» załóż konto» przypomnij hasło

Entuzjaści zaczną się bić?

BitFenix Colossus Venom – recenzja obudowy

Autor: Michał Jankowski | Data: 2011-09-14 15:40:20

A A A | Wejść na stronę 116200 | Komentarzy 16

BitFenix Colossus Venom – recenzja obudowy Z firmą BitFenix spotkaliśmy się już przy okazji recenzji o obudowy Shinobi, która okazała się bardzo udaną konstrukcją i trudno było znaleźć jej znaczące wady. Dzięki temu, postanowiliśmy sprawdzić, czy również inne produkty tego producenta są tak idealne i warte zainteresowania. Do naszej redakcji przyjechał model Colossus Venom, który dzięki bardzo nowoczesnemu designowi jest skierowany głównie do entuzjastów moddingu oraz wymagających odbiorców. Oprócz tego sprawdzimy, jak prezentuje się system chłodzenia, montażu oraz czy jakość wykonania nie odbiega od standardów. Zapraszam Was do lektury.

Obudowa BitFenix Colossus Venom przyjechała do nas w dużym, kolorowym kartonie, który swoimi grafikami przyciągnie wzrok każdego. Co ciekawe wcześniejsze wersje tej obudowy były pakowane w bardziej ekologiczne, szare pudełka. Nie zmieniło się natomiast nic w kwestii pakowania – całość jest dobrze zabezpieczona i nawet długi transport nie będzie tutaj problemem.

BitFenix Colossus Venom

Obudowa jest dostępna również w wersji z oknem.

Poniżej specyfikacja testowanego modelu:

BitFenix Colossus Venom

Wraz z obudową otrzymujemy komplet dodatków: niezbędne śrubki montażowe, wkręty dystansowe, zaślepka – adapter do montażu napędu 3,5 cala w zatoce 5,25”, speaker, kluczyk do schowka, opaski zaciskowe oraz instrukcję montażu.

BitFenix Colossus Venom

Prezentację obudowy zaczniemy standardowo od frontu, który jest w pełni unikalnym projektem BitFenix. Widzimy tutaj pięć poziomo ułożonych (podświetlanych) pasków oraz logo producenta na samej górze (również podświetlane). To są oczywiście tylko drzwiczki, natomiast pod nimi znajdziemy pięć zatok 5,25 cala, które zostały zakryte metalową siatką typu mesh. Od wewnątrz znajduje się filtr przeciwpyłowy, który ma zapobiegać przenoszeniu się kurzu do wnętrza Colossus. Ma on również znaczenie, jeżeli chodzi o natężenie hałasu, ponieważ pochłania minimalną ilość szumów. Jak już wspomniałem na początku w zamian, za jedną pozycję 5,25 cala możemy użyć adaptera, który przekształci ją w miejsce dla napędu FDD lub czytnika kart pamięci.

BitFenix Colossus Venom

BitFenix Colossus Venom

BitFenix Colossus Venom

Na samej górze widzimy zamek, do które pasują dwa klucze znajdujące się w komplecie. Jest on przepustką do schowka BitFenix S3, w którym możemy przechowywać rzeczy, do których chcemy tylko my mieć dostęp. Producent sugeruje wykorzystanie tego miejsca np. na pendrivy czy karty pamięci. Obok uświadczymy dwie diody, które wskazują pracę komputera oraz dysku twardego. W środku samego schowka znajduje się panel I/O, który oferuje nam przycisk Power i Reset oraz 2x port USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x eSATA, zestaw gniazd Audio, sterowanie oświetleniem i regulator obrotów wentylatorów. Niestety pomimo dużej ilości miejsca nie znajdziemy tutaj hotswapu, który ostatnio staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w high-endowych obudowach.

BitFenix Colossus Venom

BitFenix Colossus Venom

BitFenix Colossus Venom

Poniżej mamy dużą mehową powierzchnię, która od wewnątrz również przykryta została filtrem, aby nie przepuszczać zanieczyszczeń. Głębiej mamy duży 230 mm wentylator, który ma za zadanie chłodzić dyski twarde znajdujące się w pobliżu.

