» załóż konto» przypomnij hasło

Bezramkowa nowość

Roccat Suora FX – test klawiatury

Autor: Michał Jankowski | Data: 2017-03-01 15:42:35

A A A | Wejść na stronę 10415 | Komentarzy 5

Roccat Suora FX – test klawiatury

Rynek urządzeń wskazujących rozwija się bardzo dynamicznie i do sklepów trafiają coraz to ciekawsze peryferia. Niestety nie każdy sprzęt okazuje się tak funkcjonalny, na jaki wygląda. Firma Roccat przygotowała niedawno nowy model klawiatury mechanicznej o nazwie Suora FX. Producent zrezygnował z wodotrysków i skupił się na najistotniejszych kwestiach. Ma to być wydajne urządzenie dla graczy, które będzie zamknięte w mocnej i kompaktowej obudowie. Na pokładzie otrzymamy przełączniki mechaniczne o żywotności 50 milionów naciśnięć i podświetlenie RGB z 16,8 milionem kolorów. Jak ten model z bezramkowym designem sprawdził się w praktyce? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury.

Klawiatura Suora FX przyjechała do nas w solidnym, kolorowym opakowaniu na którym znajdziemy zdjęcie produktu. Na pozostałych ściankach wypisano cechy urządzenia oraz umieszczono jego specyfikację. W środku znajdziemy klawiaturę zawiniętą w folię ochronną, a także instrukcję szybkiego uruchomienia. Nie ma żadnych dodatkowych akcesoriów jak etui, podkładka pod nadgarstki czy klucz do zdejmowania nakładek z klawiszy.

Roccat Suora FX

Roccat Suora FX

Urządzenie ma wymiary 125 x 38 x 430 mm (głębokość x wysokość x szerokość) i oferuje bardzo prosty układ klawiszy i nie ma ramek po bokach. Dzięki temu możemy zaoszczędzić trochę przestrzeni na biurku. Producent zdecydował się na matowe wykończenie, które sprawia, że nie pozostawiamy odcisków palców na jej powierzchni. Konstrukcja oparta jest na metalowej ramie, która pomimo, że nie wygląda okazale to jest bardzo wytrzymała.

Roccat Suora FX

Roccat Suora FX

Na górze urządzenia mamy klawisze F1-F4, które odpowiadają za zmianę efektów podświetlenia (fala, oddychanie, tętnienie i jednolity kolor). Dalej F5-F8 odpowiadają za uruchomienie „Mój komputer”, przeglądarki stron Internetowych i klienta poczty e-mail. F9-F12 pozwalają nam na obsługę funkcji multimedialnych jak przewijanie, stop czy play. Nie zabrakło także „Game mode”, czyli trybu gry, który blokuje przycisk „Windows” (przypadkowe jego naciśnięcie nie spowoduje wyjścia z gry) i pozwala na skorzystanie z sześciu przycisków makro. Nie mamy tutaj jednak dedykowanych przycisków makro.

Roccat Suora FX

Roccat Suora FX

Z tyłu klawiatury znalazło się oznaczenie modelu. Sprzęt podłączamy do komputera za pomocą kabla z wtykiem USB 2.0. Ma on nadrukowane logo z nazwą urządzenia. Urządzenie spoczywa na pięciu nóżkach z gumowymi podkładkami, które gwarantują stabilność. Mamy także możliwość ułożenia kabla z prawej lub lewej strony, a także na środku. Możemy także wysunąć dwie nóżki z tyłu i podnieść konstrukcję.

Roccat Suora FX

Roccat Suora FX

Roccat Suora FX

Roccat zdecydował się wyposażyć Suora FX w przełączniki TTC Brown, które ukryte są w przeźroczystych osłonach, a na ich górze mamy diody LED. Sama podkładka jest czarna, ale światło dochodzące z diod jest na tyle mocne i jasne, że zapewnia imponujący efekt. Producent deklaruje, że zastosowane tutaj przełączniki pozwolą na 50 milionów naciśnięć. Zobaczymy czy użytkowanie tych przełączników będzie zbliżone do Cherry MX Brown czy jednak zupełnie inne. Oferują one jednak podobną specyfikację, przejawiającą się 4 mm nieliniowym skokiem klawiszy, a także 2 mm punktem aktywacji.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • JegoMosc

  2017-03-02 14:32:26

  Podświetlanie indywidualnych klawiszy na różne kolory może i przydatne, ale te animacje to jakiś cyrk.
 • Kamirp

  2017-03-03 16:13:00

  Przydałaby się wersja z podkładką pod nadgarstki i bez sekcji numerycznej, która i tak przez graczy jest rzadko eksploatowana... A tak z sensownych propozycji to oferujących i zarazem dostępnych w PL pozostaje praktycznie tylko Corsair K65 RGB
 • ~oko

  2017-03-06 17:12:19

  Czegoś można dostać od tego migania. Serio, po co komuś te animacje świetlne?
 • ~black

  2017-03-08 13:32:33

  Kupiłem ta klawiaturę i szczerze na początku żałowałem, że nie kupiłem np MSI GK-701 albo jakiejś podobnej z przełącznikami cherry mx ( bo jest dużo takich w tej cenie). Mam już ja miesiąc i mógłbym ja zamienić tylko na razer blackwidow chroma, bo jestem fanem przełączników klikających, a dźwięk kliknięcia w mx blue mnie denerwuje a mx brown są zbyt ciche ( dla mnie). Choć ttc brown to tańszy zamiennik to dla mnie jest to idealne rozwiązanie, pomiędzy mx blue a mx brown. Polecam, mega przyjemnie się pisze i gra.
 • ~olaf

  2017-03-08 15:13:12

  Jeśli chodzi o perf/$ to te klawiatury szurają o dno i zaraz zaczną się zagrzebywać w mule. Widać że teraz każdy chce coś spylić na szybko na hypie gamingowych mechaników, chińskie podróbki przełączników cherry w tej cenie to już cios poniżej pasa.

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...