» załóż konto» przypomnij hasło

Noctua NH-U9, U12S i U14S TR4 – test coolerów CPU

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2019-03-15 19:48:26

A A A | Wejść na stronę 33885 | Komentarzy 0


Rzućmy teraz okiem na nieco większy model, który został oznaczony jako NH-U12S TR4-SP3. Przyjechał on do nas w odpowiednio większym kartonie, na którym producent podkreśla, że konstrukcja ta oparta jest na rurkach termoprzewodzących w kształcie litery U. Model ten wyróżnia się jednowieżowym radiatorem, obecnością jednego wentylatora o średnicy 120 mm oraz tak jak poprzednik mocowaniem SecuFilm2 i 6-letnią gwarancją producenta.

Noctua TR4

Noctua TR4

Noctua TR4

Noctua TR4

Całość została tak samo dobrze zabezpieczona i ułożona w środku jak w przypadku NH-U9 TR4-SP3. Tym razem w zestawie znajdujemy: instrukcję montażu, logo Noctua, pastę termoprzewodzącą NT-H1, dwa metalowe zaczepy dla opcjonalnego, drugiego wentylatora, cztery gumowe narożniki antywibracyjne (dla drugiego wentylatora), adapter LNA NA-RC7 (obniża napięcie do 7V) oraz śrubokręt do instalacji coolera na płycie głównej.

Noctua TR4

Noctua TR4

Noctua TR4

Noctua TR4

Konstrukcja typu tower ma wymiary 125 x 158 x 71 mm, co świadczy o tym, że jest to model stosunkowo wąski. W związku z tym mamy w przypadku NH-U12S TR4-SP3 możliwość montażu drugiego wentylatora, do czego dostarczany jest komplet akcesoriów. Niestety sam wentylator musimy dokupić osobno. Zwróćmy uwagę, że w stosunku do poprzednika radiator ten jest wyższy o 33 mm, czyli nie zmieścimy go już w najwęższych obudowach.

Noctua TR4

Noctua TR4

Noctua TR4

W tym wypadku całość jest złożona z 50 aluminiowych finów, a na najwyższym z nich umieszczono logo Noctua. Te są utrzymywane za pomocą pięciu ciepłowodów o średnicy 6 mm. W tym modelu także występuje przesunięcie radiatora względem socketu, żeby zwiększyć kompatybilność z kartami graficznymi. Na podstawce umieszczono plastikową osłonkę, która zabezpiecza ją przed porysowaniem. Mamy już tutaj preinstalowany wentylator i cały układ mocujący przez co montaż potrwa dosłownie chwilę. Jedyne co musimy zrobić to umieścić pastę termoprzewodzącą na procesorze i przymocować całość za pomocą czterech śrub do płyty głównej. Po zamontowaniu łatwo zauważyć, że cooler zakrywa tylko pierwszy z czterech slotów pamięci RAM. Tutaj także zmieścimy moduły o wysokości do 42 mm.

Noctua TR4

Ogólna jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń. Ciepłowody oraz podstawka są pokryte dodatkową warstwą niklu. Na NH-U12S TR4-SP3 zamontowano wentylator NF-F12 PWM, który posiada nasadki antywibracyjne, pracuje z prędkością 300 do 1500 RPM i generuje przepływ powietrza na poziomie 19-93,4 CFM. Generowany w tym czasie hałas wynosi od 5 do 24 dB.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...