Data, Action, Incom oraz AB SA. Programy Panda Software dostępne są w sklepach Empik i MediaMarkt, a także w sieci Vobis. W porozumieniu z Telekomunikacją Polską firma uruchomiła usługę e-bezpieczeństwo, opartą na programach Panda Antivirus, dzięki której użytkownicy neostrady i pakietów internetowych TP są zabezpieczani przed wszelkimi zagrożeniami.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie AntyVirusowe: www.pogotovie.pl
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...