» załóż konto» przypomnij hasło

Czy czuje pani czaczę, czy czaczę pani zna?

Test telefonu HTC ChaCha

Autor: Kamil Kołodziejski | Data: 2011-07-06 10:03:45

A A A | Wejść na stronę 133451 | Komentarzy 19

Test telefonu HTC ChaCha W nasze ręce trafił jeden z najnowszych produktów HTC – model ChaCha. HTC to firma, którą można krótko określić jako „od zera do bohatera”. Nieznany nikomu tajwański producent stał się w zawrotnym tempie gigantem kojarzonym z najlepszej jakości smartfonami. HTC nie ogranicza się do jednego systemu operacyjnego, nie boi się również eksperymentować z kształtem i formą swoich telefonów. ChaCha to również swego rodzaju eksperyment. Wygięty w łuk telefon z dużym dotykowym wyświetlaczem, a jednocześnie z pełną klawiaturą i systemem operacyjnym Google Android 2.3.3 to z całą pewnością telefon-indywidualista. Zapraszamy do czaczy!

ChaCha to telefon skierowany przede wszystkim do ludzi młodych, dynamicznych, często korzystających z serwisów społecznościowych i chętnie komunikujących się przez Internet. Główne cechy telefonu to:

 • system operacyjny Google Android 2.3.3 Gingerbread,
 • dotykowy wyświetlacz z panelem pojemnościowym o przekątnej 2,6”,
 • fizyczna klawiatura QWERTY, dotykowe klawisze pod ekranem,
 • rozbudowane funkcje społecznościowe, dedykowany klawisz do korzystania z portalu Facebook,
 • aparat fotograficzny o rozdzielczości 5 megapikseli z diodą doświetlającą LED i autofokusem,
 • interfejs HTC Sense.

Wraz z telefonem użytkownik otrzymuje bardzo ubogi zestaw składający się z zasilacza wyposażonego w gniazdo USB oraz kabla USB do podłączenia do komputera lub zasilacza.

HTC ChaCha sprawia bardzo dobre wrażenie wizualne. Biało-srebrna, w dużej części metalowa obudowa jest świetnie spasowana i od razu zdradza, że ma się do czynienia z telefonem z wyższej półki. ChaCha jest delikatnie wygięta w celu lepszego trzymania telefonu w dłoni i pełniejszego dopasowania do twarzy podczas rozmowy.

Na szczycie przedniej obudowy umieszczono głośnik do prowadzenia rozmów, ukryty za metalową siateczką. Razem z nim znajdują się tam lampki kontrolne – gdy telefon rozładowuje się, mrugają one na czerwono, podczas ładowania stale świecą na czerwono, po pełnym naładowaniu – na zielono, a w przypadku, gdy telefon chce zasygnalizować użytkownikowi, że ma coś sprawdzić (nieodebrane połączenie, wiadomość lub inne zdarzenie) – lampka miga na zielono.

Poniżej kratki głośnika umieszczono wyświetlacz o przekątnej 2,6” i rozdzielczości 480x320 pikseli. Przy tej wielkości ekranu nie jest to rozdzielczość imponująca, ale nie jest też zbyt mała do komfortowego użytkowania telefonu. Wyświetlacz, wykonany w technologii TFT, jest bardzo jasny, wyświetla bardzo żywe barwy, a odpowiedź na dotyk jest perfekcyjna. Tuż nad wyświetlaczem znajdują się czujniki – zbliżenia, wygaszający wyświetlacz, gdy telefon jest trzymany przy głowie, a także czujnik jasności, regulujący jasność podświetlenia w zależności od jasności otoczenia. Tuż obok nich umieszczono kamerę VGA służącą do prowadzenia wideorozmów i korzystania z fabrycznie zainstalowanej aplikacji „Lustro”.

Pod wyświetlaczem, w obrębie jego ramki, umieszczono cztery dotykowe klawisze do obsługi interfejsu: klawisz powrotu do głównego ekranu, rozwijania menu podręcznego, powrotu do poprzedniego ekranu oraz uruchamiania funkcji wyszukiwania.

Poniżej ramki wyświetlacza znajdują się fizyczne przyciski „zielonej i czerwonej słuchawki” oraz klawiatura QWERTY z klawiszami strzałek oraz klawiszem bezpośredniego dostępu do portalu Facebook. Każdy klawisz posiada osobne wycięcie w metalowej obudowie, dzięki czemu obsługa klawiatury zyskuje na wygodzie. Klawisze, mimo lekkiego i płytkiego skoku, obsługuje się nadzwyczaj wygodnie. Można pokusić się o stwierdzenie, że ChaCha posiada najwygodniejszą klawiaturę QWERTY wśród dostępnych aktualnie telefonów o podobnej formie obudowy.

U góry znajduje się włącznik oraz gniazdo słuchawkowe mini jack. Na lewym boku – klawisz regulacji głośności oraz gniazdo microUSB. Spód telefonu posiada jedynie drobne wycięcie na mikrofon, zaś na prawym boku nie ma żadnych gniazd czy klawiszy. Tył telefonu – jak można się było spodziewać – to pokrywa baterii, obiektyw aparatu, głośnik i dioda doświetlająca LED. Pokrywa baterii stanowi około połowę obudowy i zsuwa się ją bardzo ciężko.

HTC ChaCha

HTC ChaCha

HTC ChaCha

HTC ChaCha

HTC ChaCha

HTC ChaCha

HTC ChaCha

HTC ChaCha

HTC ChaCha

HTC ChaCha

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Kamirp

  2011-07-06 19:16:35

  Świetny test. Bateria zawiodła mnie ale ogólnie chyba będę myślał o tym konie.
 • czytelnik18

  2011-07-06 19:50:40

  Popieram ;) jedna z pierwszych recenzji co czytałem tego telefonu ;)
 • Irwander

  2011-07-06 19:55:59

  Czy ten telefon jest gdzieś w promocji ?
 • Mikellle

  2011-07-06 20:09:48

  Dobry test.
 • ~kozioł

  2011-07-21 13:47:44

  recenzja spoko
  w orange jest w promocji
 • Irwander

  2011-07-24 23:03:12

  Orange :( To szkoda...
 • ~bajer.fm

  2011-07-29 15:38:14

  Świetny test! Jestem teraz testerem Orange tego telefonu. Jeśli macię ochotę zobaczyć bardziej szczegółowy test zapraszam na mój blog
 • ~bazant

  2011-08-02 18:20:40

  Świetny telefon. Połączenie klawiatury i ekranu dotykowego. Gorąco polecam!
 • ~dj1910

  2011-08-11 12:48:58

  Posiadam i zdecydowanie polecam. Gdyby nie bateria, dałbym 6/6, a tak to tylko 5 ;)
 • ~gosc

  2011-08-17 09:31:25

  Telefon super,latwy w obsludze,aparat super a klawiatura,mmm...;) POLECAM!!

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 19


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...