Dodajmy, że drzwiczki zostały wykonane z plastiku, a ich zamykanie nie sprawia problemów dzięki obecności małego magnesu. Możemy bez problemu ustawić je do otwierania w lewą lub prawą stronę w zależności od tego, gdzie będzie stała nasza obudowa. Wystarczy odkręcić dwie śrubki w okolicach zawiasów i zamontować ponownie z drugiej strony. Doskonały pomysł, który dodaje obudowie dużo uniwersalności.

Zajrzyjmy co BitFenix zaoferował nam z tyłu tego modelu. Od dołu widzimy miejsce na zasilacz, co jest zgodne z obecnymi trendami i ułatwia montaż.

BitFenix Colossus Venom

BitFenix Colossus Venom

Na spodzie oprócz czterech nóżek z gumowymi podkładkami, które mają za zadanie tłumić przenoszenie drgań, znajdziemy również demontowany filtr przeciwkurzowy pod zasilaczem. Nie posiada on widocznego uchwytu do wyciągania, co trochę utrudnia jego wyjęcie w celu wyczyszczenia. Bliżej środka znalazła się kratowana powierzchnia, nad którą możemy zamontować wentylator o średnicy 140 mm.

BitFenix Colossus Venom

Na topie Colossus Venom znajdziemy kolejną siatkowaną powierzchnię (tym razem bez filtru), pod którą producent umieścił 230 mm śmigła, które mają za zadanie wyciągać gorące powietrze z wnętrza. Bliżej przodu mamy klapkę, pod którą znajduje się wspomniany schowek na gadżety.

Boczne ściany podobnie jak front zostały ozdobione przy pomocy falistych wzorków, ułożonych poziomo. Pięć podłużnych pasków jest podświetlanych na jeden z trzech kolorów (czerwony, zielony, biały). Zostały one przymocowane do szkieletu obudowy za pomocą szybkośrubek.

BitFenix Colossus Venom

BitFenix Colossus Venom

Od wewnątrz prezentują się one również bardzo ciekawie. Widzimy tutaj wyraźnie panel z dwunastoma zainstalowanymi diodami LED, zasilamy je za pomocą wtyczki, która umieszczona została w prawym dolnym narożniku.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Klakiers

  2011-09-15 08:18:18

  Fajne kable, tylko czy zdadzą egzamin skoro obudowa nie ma okna...?
 • Francus

  2011-09-15 09:16:35

  Kurcze, podobają mi się jednak te obudowy. Szczególnie podoba mi się wersja czarna z oknem, podświetlana na zielono :] Chętnie bym ją postawił u mnie pod biurkiem :)
 • ~elf

  2011-09-15 09:55:17

  Ładne, ale w życiu bym takiej świecącej nie chciał. Jak tu się cieszyć w nocy klimatem przy muzyce/filmie/miłym towarzystwie jak obudowa wali po oczach?
 • ~Yood

  2011-09-15 10:03:30

  Cóż, podoba mi się, ale za tyle pieniążków bym wybrał chyba coś innego...
 • ~Totek

  2011-09-15 10:03:57

  Szpecizna... Wygląda jakby była cała z plastiku, no ale to w sumie kwestia gustu.
 • wikingowiec

  2011-09-15 10:11:27

  Wedlug mnie czarna jest zaje... ;d Tylko cena odpycha
 • mivosh

  2011-09-15 10:31:55

  Nie będę ukrywał bardzo ładnie wykonana obudowa, jednakże ja jestem zwolennikiem prostego stylu. Obudowa ma być prostokątna, bez żadnych udziwnień.
 • ~Menel

  2011-09-15 10:56:05

  Co do wyglądu to się nie wypowie. Ale powiedzmy iż trafi w specyficzne gusta. A cena... Cóż za tyle kasy są lepsze budy.
 • Warwyko76

  2011-09-15 12:47:48

  Naprawdę coś nowego i całkiem nieźle się prezentują. Dość nietuzinkowe
 • Klakiers

  2011-09-15 15:13:01

  Ona wcale nie jest taka wymyślna... czy ten front jest jakiś przedobrzony? Raczej nie... ;)

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 16


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...