» załóż konto» przypomnij hasło

Nowy chipset, nowe procesory i nowe możliwości

Gigabyte Z77X-UD3H WiFi i MSI Z77A-GD65 - test płyt głównych

Autor: Robert Żabiński | Data: 2012-05-27 10:00:59

A A A | Wejść na stronę 88700 | Komentarzy 12


Laminat modelu Z77A-GD65 cechuje się wymiarami 305 × 245 mm. MSI zastosowało kondensatory Hi-c CAP o bardzo niskiej rezystancji zastępczej i tantalowym rdzeniu. Kondensatory te są odporne na ekstremalnie wysoką temperaturę oraz ich żywotność jest ośmiokrotnie dłuższa niż standardowych kondensatorów polimerowych. Może to mieć spore znaczenie, ponieważ obecne na rynku schładzacze wieżowe niekoniecznie zapewniają właściwą wentylację sekcji zasilania procesora, więc jej komponenty dość często mogą osiągać temperaturę rzędu 100 stopni Celsjusza. Ze względu na płaską budowę są także mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. podczas instalacji bardziej rozbudowanych radiatorów.

Całość konstrukcji przeszła siedem krytycznych testów MIL-STD-810G (potwierdza to odpowiedni certyfikat niezależnego laboratorium). W skład testów wchodzi przechowywanie oraz praca w skrajnie wysokich i niskich temperaturach, odporność na nagłe zmiany temperaturowe, praca w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz testy wstrząsowe.

MSI Z77A-GD65 posiada rozbudowaną 12 fazową sekcję zasilającą procesor. Działa ona w układzie 8 + 4 i jest wręcz stworzona do bardzo mocnego podkręcania najmocniejszych procesorów Ivy Bridge lub Sandy Bridge. Osoby lubiące OC na równi z rozbudowaną sekcją zasilania ucieszy parę innych dodatków ułatwiających podkręcanie. Liczba aktywnych faz automatycznie się zmniejsza w sytuacji, gdy procesor nie jest w pełni obciążony wtedy płyta staje się naprawdę energooszczędna w spoczynku.

Sekcja zasilania chłodzona jest mocno rozbudowanym systemem dwóch wysokich radiatorów koloru granatowo-szarego połaczonych 8-mm ciepłowodem.

Radiator chłodzący mostek PCH to prosta, tradycyjna - czarno-niebieska konstrukcja o stonowanej stylistyce, z wyraźnie zaznaczonym napisem „MSI”. Radiator mimo swoich rozmiarów jest skuteczny. Został on solidnie przykręcony od drugiej strony laminatu.Specjalna konstrukcja oraz aluminiowy rdzeń kondensatorów solid CAP zapewniają żywotność nawet do 10 lat pracy przy pełnym obciążeniu płyty. Dodatkowo niska zastępczą rezystancja (ESR), wpływa na obniżenie temperatury i stabilne działanie.
 

Cewki typu SFC (ang. Super Ferrite Choke) zapewniają lepszą sprawność energetyczną w stosunku do tradycyjnych i mogą magazynować prąd nawet o 30% większy. Ma to duży wpływ na stabilność pracy sprzętu i przekłada się na ogromne możliwości podkręcania. Dodatkowo cewki SFC dzięki specjalnej konstrukcji nie emitują najmniejszych pisków, co wpływa znacząco na komfort pracy.

Cztery sloty pamięci RAM, działające w trybie jedno- i dwukanałowym maksymalnie mogą obsłużyć do 32 GB RAM-u (8 GB na każdą kość). Prędkość maksymalna modułów to 2800 MHz (ale tylko gdy używamy procesora Ivy Bridge). Ilość złącz PCI Express ×16 to 3. Pierwsze działa z prędkością x16, drugie x8, a trzecie x4. Poza tym na laminacie mamy także umieszczone 4 złącza PCI Express ×1.

Płyta wspiera zarówno tryby SLI jak i CrossFireX.

Producent zaopatrzył ten model ogólnie w 8 portów SATA, - 4 porty SATA II 3.0 Gb/s i cztery SATA III 6.0 Gb/s. Dostajemy także 4 porty USB 2.0 oraz tyle samo portów w wersji 3.0 (2 na tylnym panelu, i 2 w formie wyprowadzeń). Mostek firmy ASMedia ASM 1061 ma pod kontrolą dwa porty SATA III 6.0 Gb/s (resztą steruje układ Intel Z77), natomiast chip VIA VL800 - porty USB 3.0. Portów USB 2.0 mamy w sumie 10 (4 na tylnym panelu, a reszta w formie wyprowadzeń).

Pomiędzy portami PS2/USB 2.0 i S/PDIF znajduje się również przycisk resetujący ustawienia BIOS EFI.
Nie zabrakło także standardowego gniazda LAN o prędkości do 1GB/s obsługiwanego poprzez układ Intel 82579V.


Omawiany model MSI oferuje tworzenie macierzy RAID (0,1, 5 oraz 10).

Układ Realtek ALC898 odpowiada za doznania dźwiękowe. Odtwarza on sygnał audio w 8 kanałach i 24-bitowej rozdzielczości ze 192 kHz próbkowaniem.

Kolejna rzecz, która odróżnia topowy model od bliźniaczego, ale uboższego modelu GD55, to obecność wyświetlacza diagnostycznego oraz przełącznika BIOS-ów (znajdują się one pod radiatorem chipsetu).

Na prawej krawędzi płyty zamontowano punkty pomiaru napięć, a także przyciski Power, Reset i OC Genie.

Na tylnym panelu zamontowano:

cztery porty USB 2.0 i znów tylko dwa porty USB 3.0.

Umieszczono również zworkę Clear CMOS, PS/2, FireWire, SPDIF oraz jedno wejście sieciowe. Nie zapomniano także o D-SUB, DVI i HDMI.Producent płyty głównej zwraca szczególną uwagę na następujące zalety tego sprzętu:

 • Podzespoły klasy militarnej (Military Class III: kondensatory solid CAP, Hi-c CAP, cewki SFC i DrMOSII) - to gwarancja wysokiej jakości i stabilności działania. W naszych testach płyty MSI tej klasy zawsze znajdowały się w czołówce możliwości OC, zarówno jeśli chodzi o stabilność sprzętu, jak i wysokość osiąganego zegara
 • Złącza PCI Express 3.0 - przypominamy, że do wykorzystania dwukrotnie wyższej przepustowości niż w przypadku standardu 2.0 potrzebne są również karty graficzne obsługujące PCIe 3.0, jak i procesor wyposażony w odpowiedni kontroler
 • ClickBIOS II - druga, ulepszona wersja UEFI firmy MSI, teraz również jako aplikacja, umożliwi dokonywanie zamian ustawień BIOS-u EFI w środowisku Windows
 • OC Genie II - technologia automatycznego podkręcania, sprowadzająca się do wciśnięcia odpowiedniego przyciski na płytce drukowanej (może być również wykorzystana do podkręcania ręcznego)
 • Obsługa technologii AMD CrossFireX oraz NVIDIA SLI
 • THX TruStudio PRO - certyfikat wysokiej jakości dźwięku
 • Virtu MVP - najnowsza wersja technologii pozwalającej na współpracę zewnętrznej karty graficznej oraz zintegrowanej z procesorem
 • Super Charger - technologia MSI pozwalająca na zmianę trybu zasilania portu USB, co jest istotne przy ładowaniu urządzeń mobilnych
 • APS (Active Phase Switching) - automatyczne dostosowanie dostarczania energii
 • 3TB+ Infinity - możliwość wykorzystania dysków o dużych pojemnościach również jako dysku startowego

Specyfikacja techniczna:

 • Nazwa: MSI Z77A-GD65
 • Mostek południowy: Z77
 • Obsługiwane procesory: Intel Core i3/i5/i7, Pentium i Celeron
 • Format płyty: ATX
 • Ilość slotów pamięci: 4x DDR3
 • Maksymalna ilość pamięci: 32 GB
 • Karta sieciowa: 1x 10/100/1000 Mb/s
 • Kodek dźwiękowy: Realtek ALC892
 • Obsługa CrossFire: Tak (x8 + x8 lub x8 + x4 +x4)
 • Obsługa SLI: Tak (x8 + x8 lub x8 + x4 +x4)
 • RAID: (RAID 0,1, 5 i 10)
 • IEEE 1394: Brak
 • PCI-Express x16/x8: 2
 • PCI-Express x4: 1
 • PCI-Express x1: 4
 • Sloty PCI: Brak
 • Serial ATA: 4x SATA II + 4x SATA III
 • Kanały ATA: Brak
 • Liczba portów USB 2.0: 10 (6 na płycie i 4 na tylnym panelu)
 • Liczba portów USB 3.0: 8 (2 na płycie i 2 na tylnym panelu)


