» załóż konto» przypomnij hasło

Sprawdzamy płyty Foxconn, Gigabyte, Intel oraz MSI

Test płyt głównych dla procesorów Intel Core i5 oraz i7

Autor: Mateusz Galon | Data: 2009-11-14 15:20:24

A A A | Wejść na stronę 163311 | Komentarzy 5

Test płyt głównych dla procesorów Intel Core i5 oraz i7 Od premiery podstawki LGA 1156 przez firmę Intel minęło już trochę czasu, a w sieci ilość testów płyt głównych z układem P55 nadal nie przeraża. W poniższym artykule przyjrzymy się kilku flagowym produktom takich firm jak: Foxconn, Gigabyte, Intel oraz MSI. Sprawdzimy konstrukcje znajdujące się w różnych przedziałach cenowych, dlatego nasza recenzja nie ma na celu porównania, ale bardziej scharakteryzowania najnowszych platform. Nowy układ logiki od Intela od samego początku budził wiele kontrowersji. Czytaliśmy na forach dyskusyjnych o niepotrzebnej zmianie sposobu montowania coolerów oraz braku kompatybilności wstecznej. Jednak od tego czasu gorące dyskusje ucichły, a chipset P55 zyskał wielu swoich zwolenników. Zapraszam do naszego testu wszystkich, którzy nadal zastanawiają się nad „przesiadką”, ale wizja kompleksowej wymiany zawartości swojej obudowy ich przeraża. Miłej lektury.

Na początku chciałbym Wam przybliżyć nowy układ Intela. Postaram się opisać go jak najbardziej przejrzyście, aby zmiany, które niesie ze sobą były w pełni zrozumiałe. Na rynku pojawiła się jakiś czas temu nowa grupa procesorów Lynnfield, a wraz z nią podstawki LGA 1156. Przede wszystkim jest to układ alternatywny, dla nadal bardzo drogich platform Core i7. Pomimo, że zarówno z niższą ceną otrzymujemy układy mniej wydajne, to wydają się one lepszym wyborem dla przeciętnego użytkownika. Główną zmianą w stosunku do swojego kuzyna (LGA 1366) było wprowadzenie dwukanałowego kontrolera pamięci oraz uproszczona budowa laminatu co ma największy wpływ na cenę tego układu. Również wielkość procesorów uległa zmianie i są one zdecydowanie mniejsze, niż te na LGA 1366, co także niesie ze sobą cięcie kosztów.
lynnfield
Gniazda w które wkładany jest procesor zyskało zupełnie nowy system otwierania, przez co CPU zamontowane trzyma się bardzo pewnie. Na dodatek zastosowano trzy śruby mocujące (wcześniej były cztery).
Komunikacja czipu P55 z procesorem odbywa się za pośrednictwem magistrali DMI, którą mieliśmy okazję spotkać w popularnych LGA 775 czy droższych LGA 1366. P55 jest układem jednokanałowym. Pozwoliło to na budowę platformy bardziej zoptymalizowanej pod względem kosztów.
lga 1156
Kolejną innowacją jest wbudowany kontroler PCI Express do obsługi karty graficznych oraz obsługa 16 linii PCI Express (dla jednej karty x16, dla dwóch dwa x8). Praca w trybie SLI oraz CrossFire jest jak najbardziej możliwa.
lynnfield
Platforma P55 pozwala nam na obsługę 14 złącz USB, 6 portów SATA. Również został zintegrowany układ dźwięku Intel High Definition Audio, który gwarantuje nam wysoką jakość dźwięku wielokanałowego.
lga 1156
Jak widzicie Intel w swojej nowej platformie zostawił to co najlepsze z dużo droższej, która została stworzona od Nahelemy. Trudno, żeby „Kowalski” odczuł brak magistrali QPI lub trzeciego kanału pamięci. Jednak założeniem firmy z Santa Clara nie było stworzenie układu budżetowego, ale połączenie wydajności Nehalema z cenami znanymi jeszcze z LGA 775, co jakby nie patrzeć jest ofertą również dla wymagających użytkowników.

Montaż nowych procesorów jest banalnie prosty, spójrzcie:
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Adonim

    2009-11-14 17:55:20

    MSI P55-CD53
    Do jej wad można mimo wszystko zaliczyć dość przeciętne możliwości OC na tle innych pozostałych płyt.
  • Adonim

    2009-11-14 17:57:00

    Intel DP55KG Kingsberg
    Minusy to cena, mocowanie systemu chłodzenia na haczyki, i niezbyt wygodny w obsłudze BIOS.
  • Szyjamon

    2009-11-17 19:35:32

    Faktycznie te wady również można zaliczyć. Zgadzam się z autorem, MSI P55-CD53 wydaje się być najlepszym rozwiązaniem z przedstawionych płyt. Mimo wszystko bardzo spodobał mi się model Foxconn Katana Interno GTI i jego potencjał OC. Recka super. Świetnie się czyta, no i te fotki ;)
  • Adonim

    2009-11-17 22:50:55

    Ciężko powiedzieć czy akurat MSI P55-CD53 jest najlepsza opcją. Pamietajmy że Gigabyte P55 UD3 jest równie tania a w OC nawet ciut lepsza. Wybór tu jest dość cięzki ale ja osobiście z tych 2 kupiłbym MSI ;) dlaczego? bo jest ładniejsza ;) - tzn jej kolorystyka bardziej mi odpowiada od Gigabyte. Szkoda że nie było Asusów na P55 bo to też dobra opcja, szczególnie model P55 LE.
  • gekon

    2009-11-19 02:49:23

    Najpierw chciałbym pogratulować Mateuszowi wytrwałości i motywacji w testowaniu tak wymagającego sprzętu jakim są płyty główne, zwłaszcza te najnowsze. Dobrze wiem ile potrzeba czasu by wszystko dobrze złożyć, skonfigurować a następnie przetestować i co najważniejsze napisać z tego dobre sprawozdanie, które potocznie nazywamy recenzją. Krótko mówiąc – dobra robota.

    Co do samego sprzętu, to kiedyś (kilka lat wstecz) o wiele bardziej interesowałem się podzespołami komputera. Obecnie stawiam na wygodę i pragnę tylko jednego – by sprzęt działał dobrze i umożliwiał mi wykonanie mojej pracy i obowiązków. Dlatego z powyższego zestawienia wybrałbym MSI P55-GD65 gdyż ona (według mnie i Mateusza) nie zawiera żadnych większych niedociągnięć.

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum