» załóż konto» przypomnij hasło

Siedem łopatek o nietypowym ostrzu

Akasa Piranha 120 mm – test wentylatora

Autor: Marcin Baranowski | Data: 2013-04-26 10:44:11

A A A | Wejść na stronę 46852 | Komentarzy 3

Akasa Piranha 120 mm – test wentylatora Firma Akasa znana bardzo dobrze z produkcji najróżniejszych wentylatorów, coolerów, obudów i akcesoriów komputerowych, które oferują zadowalający stosunek ceny/wydajności. Ta cecha ma w ostatnim czasie szczególne znaczenie, dlatego wprowadzono na rynek nowe modele śmigieł o nazwie Piranha o średnicy 120 mm. Urządzenia te wyróżniają się na pierwszy rzut oka nienaganną estetyką i ciekawym designem. Jak jednak będzie w kwestii osiągów? Przekonajcie się.

Wentylator firmy Akasa został zapakowany w przyjemne dla oka pudełko z szybką na froncie, przez którą możemy zobaczyć część urządzenia przed zakupem. Umieszczono tutaj oprócz loga producenta również informacje o najważniejszych funkcjach tego modelu. Producent podkreśla unikatowy kształt łopatek (Air Ripper Blade), bardzo cichą pracę, sterowanie PWM oraz właściwości antywibracyjne (dzięki specjalnym kołkom).

Akasa Piranha

Akasa Piranha

Na odwrocie zamieszczono szczegółową specyfikację wraz z dokładnym opisem zastosowanych technologii. Zwrócono uwagę na łożysko typu Hydro Dynamic Bearing o wydłużonej żywotności do 90 tysięcy godzin pracy oraz porównano przepływ strumienia powietrza w Piranha ze standardowym wentylatorem.

Akasa Piranha

W zestawie oprócz samego wentylatora otrzymujemy również cztery gumowe kołki montażowe. Piranha ma wymiary 120 x 120 x 25 mm i może pracować z prędkościami obrotowymi od 600 do 1900 RPM. Sama konstrukcja pod względem wizualnym specjalnie się nie wyróżnia. Mamy tutaj normalną, czarną ramkę wykonaną z plastiku od której odchodzą cztery wsporniki utrzymujące śmigła wentylatora. Jak już wspomnieliśmy siedem łopatek posiada specjalnie wyprofilowany kształt, który ma pomóc na skuteczniejsze generowanie strumienia powietrza, a zarazem lepszy jego przepływ. Wentylator podłączamy do płyty głównej za pomocą wtyczki 4-pin PWM, która jest umieszczona na końcu oplecionego kabla o długości 300 mm.

Akasa Piranha

Akasa Piranha

Zastosowanie zaledwie siedmiu łopatek może wydawać się dosyć dziwne, jeżeli popatrzymy na produkty innych producentów. Jednakże taka konstrukcja, połączona z bardzo dokładnymi obliczeniami pozwoliła na osiągnięcie wzrostu CFM i ciśnienia statycznego, co umożliwia zwiększony przepływ i zmniejszenie turbulencji wraz z wydłużeniem życia wirnika.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • mw_1975

  2013-04-27 12:19:48

  Rewelacji nie ma. 56 zł za bądź co bądź tylko wentylator, to cena co najmniej produktu klasy middle-high, więc powinien mieć dobre osiągi. Szkoda, że się nie da przeprowadzić testu, jak działa po jakichś 20000-30000 godzinach pracy.
 • Kamirp

  2013-04-27 12:51:23

  osiagi ma dobre - popatrz na lepa czy noctua - ta druga droga i podobnie
 • ~Caff

  2017-08-04 01:16:06

  Mam "Piranie" w kompie od ponad roku. Na małych obrotach jest praktycznie niesłyszalna, zachowując przy tym dobrą wydajność. Natomiast maksymalne obroty tworzą w budzie istne tornado. Hałas przy tym generowany jest dość spory lecz nie uciążliwy :)

Komentarz 3


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...