Wyposażenie dodatkowe:
 

Oprogramowanie:

Winki 3

Winki 3 jest darmowym systemem operacyjnym, którego rdzeń opiera się na architekturze Linux Szybki start interfejsu oraz wybór wielu języków sprawiają, że Winki 3 jest łatwą w użyciu platformą, dzięki której możesz korzystać z najpopularniejszych funkcji, takich jak: surfowanie po internecie, dostęp do poczty i komunikatora, przeglądanie zdjęć i innych. To najbardziej praktyczny sposób, by być online w najkrótszym czasie.

Live Update 5

MSI Live Update jest to użyteczna aplikacja do aktualizacji BIOSu oraz sterowników, pozwalająca na zaoszczędzenie czasu i ograniczenie ryzyka podczas aktualizacji. Użytkownicy końcowi mogą zainstalować program Live Update 5 dzięki dołączonej do produktu płycie CD lub ściągając aplikację ze strony MSI.

M-Flash

Technologia M-Flash pozwala na łatwe zapisanie kopii BIOS-u na nośniku USB. W przypadku awarii systemu, informacje zapisane na urządzeniu USB pozwolą na powrót do oryginalnych ustawień BIOS-u, gwarantując wygodną i bezpieczną naprawę. BIOS płyty głównej jest również wyposażony w funkcje Memory-Z i CPU Specifications, dzięki którym overclockerzy odczytają szczegółowe informacje o pamięciach i procesorze.

Live Update Online

MSI Live Update jest to narzędzie internetowe do aktualizacji BIOSu oraz sterowników, pozwalająca na zaoszczędzenie czasu i ograniczenie ryzyka podczas aktualizacji. Wystarczy, że użytkownik połączy się z centrum pobierania i umożliwi działanie funkcji Live Update Online, a aktualizacja będzie kontynuowana poprzez przeglądarkę internetową. Usługa Live Update Online za pomocą przyjaznych użytkownikowi etapów postępowania, pomoże łatwo aktualizować system i zwiększyć wydajność produktów MSI.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Francus

  2012-05-27 15:42:38

  Intel sobie strzelil w stope wydajac prawie taki sam kontroler z checia zarobienia... szkoda ze wielu sie na to nabierze, pewnie z 80% uzytkownikow PC...
 • Mesmerize

  2012-05-27 16:30:16

  W takim razie tylko 20% stopy uległo uszkodzeniu, a w takim stanie można nawet biegać :P Mimo wszystko kilka dodatków dorzucił, a to zawsze jakiś krok do przodu.
 • czytelnik18

  2012-05-27 19:08:08

  Jedyna różnica między 7-ą, a 6-stą serią jest taka, że nowe dają "natywną" obsługę USB 3.0 przez chipset Intel'a... sęk w tym, że w 99.9% przypadków płyt Z68, dodatkowy chip jest dodawany przez producenta mobaska, więc różnicy praktycznie nie ma.
 • ~adonim - Robert Żabiński

  2012-05-27 23:43:27

  A jak Panowie oceniają mój ponowny debiut (reinkarnacja :]) na łamach portalu po dobrych 2 latach nieobecności ?

  W przygotowaniu inne testy a w głowie pomysły na kolejne. Byle nudno nie było.

  Co do płyt. Dla mnie nie ma Z77 jest umiarkowanym produktem gdy na rynku są tańsze a równie dobre P67 także ze standardem USB 3.0 tyle że nie natywnie.
 • czytelnik18

  2012-05-28 10:51:24

  Może kolega by się zalogował, jeżeli jest autorem? Pisanie pod tymczasowym nickiem nie przystaje...
 • Adonim

  2012-05-28 11:45:57

  Teraz juz lepiej ?

  Robert Żabiński
 • Warwyko76

  2012-05-28 12:04:06

  Mało profesjonalne podejście Panie "redaktorze"...
  Test całkiem, całkiem, ale czytałem lepsze na tym portalu :P
 • Adonim

  2012-05-28 12:56:30

  Bedą i lepsze i gorsze.
 • waderr73

  2012-05-28 13:04:18

  Bardzo dobry test. Miło się czytało. Brawo. Oby tak dalej.
 • Duath

  2012-05-28 13:25:49

  Robert, witaj ponownie!

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 12


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...