» załóż konto» przypomnij hasło

Sprawdzamy płyty Foxconn, Gigabyte, Intel oraz MSI

Test płyt głównych dla procesorów Intel Core i5 oraz i7

Autor: Mateusz Galon | Data: 2009-11-14 15:20:24

A A A | Wejść na stronę 163321 | Komentarzy 5


Model GA-P55-UD3 od Gigabyte to najtańsza płyta w naszym zestawieniu. Przyjrzymy się mu bliżej, żeby sprawdzić jakie cięcia zastosował producent, żeby osiągnąć taką cenę. Model ten jest praktycznie dwukrotnie tańszy od UD6, o którym czytaliście przed chwilą.

Na pierwszy rzut oka mamy dużo podobieństw, już na pudełku widzimy, że tutaj też będziemy mieli do czynienia z technologią Dynamic Energy Saver 2 oraz Ultra Durable 3, które jak przypomnę mają za zadanie zmniejszenie zużycia energii i zwiększenie sprawności układu.

GA-P55-UD3
Mamy tutaj oczywiście chipset P55, podstawkę LGA 1156 oraz obsługę pamięci DDR3. Kolor laminatu jest niebieski, a wymiary to 305 x 245 mm. Układ zasilania w tym wypadku zbudowany jest tylko z sześciu faz (tylko, ponieważ w UD6 mieliśmy ich aż 24).

GA-P55-UD3
GA-P55-UD3

Na płycie znajdziemy dwa złącza PCI-e x1, x16, a także trzy sztuki gniazd PCI. Wszystko to pozwala na uruchomienie kart graficznych w trybie CrossFireX, jednak trzeba zaznaczyć, że dolny slot działa tylko z prędkością x4.

Pamięci mamy możliwość umieścić w czterech slotach, które mogą działać z maksymalną prędkością 2200 MHz (po OC). Największa ilość RAMu jaką mamy możliwość zainstalować to 16 GB. Gniazda te znajdują się w bezpiecznej odległości od złącza PCI-e x16 przez co nie ma mowy o kolidacji z GPU. Równolegle do nich znajduje się złącze IDE i zasilanie ATX 24.

Za obsługę sieci odpowiada układ Realtek 8111D, który zapewnia działanie LAN-u z prędkością 1Gb/s. Odpowiedzialność za dźwięk w tym modelu bierze na siebie Realtek ALC888 o parametrach:
  • 10 (8+2) kanałów - możliwa generacja dźwięku w standardzie 7.1
  • Rozdzielczość: 16,20 lub 24 bity
  • Częstotliwość próbkowania: 44,1/48/96/192 kHz
  • Odstęp sygnału od szumów: 97 dB (DAC), ADC 90 dB

Tutaj za chłodzenie odpowiadają trzy radiatory, które jednak nie są połączone ciepłowodami, przez co tworzą trzy samodzielne układy. Ich mocowanie do płytki PCB jest za pomocą plastikowych kołeczków. Dwa z nich odpowiedzialne są za obniżenie temperatury Mosfetów, a jeden układu logicznego.

Warto wspomnieć, że na dolnej krawędzi płyty znajdziemy już powoli odchodzące do lamusa złącze FDD, COM i LPT. Na prawo są już standardowo umieszczone porty SATA 2.0 w ilości ośmiu sztuk. Sześć z nich obsługuje bezpośrednio Intel P55, natomiast pozostałe Gigabyte SATA2 chip.

Zobaczmy jeszcze co znajdziemy na tylnym panelu. Producent umieścił tam, aż dziesięć portów USB 2.0, wspólne złącze PS/2 dla klawiatury i myszki, wyprowadzenia audio oraz miejsce na kabel sieciowy.












Wyposażenie
Producent razem z tym modelem daje nam minimum dodatków, znajdziemy w zestawie tylko instrukcję obsługi, płytę ze sterownikami i oprogramowaniem, zaślepki I/O, dwa kable SATA i jeden IDE.


Oprogramowanie
Tutaj mamy dokładnie takie same możliwości w wykorzystaniu dodatkowych programów, jak w płycie UD6. Przypomnę, że warto zaznajomić się z programem EasyTune6 oraz Dynamic Energy Saver 2.

BIOS
Spójrzmy na wszystkie widoki BIOSu, żeby zobaczyć jakie opcje umożliwia nam budżetowy model firmy Gigabyte.







Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Adonim

    2009-11-14 17:55:20

    MSI P55-CD53
    Do jej wad można mimo wszystko zaliczyć dość przeciętne możliwości OC na tle innych pozostałych płyt.
  • Adonim

    2009-11-14 17:57:00

    Intel DP55KG Kingsberg
    Minusy to cena, mocowanie systemu chłodzenia na haczyki, i niezbyt wygodny w obsłudze BIOS.
  • Szyjamon

    2009-11-17 19:35:32

    Faktycznie te wady również można zaliczyć. Zgadzam się z autorem, MSI P55-CD53 wydaje się być najlepszym rozwiązaniem z przedstawionych płyt. Mimo wszystko bardzo spodobał mi się model Foxconn Katana Interno GTI i jego potencjał OC. Recka super. Świetnie się czyta, no i te fotki ;)
  • Adonim

    2009-11-17 22:50:55

    Ciężko powiedzieć czy akurat MSI P55-CD53 jest najlepsza opcją. Pamietajmy że Gigabyte P55 UD3 jest równie tania a w OC nawet ciut lepsza. Wybór tu jest dość cięzki ale ja osobiście z tych 2 kupiłbym MSI ;) dlaczego? bo jest ładniejsza ;) - tzn jej kolorystyka bardziej mi odpowiada od Gigabyte. Szkoda że nie było Asusów na P55 bo to też dobra opcja, szczególnie model P55 LE.
  • gekon

    2009-11-19 02:49:23

    Najpierw chciałbym pogratulować Mateuszowi wytrwałości i motywacji w testowaniu tak wymagającego sprzętu jakim są płyty główne, zwłaszcza te najnowsze. Dobrze wiem ile potrzeba czasu by wszystko dobrze złożyć, skonfigurować a następnie przetestować i co najważniejsze napisać z tego dobre sprawozdanie, które potocznie nazywamy recenzją. Krótko mówiąc – dobra robota.

    Co do samego sprzętu, to kiedyś (kilka lat wstecz) o wiele bardziej interesowałem się podzespołami komputera. Obecnie stawiam na wygodę i pragnę tylko jednego – by sprzęt działał dobrze i umożliwiał mi wykonanie mojej pracy i obowiązków. Dlatego z powyższego zestawienia wybrałbym MSI P55-GD65 gdyż ona (według mnie i Mateusza) nie zawiera żadnych większych niedociągnięć.

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum