» załóż konto» przypomnij hasło

Prawdziwy MAX

MSI Z87 MPOWER MAX – test płyty głównej

Autor: Maciej Radziej | Data: 2013-09-07 20:29:16

A A A | Wejść na stronę 67482 | Komentarzy 5

MSI Z87 MPOWER MAX – test płyty głównej Firma MSI posiada w swojej ofercie kilka ciekawych modelu płyt głównych opartych o układ Z87. Jednym z najwyższych z nich jest MPOWER MAX, który został wprowadzony na rynek przede wszystkim z myślą o komputerowych entuzjastach i miłośnikach podkręcania. Urządzenie to oprócz wszystkich podstawowych funkcji oferuje również bardziej zaawansowane technologie, którym przyjrzeliśmy się bliżej. Jeżeli jesteście ciekawi, jak model płyty głównej w cenie około 1000 złotych sprawdza się na co dzień to zapraszam Was do lektury tego artykułu.

Z87 MPOWER MAX od MSI została zapakowana w czarno-żółte pudełko z dużą literą „M” na froncie. Na odwrocie producent umieścił opis najważniejszych cech tego modelu. Skupiono się przede wszystkim na rozwiązaniach dotyczących OC. Nie zapomniano także o technologiach militarnych, o zaliczeniu 24-godzinnego testy w Prime95 oraz ogólnej specyfikacji technicznej.

MSI Z87 MPower Max

Wraz z płytą otrzymujemy liczne akcesoria. Trzeba w tym miejscu oprócz podstawowych kabli SATA, mostków do tworzenia konfiguracji multiGPU i ciekawych zawieszek na drzwi, wspomnieć także o antenie Wi-Fi od firmy Intel.

MSI Z87 MPower Max

Oznaczona, jako Z87 MPOWER MAX płyta oferuje nam wszystkie rozwiązania, które przedstawiliśmy Wam w artykule o modelu z serii Gaming (Z87-GD65). Przypomnijmy o najważniejszych, czyli:

 • Karcie sieciowej Killer E2200, która nadaje wyższy priorytet dla gier w sieci, co pomaga uniknąć zacięć
 • Układzie audio z kodekiem ALC1150 i wzmacniaczu TI OPA1652, który pozwala na bezpośrednie podłączenie słuchawek o wyższej impedancji
 • Funkcji Lucid Virtu MVP 2.0, co pozwala na uzyskanie wyższej płynności animacji wraz z uruchomioną synchronizacją pionową

To jednak rozwiązania, które już poznaliśmy. Z87 MPOWER MAX oferuje nam trochę więcej, bowiem tutaj MSI stosuje aż 20-fazową sekcję zasilającą procesor oraz przyciski służące do podkręcania umieszczone na płytce PCB. Wspomnieć też trzeba o module karty Wi-Fi 802.11 b/g/n (Intel Centrino Wireless N-2230), która wspiera także Bluetooth 4.0 i Intel WiDi.

MSI Z87 MPower Max

MSI Z87 MPower Max

Sama płyta została wykonana w rozmiarze ATX (305 x 193 mm) i posiada na swoim pokładzie chipset Intel Z87 Express. Ten został przykryty radiatorem ze stali z żółtymi wstawkami. Kiedy płyta pracuje nagrzewa się, ale nie nadmiernie. Zastosowano doskonały układ zasilający procesor zbudowany z 20 faz. Cewki zostały rozmieszczone po dwóch stronach podstawki. Nie zabrakło także dużego radiatora, który przykręcono śrubkami od spodu laminatu. Jak przystało na MSI wszystkie elementy na pokładzie są najwyższej klasy Military Class 4. W praktyce tyle faz na pewno nie będzie potrzebne, jednak dzięki temu pojedynczy układ DrMOS będzie mógł pracować przy niższych temperaturach, niż w przypadku płyt np. 8-fazwoych.

MSI Z87 MPower Max

MSI Z87 MPower Max

Całość została wykonana w czarno-żółtych kolorach, co jest charakterystyczną cechą płyt z serii MPOWER. Na laminacie znajdziemy dwa złącza 8-pin EPS, jednak przy normalne konfiguracji naszego komputera wykorzystamy tylko jedno z nich. Do jednego z nich dostęp powinien być bezproblemowy bez względu na wielkość obudowy. Ten znajdujący się bardziej po prawej ma sporo licznych sąsiadów jak np. radiatory sekcji zasilania, co może nieco utrudniać jego podłączenie.

MSI Z87 MPower Max

MSI Z87 MPower Max

Dobre położenie pamięci RAM pozwoli nam na bezkolizyjne ich wymienienie w przypadku nawet bardzo długich kart graficznych. Nie można zapomnieć także o portach do podłączenia nośników danych. Mamy tutaj osiem SATA, które umieszczono po prawej stronie płyty w rzędach po dwa.

MSI Z87 MPower Max

MSI Z87 MPower Max

Na samym dole umieszczono wszelkie dodatki związane z podkręcaniem. Warto tutaj wspomnieć o przyciskach i wyświetlaczu kodów POST. Płyta oferuje dwa złącza do portów USB 3.0 na przednim panelu obudowy. Jeden z nich umieszczono równolegle, a drugi prostopadle do laminatu. Takie rozwiązanie pozwala nam wybrać jeden z nich, bowiem nadal mało obudów oferuje aż tyle USB 3.0 na froncie.

MSI Z87 MPower Max

MSI Z87 MPower Max

MSI Z87 MPOWER MAX nie posiada slotów PCI, które są wykorzystywane głównie przez sprzęt starszego typu. Mamy dzięki temu większą liczbę PCI Express x1. Rozmieszczenie PCI Express x16 dla kart graficznych jest bardzo dobre dla konfiguracji multi wraz z większymi systemami chłodzenia, które mogą zajmować nawet dwa sloty. Podobnie, jak w modelu Z87-GD65 mamy tutaj dostęp do dwóch kości UEFI z przełącznikiem mechanicznym na wypadek awarii.

MSI Z87 MPower Max

MSI Z87 MPower Max

Obok zastosowanego układu audio mamy tutaj narzędzie o nazwie Sound Blaster Cinema, które oferuje kilka programowych filtrów, które mają za zadanie poprawienie brzmienia w każdej sytuacji. Będą z niego zadowoleni zwolennicy filmów i gier.

Panel wejścia/wyjścia oferuje nam bardzo szeroki zakres portów i złącz. Mamy tutaj osiem USB z czego sześć 3.0, moduł Wi-Fi, trzy wyjścia obrazu: dwa HDMI i DisplayPort, optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOSu oraz tak standardowe gniazda jak PS/2, audio oraz Ethernet.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • AndiMara

  2013-09-11 11:57:06

  super płyta ze świetnym pomysłem na ułożenie na pcb. szkoda ze cena jeszcze odstrasza
 • ~olek

  2013-09-11 12:33:40

  Jak jest z tym usypianiem komputera i wzbudzaniem urządzeń podłączonych do USB 3.0?
 • ~Maciej

  2013-09-11 13:00:11

  @up, nie ma żadnych problemów.
 • ~mirek

  2013-09-11 16:28:38

  jakie sa zalety uzycia zasilania o wiekszej ilosci faz np 6 vs 12, skoro nawet na 6 fazowym mozna podkrecic do 4.5 GHz. Wiem ze jedna z zalet jest to ze sekcja jest mniej wysilona i sie mniej grzeje, a czy jest jeszcze jakas inna zaleta?
 • Sroka

  2013-09-11 16:44:40

  Gigabyte Z87X-D3H wypada lepiej w stosunku cena jakosc

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...