» załóż konto» przypomnij hasło

Horyzontalny high-end

Phanteks PH-TC14CS – test chłodzenia CPU

Autor: Mateusz Galon | Data: 2013-03-12 12:49:50

A A A | Wejść na stronę 51170 | Komentarzy 1

Phanteks PH-TC14CS – test chłodzenia CPU Firma Phanteks, której chłodzenie typu tower ostatnio testowaliśmy posiada w swojej ofercie również model horyzontalny o oznaczeniu PH-TC14CS. Wobec tego urządzenia mamy bardzo duże nadzieje, głównie ze względu na zastosowanie dwóch wentylatorów, podobnie, jak miało to miejsce w PH-TC14PE, który okazał się jednym z najwydajniejszym coolerów typu wieża na rynku, wyprzedając nawet wszechmocną Noctue NH-D14. Jeżeli jesteście ciekawi czy Phanteks posiada w swojej ofercie również króla wydajności wśród modeli horyzontalnych, to zapraszam Was do lektury poniższej recenzji.

PH-TC14CS został zapakowany w średniej wielkości kartonowe pudełko w czarno-białym kolorze. Producent prezentuje na jego ściankach dostępne kolory coolera, które są dostępne na rynku. Oprócz tego umieszczono tutaj informacje o chłodzeniu w kilku językach. W środku całość została bardzo dobrze zabezpieczona za pomocą gąbczastych wkładek.

Phanteks PH-TC14CS

Phanteks PH-TC14CS

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w zestawie znaleźliśmy akcesoria montażowe, które pozwolą na instalację coolera na podkładkach Intel Socket: LGA 2011/1155/1156/1366/775 oraz AMD: FM1/FM2/AM3+/AM3/AM2+/AM2. Oprócz tego Phanteks daje nam pastę termoprzewodzącą, klipsy montażu, adapter PWM, instrukcję obsługi, kabel rozgałęźnikowy Y oraz klucz heksadecymalny.

Phanteks PH-TC14CS

Cała konstrukcja ma wymiary 143,8 x 140 x 112 mm i waży 600 gramów bez wentylatorów. Z dwoma wentylatorami gabaryty wzrastają do 160 x 151 x 140,5 mm i 900 gramów. Mamy tutaj pięć ciepłowodów o średnicy 8 mm, które utrzymują około 44 żeberka, które zostały rozłożone w regularnych odstępach co 2 mm na całej ich długości. Podobnie, jak w przypadku Noctua NH-C14 możemy tutaj zamontować dwa wentylatory. Jeden z nich na, a drugi pod radiatorem.

Phanteks PH-TC14CS

Phanteks PH-TC14CS

Można by powiedzieć, że PH-TC14CS, to połowa modelu PH-TC14PE położona w orientacji poziomej, ponieważ radiator ma dokładnie taki sam rozmiar i kształt, jak jedna z wież TC14PE. Na pierwszym żeberku został wytłoczony duży napis Phanteks. W przypadku wersji srebrnej finy są po prostu wypolerowane, natomiast dla innych kolorów są one spryskane błyszczącą farbą. Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o nowych technologiach, jakie wykorzystuje firma Phanteks w swoich produktach. Jest to C.P.S.C – Cold Plasma Spraying Technology, która polega na zwiększeniu rzeczywistej powierzchni żeberek, co ma poprawić zdolność przekazywania ciepła do otoczenia. Druga nazywa się w skrócie P.A.T.S, czyli Physical Antioxidant Thermal Shield i powoduje odbijanie promieni cieplnych emitowanych przez komponenty peceta, które mające wpływ na wzrost temperatury coolera.

Phanteks PH-TC14CS

Phanteks PH-TC14CS

Wszystkie finy PH-TC14CS są delikatnie poszczerbione na końcach, co ma zredukować zawirowania powietrza i zmniejszyć generowany hałas. Utrzymują je rurki termoprzewodzące ułożone w kształt litery „C” wykonane z miedzi i pokryte warstwą niklu.

Phanteks PH-TC14CS

Phanteks PH-TC14CS

Podstawka została wyszlifowana bardzo dokładnie i pokryta warstwą niklu. Nie została ona jednak przygotowana na wzór „lustra”. Przechodzące przez nią heat-pipe’y nie mają bezpośredniego kontaktu z procesorem.

Phanteks PH-TC14CS

W zestawie otrzymujemy dwa białe wentylatory PH-F140 Premium. Mają one dokładne rozmiary 140 x 140 x 25 mm z łożyskiem UFB (Updraft Floating Balance). Zbudowane są z dziewięciu łopatek, które korzystają z technologii MVB (Maelstrom Vortex Booster) i obracają się z prędkością 1300 RPM +/- 10%, generując przy tym szum na poziomie 19,6 dB, przepływ 88,6 dB i ciśnienie 1,37 mm H2O. Po zastosowaniu adapteru PWM możemy osiągnąć obroty w zależności od obciążenia na poziomie od 700 do 1200 RPM, przepływ od 45,1 do 78,1 CFM i szum na poziomie od 13,4 do 19 dB. Producent deklaruje, że wentylatory będą działać nawet 150 tysięcy godzin.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Kamirp

  2013-03-15 12:54:47

  Cena mnie przestraszyła. Dzięki!

Komentarz 1


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...