» załóż konto» przypomnij hasło

Wykonanie, wydajność i kultura pracy

Noctua Redux i Industrial PPC – test wentylatorów

Autor: Michał Jankowski | Data: 2014-06-24 16:08:26

A A A | Wejść na stronę 61443 | Komentarzy 1

Noctua Redux i Industrial PPC – test wentylatorów

Firmę Noctua kojarzymy przede wszystkim z jasnobrązowymi barwami swoich produktów, co od dłuższego czasu było charakterystycznym znakiem tego producenta. W najnowszych seriach wentylatorów austriacki potentat zrezygnował z dotychczasowych schematów i wprowadził urządzenie o zmienionych kolorach. Mamy do wyboru śmigła Redux dla mniej zamożnych klientów oraz Industrial PPC dla bardzo wymagających odbiorców. W sumie aż osiem nowych wentylatorów, którym przyjrzymy się bliżej w tym artykule. Zapraszamy.


Seria wentylatorów Redux jest przeznaczona dla użytkowników, którzy szukają bardzo dobre jakości wykonania z której słynie Noctua, ale równocześnie chcą zachować pewien rozsądek podczas zakupów. Producent ten dostarczył nam do testów modele NF-P14s/r Redux-1500RPM PWM, NF-S12B Redux-1200RPM PWM, NF-R8 Redux-1800RPM PWM oraz NF-B9 Redux-1600RPM PWM. Wszystkie posiadają łożysko SSO, które ma zapewnić bezproblemową pracę przez 150 tysięcy godzin oraz 6 lat gwarancji producenta.

Nocuta wydała w sumie 13 modeli z linii Redux, które pracują z prędkością od 700 do 1800 RPM i mają średnicę od 80 do 140 mm. W skład tej serii wchodzą wentylatory z wtyczką PWM 4-pin oraz 3-pin NF-P14, NF-S12B, NF-B9 i NF-R8. Nowe śmigła są przeznaczone przede wszystkim do montażu w obudowie, jak i na radiatorze procesora.

Najnowsze wentylatory rodem z Austrii zostały zapakowane nie, jak przywykliśmy w ciągu ostatnich kilku lat w słynny brązowo-beżowy karton, ale w szare pudełko. Nie wskazuje ono w żaden sposób, że modele z serii Redux są tańsze od innych urządzeń tego producenta. Na każdym z nich umieszczono nazwę i wielkość wentylatora dużymi, drukowanymi literami, a na odwrocie mamy naklejkę ze specyfikacją.

Po otwarciu pudełka możemy zobaczyć, że zakupiony wentylator jest włożony w tekturowe karton, co ma zapewnić mu bezpieczny transport. W zestawie otrzymujemy tylko cztery śruby montażowe, co jest spowodowane budżetowym charakterem serii Redux. Jeżeli jednak będziemy potrzebowali pracy na niższych prędkościach to można skorzystać z zestawu NA-SRC7, który składa się z trzech adapterów 4-pin, które zmniejszają poziom obrotów. Wszystkie z nich oferują ładny oplot.

Noctua Redux

Noctua Redux

Noctua Redux

NF-R8 Redux to nic innego jak znany, sprawdzony i wielokrotnie już nagradzany NF-R8, ale w przystępniejszym pakiecie cenowym. Sam wentylator jest tym samym produktem serii premium, zredukowano natomiast tylko wyposażenie dodatkowe. Wersja 1800 obr./min. z automatyczną regulacją PWM ( układ NE-FD1 PWM IC) przeznaczona jest do wentylacji obudów, radiatorów lub innych elementów, które wymagają zarówno dobrego chłodzenia jak i automatycznej regulacji PWM. Jednocześnie Noctua wprowadziła do sprzedaży wszelkie dodatki (przejściówki, redukcje, przedłużki, kołeczki itp.) jako osobne produkty, które w każdej chwili można dokupić i zastosować do serii Redux.

Jeżeli ktoś potrzebowałby antywibracyjnych mocowań dla wentylatorów Redux, to może także dokupić zestaw NA-SAV2, który widzicie na zdjęciu poniżej.

Noctua Redux

Noctua Redux

Wentylatory z serii NF-P14 Redux oferują dziewięć łopatek wirnika, co ma zapewnić bardzo duże ciśnienie oraz przepływ powietrza. Zostały one zoptymalizowane tak, żeby wydajność w stosunku do generowanego szumu była jak najlepsza. To pozwala zastosować je nie tylko na ścinkach obudowy, ale także na żeberkach radiatora. Warto wspomnieć także o specjalnych nacięciach Vortex-Control, które znajdują się w tylnej części łopatek i gwarantują zmniejszenie wszelkich turbulencji oraz strat prędkości, co zapewnia wyższą wydajność przy zredukowanym hałasie. Wiry generowane z tyły zostają podzielone na mniejsze, co zapewnia lepsze rozłożenie szumów na szerszy zakres częstotliwości, przez co są one mniej uciążliwe.

Noctua IndustrialPPC

Noctua IndustrialPPC

Noctua IndustrialPPC

Noctua Redux

Noctua Redux

Noctua Redux

Każde z naciętych ostrzy generuje inny wzór wiru dzięki temu częstotliwość hałasu zostaje obniżona i uzyskujemy miły dla ucha dźwięk.

Noctua Redux

Noctua Redux

Noctua Redux

Wentylator NF-P14s redux-1500 PWM przeznaczony przede wszystkim do obudów komputerowych, pracuje z prędkością obrotową 1500 obrotów na minutę i generuje hałas na poziomie 25.8 dB. Przepływ powietrza jaki generują łopatki wentylatora jest na poziomie 78.6 CFM. Szary kolor wentylatora doskonale współgra z większością obudów, a opleciony kabel zasilający pomaga w utrzymaniu porządku w kablach oraz łatwo się układa. Wysoką kulturę pracy wentylator zawdzięcza łożysku SSO (self-stabilising oil-pressure bearing). Produkt posiada następujące wymiary: 140 x 140 x 25 mm i jest podłączany za pomocą złącza 4-pin. W zestawie znajdują się tylko śruby montażowe.

Noctua Redux

Noctua Redux

Noctua Redux

NF-P14r Redux-1500 PWM (r oznacza okrągłą ramkę) to 140mm wentylator z rozstawem otworów montażowych jak w wentylatorach 120mm. NF-P14r Redux-1500 PWM to nic innego jak znany i wielokrotnie już nagradzany NF-P14, ale w przystępniejszym pakiecie cenowym.

Noctua Redux

Noctua Redux

Noctua Redux

Wersja wolnoobrotowa Noctua NF-S12B redux-1200 PWM korzysta z opatentowanej przez Noctua technologii NE-FD1 do automatycznej kontroli prędkości, co pozwala wypracować idealną równowagę między dużą wydajnością chłodzenia i niskim poziomem hałasu w każdej sytuacji.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~nikolas

  2014-06-30 16:50:19

  Toż to rewolucja w Noctua, tyle lat produkowali wentylatory w jednych barwach. 8-)

Komentarz 1


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...