» załóż konto» przypomnij hasło

Premiera na żywo

Intel Z97 – nowa jakość czy tylko facelifting?

Autor: Michał Mroziński | Data: 2014-05-11 12:07:27

A A A | Wejść na stronę 75375 | Komentarzy 6

Intel Z97 – nowa jakość czy tylko facelifting?

Oglądaliście film o rodzince Krudów? Jest tam sympatyczny ”stworek” imieniem Pasek. Ma on w zwyczaju – w odpowiednich momentach – „odgrywać” fanfary. Nie trzymając zatem Was w niepewności: ta-ta-daammm!! Oto prezentujemy płyty główne oparte o najnowszy chipset Intela – Z97 – który dziś debiutuje na rynku :) . Wystąpią: MSI Z97i GAMING AC, Asus Z97 Deluxe oraz Asus Maximus VII Ranger. Zapraszam do lektury!


Intel wraz z pojawieniem się procesorów Intel Haswell zaprezentował również układy serii 8 (Z87, H87, B85 czy budżetowy H81). W ocenie wielu zmian było niewiele i nie można było mówić o jakiejkolwiek rewolucji. Po co zatem w środku wydawniczego cyklu prezentować nową serię chipsetów? Powodów jest kilka. Okazją niewątpliwą jest odświeżenie serii procesorów z rodziny HaswellHaswell Refresh (jakież to odkrywcze podejście do nazewnictwa :) ). Ponad to na rynku pojawiły się standardy, które powinny trafić pod strzechy – a na pewno szybciej niż u konkurencji, zatem czekanie z nowymi chipsetami do premiery procesorów Intel Broadwell mogło się skończyć zajęciem drugiego miejsca, a Intel tego wybitnie nie lubi :) . O jakich zatem standardach mówimy?

ASUS

SATA Express

Jak powszechnie wiadomo standard SATA III wyczerpał swoje możliwości w kwestii zapewnienia odpowiednio szybkiego połączenia dla najnowszych dysków SSD, co najlepiej widać po wynikach osiąganych chociażby przez konstrukcje ze złączem PCI-Express (na przykład Plextor M6e). Oznacza to, że należało opublikować kolejny standard SATA lub zrobić krok dalej i zaprojektować coś nowego. Postawiono na nowe rozwiązanie. Czy na pewno nowe? I tak i nie, ponieważ SATA Express to kompromis pomiędzy kompatybilnością a innowacyjnością. Postanowiono, iż złącza SATA Express będą kompatybilne ze starszymi urządzeniami (w okresie przejściowym) i jednocześnie zapewnią większą przepustowość dla nowszych rozwiązań. Wynikiem tych założeń jest wtyczka SATA Express, która może obsłużyć jeden napęd nowego typu z prędkością do 10Gb/s lub dwa urządzenia SATA. Niewątpliwy plus dla inżynierów za zachowanie wstecznej kompatybilności, jednak czy nie zostało to okupione zbyt wysoka ceną? Pamiętam jak każdy zachwycał się nowymi kablami SATA – były mniejsze od starych IDE/PATA, łatwiej się układały i przede wszystkim nie blokowały przepływu powietrza. SATA-Express z kolei powraca do przeszłości – wtyczka jest spora i – przynajmniej na początku – kable będą również nie najmniejszych rozmiarów. Deja vu? Z uwagi na zachowanie na płycie portów SATA nie do końca rozumiem, dlaczego nie zdecydowano się na krótkie cięcie i stworzenie czegoś szybszego, niekompatybilnego z obecnym standardem i urządzeniami, ale za to kompaktowego. Widocznie stoi za tym jakaś „wyższa” idea, której mi – malutkiemu tego świata – nie dozwolono poznać.

ASUS

M.2 - „golasy” na „mobasach”

Kolejną nowością są złącza M.2 na płytach głównych. Nie obsługują one standardowych dysków SSD czy HDD 2,5” lub 3,5”. Są przeznaczone dla miniaturowych dysków SSD w formie kart rozszerzeń – wizualnie podobnych do notebookowych kart sieci Wi-Fi dla złącz mini PCI-Express. Co ważne – M.2 również oferuje większe pasmo dla podłączonych urządzeń niż SATA III, zatem powinno być popularnym rozwiązaniem w małych komputerach, w których dysk 2,5” to zbytnia rozrzutność w wykorzystaniu miejsca.

ASUS

Z97 – czy to już wszystko?

Nie. Chipsety te – jak się okazuje z dokumentacji technicznej - zapewniają również wsparcie dla nadchodzących Intel Broadwell, czyli piątej generacji procesorów Intel Core. Stop orkiestra! Czy seria 8 nie miała również wspierać pierwszych procesorów w 14nm procesie produkcyjnym? Teoretycznie można tak było wnioskować z wypowiedzi niektórych przedstawicieli Intela, ale czy finalnie tak będzie – to wie tylko Intel i raczej nie będzie się spieszył z obwieszczeniem tej sprawy światu. Dlaczego? Powód jest prosty – kompatybilność płyt i chipsetów serii 8 z Intel Broadwell mogłaby skutecznie zahamować sprzedać najnowszego Juniora w rodzinie – Z97. Dla wielu ewolucja z serii 8 do 9 może być zbyt niewielka, aby skłonić do wyłożenia – ponownie – kasy na nową płytę główną.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Fulout

  2014-05-13 10:30:55

  Panowie czekamy na testy!
 • Sroka

  2014-05-13 14:38:12

  Ja też czekam!
 • ~Tadzio

  2014-05-14 05:20:05

  Płyta pięknie wygląda i ma kilka ciekawych rozwiązań
 • ~Bob

  2014-05-14 21:22:37

  Gdzie reszt wyników płyt ? Proszę o uzupełnienie testu.
 • karaokman

  2014-05-15 00:14:46

  To prawda. W dodatku jak np. ASUS daje 5 lat gwarancji to można sobie zapewnić spokój na długo takim rozwiązaniem.
 • Sroka

  2014-05-19 09:58:31

  Czekam na podsumowanie :)

Komentarz 6


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...