» załóż konto» przypomnij hasło

Co z tą technologią Anti-Ghosting?

Klawiatura Microsoft SideWinder X4

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-05-08 21:01:52

A A A | Wejść na stronę 46993 | Komentarzy 4

Wraz z klawiaturą otrzymujemy płytkę CD na której znajduje się oprogramowanie Microsoft Intellitype Pro 7.1. Produkt może oczywiście pracować bez dodatkowych sterowników (plug and play), jednak wtedy tracimy możliwość zaprogramowania własnych makr, które to właśnie są główną cechą modelu X4.  Za jego pomocą możemy ustawić pojedyncze komendy lub bardziej skompilowane sekwencje dla każdej z osiemnastu klawiszowych kombinacji. Możemy je programować za pomocą przycisku nagrywania (znajduje się w lewej-górnej części klawiatury) lub w oknie edycji sterowników.
Microsoft SideWinder X4
Microsoft SideWinder X4
Niestety zabrakło możliwości zmiany standardowej aplikacji do obsługi multimediów. Dlatego, gdy naszym odtwarzaczem jest np. iTunes to wymagane jest od użytkownika jego wcześniejsze uruchomienie, żeby korzystać z klawiszy play/pause, następna ścieżka itd.
Microsoft SideWinder X4
Microsoft SideWinder X4
Microsoft SideWinder X4
Czas powiedzieć parę słów o technologii Anti-Ghosting, która pozwala na wciśnięcie 26 przycisków w jednym momencie. Pewnie musielibyśmy być mutantami lub wykorzystać palce u nóg, żeby ta funkcja w 100% okazała się przydatna. Jednak przypomnijmy sobie, że w X6 były kłopoty z 4 klawiszami naciskanymi równocześnie, więc co powinno się zrobić w momencie gdy trzeba kucnąć, rzucić granat, oddać strzał i uciekać (w tym samym czasie)? Przydaje się ona głównie właśnie w grach akcji, FPP czy RPG, gdzie wykorzystujemy skomplikowane sekwencje klawiszy. Sprawdziłem to dla 10 przycisków i nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Gracz posiada też możliwość automatycznego powtarzania makropoleceń. Dodatkowo zmiana trybu pracy i profilu gry w łatwy sposób dostosowuje klawiaturę do wymagań oraz potrzeb zawodnika.
Microsoft SideWinder X4
Microsoft SideWinder X4 
Microsoft SideWinder X4 
Spójrzmy na ułożenie klawiszy z których gracz korzysta najczęściej, są to oczywiście WASD oraz Tab. Ich ustawienie nie pozostawia wiele do życzenia, bardzo dobrze leżą na nich nasze palce, nie ma mowy o ślizganiu się czy przypadkowym wyborze innych przycisków. Osobiście korzystało mi się z tego urządzenia bardzo dobrze, pomimo, że skok (profil) klawiszy jest dosyć niski. Przypomina on bardziej klawiaturę od laptopa, niż model desktopowy. Po długim czasie korzystania z SideWinder X4 bardzo się przyzwyczaiłem i pomimo, że gram tylko od święta to produkt ten sprawdza się również w każdej, innej sytuacji.
Microsoft SideWinder X4
Nie ma problemu również z korzystaniem z klawiatury na kolanach, gdy np. siedzimy w fotelu. Oczywiście powiecie, że jak to możliwe, przecież przeszkadza nam kabel. Jednak nie o tym chciałem mówić, lecz o bardzo dobrze wyważonej budowie X4. Nie jest ona zbyt lekka, ani zbyt ciężka, według mnie właśnie idealna do takich „mobilnych” rozwiązań. Wracają do kwestii kabla to rzecz jasna, że model przeznaczony stricte dla graczy musi być produktem przewodowym – w każdym razie na dzień dzisiejszy. Pewnie posiadaczom bezprzewodowych produktów nieraz się zdarzyło, że w najważniejszym momencie padła bateria… Eh, dobrze to znam, jednak jeżeli chodzi o doświadczenia z telefonem komórkowym ;)
Microsoft SideWinder X4
Microsoft SideWinder X4
Microsoft SideWinder X4
Wszelki kurz i odciski palców są wyraźnie widoczne podczas pracy na SideWinder X4. Taka jest niestety charakterystyka błyszczącego plastiku, z którego są wykonane klawisze.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • maciek

  2010-05-09 12:38:17

  Fajnie byłoby gdybyś zerwał folię zabezpieczającą przed zarysowaniem i dopiero wtedy "klikał" zdjęcia.
  Świetny produkt, lecz producent mógłby zastosować zamiast błyszczącego i zbierającego odciski palców plastiku, szczotkowane aluminium. Wyglądałaby wtedy wyśmienicie :)
 • Mateusz

  2010-05-09 13:51:48

  Racja, mam jakieś przyzwyczajenie, że od razu po wyjęciu z pudła robię fotki. Teraz już na niej dosyć mocno widać odciski palców, bo to jednak ten felerny plastik :/ Jak zdążę to dorobię i wrzucę.
 • spookie

  2010-05-10 15:27:14

  No to doczekałem się recenzji X4 :-) Widzę, że bardzo dobra dla graczy. SideWinder X6 jest przereklamowana? Szukając dobrej klawiatury dla gamerów czytałem trochę opinii na jej temat i zdecydowana większość testów wypadła bardzo pozytywnie:-)
 • Maaario

  2010-05-26 10:36:54

  Ładna klawiaturka, w cenie ze średniej-wyższej półki, dla amatorów grania posiada na pewno wiele przydatnych dodatkowych funkcji. Muszę jednak zgodzić się z przedmówcami, ponieważ błyszczący plastik to zmora niejednej klawiaturki i laptopa. Osobiście wolałbym materiał bardziej matowy o strukturze plastra miodu, najlepiej w kolorze zimnego srebra. Ocena za wygląd: 8/10

Komentarz 4


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...