» załóż konto» przypomnij hasło

Sprawdzamy płyty Foxconn, Gigabyte, Intel oraz MSI

Test płyt głównych dla procesorów Intel Core i5 oraz i7

Autor: Mateusz Galon | Data: 2009-11-14 15:20:24

A A A | Wejść na stronę 163327 | Komentarzy 5


Przyszedł czas, żebym zaprezentował Wam płytę główną firmy Foxconn z serii Quantum Force, która oczywiście została wyposażona w Chipset P55, podstawkę LGA 1156 i obsługę pamięci DDR3. Jest ona w czarno-czerwonych, co jest charakterystyczne dla wyżej wymienionej serii.

Sekcja zasilania procesora z tranzystorami MOSFET typu DirectFET zbudowana jest z ośmiu faz, co pozwala oczekiwać nam dużej wydajności i stabilności podczas podkręcania. Oprócz tego mamy również dwu-fazowe zasilanie pamięci i VTT.

Katana Interno GTI została wyposażona w cztery sloty pamięci DDR3, w których może pracować maksymalnie 16 GB RAMu z prędkością 1800MHz (po OC). Na prawym brzegu znajduje się sześć złącz SATA2 wraz ze wsparciem RAID 0/1/5/10 oraz jedno złącze IDE. Warto wspomnieć również o przycisku POWER i RESET.

Na PCB znajdują się trzy złącza PCIe x16, przez co mamy możliwość podłączenia wielu kart graficznych zarówno w trybie CrossFireX jak i SLI. Mamy również jedno PCI. Zabrakło złącz PCIe x1. Obsługą dźwięku zajmuje się układ Realtek ALC889.

Na płycie widzimy charakterystyczny układ i-Tweaker, który odpowiada za inteligentne podkręcanie oraz monitorowanie komponentów komputera. System ten dzieli się na trzy części, pierwsza z nich to Fuzzy Equalizer, który pozuje za pomocą diod LED, które fazy obecnie pracują (1 dioda na 2 fazy) oraz zarządza obciążeniem. Technologia Greek Efficent Power dba o optymalną ilość pracujących faz zasilania, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Ostatnim jest Core Nerve, czyli kolejna ciekawostka – podświetlanie napisu Interno Katana w zależności od obciążenia systemu. Natomiast za gniazdo LANu odpowiada Realtek RTL8111DL.

Za chłodzenie całej płyty odpowiada system zbudowany z trzech radiatorów, w tym dwóch połączonych ciepłowodem.

Na tylnym panelu znajdziemy osiem portów USB 2.0, FireWire, sieciówkę, PS/2 dla klawiatury, wyjście optyczne, komplet złącz audio oraz czarny przycisk clear CMOS.

Dodam, że model GTI w odróżnieniu od zwykłego może obsłużyć również procesory Core i3. Jednak zabrakło w nim dwóch złącz eSATA.

inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana

Wyposażenie
W zestawienie znajdziemy: płytę CD ze sterownikami i oprogramowaniem (Adobe Reader, SuperUtilities, Norton Internet Security), instrukcję obsługi i szybkiego startu, kable SATA i IDE, zaślepka panelu tylnego oraz mostek SLI. Wyposażenie raczej skromne.

inferno katana
inferno katana
inferno katana
Oprogramowanie
Foxconn daje nam możliwość skorzystanie z kilku swoich firmowych aplikacji. Jedną z nich jest widoczny poniżej program Fox LOGO, który pozwala na zmianę ekranu widocznego podczas ładnowanie Windowsa. Innym ciekawym programem jest FOX LiveUpdate, który sprawdza aktualność naszych sterowników, oprogramowania oraz biosu. Z kolei FOX DMI wyświetla nam informacje o płycie główne.

inferno katana

Bios

Poniżej widzimy ekran przed rozpoczęciem ładowania się systemu operacyjnego oraz zdjęcia różnych widoków BIOSu.

inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
inferno katana
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Adonim

    2009-11-14 17:55:20

    MSI P55-CD53
    Do jej wad można mimo wszystko zaliczyć dość przeciętne możliwości OC na tle innych pozostałych płyt.
  • Adonim

    2009-11-14 17:57:00

    Intel DP55KG Kingsberg
    Minusy to cena, mocowanie systemu chłodzenia na haczyki, i niezbyt wygodny w obsłudze BIOS.
  • Szyjamon

    2009-11-17 19:35:32

    Faktycznie te wady również można zaliczyć. Zgadzam się z autorem, MSI P55-CD53 wydaje się być najlepszym rozwiązaniem z przedstawionych płyt. Mimo wszystko bardzo spodobał mi się model Foxconn Katana Interno GTI i jego potencjał OC. Recka super. Świetnie się czyta, no i te fotki ;)
  • Adonim

    2009-11-17 22:50:55

    Ciężko powiedzieć czy akurat MSI P55-CD53 jest najlepsza opcją. Pamietajmy że Gigabyte P55 UD3 jest równie tania a w OC nawet ciut lepsza. Wybór tu jest dość cięzki ale ja osobiście z tych 2 kupiłbym MSI ;) dlaczego? bo jest ładniejsza ;) - tzn jej kolorystyka bardziej mi odpowiada od Gigabyte. Szkoda że nie było Asusów na P55 bo to też dobra opcja, szczególnie model P55 LE.
  • gekon

    2009-11-19 02:49:23

    Najpierw chciałbym pogratulować Mateuszowi wytrwałości i motywacji w testowaniu tak wymagającego sprzętu jakim są płyty główne, zwłaszcza te najnowsze. Dobrze wiem ile potrzeba czasu by wszystko dobrze złożyć, skonfigurować a następnie przetestować i co najważniejsze napisać z tego dobre sprawozdanie, które potocznie nazywamy recenzją. Krótko mówiąc – dobra robota.

    Co do samego sprzętu, to kiedyś (kilka lat wstecz) o wiele bardziej interesowałem się podzespołami komputera. Obecnie stawiam na wygodę i pragnę tylko jednego – by sprzęt działał dobrze i umożliwiał mi wykonanie mojej pracy i obowiązków. Dlatego z powyższego zestawienia wybrałbym MSI P55-GD65 gdyż ona (według mnie i Mateusza) nie zawiera żadnych większych niedociągnięć.

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum