» załóż konto» przypomnij hasło

Tanio i solidnie?

Zalman Z9 U3 – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2013-02-14 10:55:22

A A A | Wejść na stronę 97091 | Komentarzy 2

Zalman Z9 U3 – recenzja obudowy Firma Zalman, która specjalizuje się w produkcji akcesoriów komputerowych, a przede wszystkim chłodzenia, zasilaczy, pamięci flash, myszek i klawiatur, dostarczyła do naszej redakcji popularny model jednej ze swoich tańszych obudów, czyli Z9 U3. Jest to następca wersji Z9, która była pierwszym budżetowym rozwiązaniem Zalmana. Wcześniej producent oferował tylko produkty drogie, dla najbardziej wymagających użytkowników. Jak w takim wypadku został zaprojektowany Z9 U3 i czy spełni podstawowe wymagania funkcjonalnej obudowy? Przekonajmy się.

Zalman Z9 U3 przyjechał do naszej redakcji w niewielkim, szarym kartonie, na którego ściankach znajdziemy m.in. specyfikację techniczną obudowy oraz jej zdjęcia. W środku całość została odpowiednio zabezpieczona za pomocą folii i styropianowych wkładek. Oprócz samej obudowy w zestawie znajdziemy również śrubki montażowe, opaski zaciskowe, podkładki antywibracyjne dla dysków twardych, przedłużacz kabla 8-pin oraz instrukcję obsługi.

Zalman Z9 U3

Sama obudowa na pierwszy rzut oka prezentuje się dosyć skromnie. Jej wymiary to 504 x 464 x 207 mm (długość x wysokość x szerokość), natomiast waga wynosi 8 kilogramów. Co więcej, w stosunku do poprzednika, czyli wersji Z9 zmiany są niewielkie. W oczy rzuca się jednak okno z pleksi na lewym boku oraz bardziej rozbudowany panel I/O na froncie.

Zalman Z9 U3

Zalman Z9 U3

Z przodu na samej górze producent umieścił segmentowy wyświetlacz temperatury z sondą, którą możemy umieścić w dowolnym miejscu w obudowie. Oprócz niego otrzymujemy regulator prędkości obrotowej dwóch wentylatorów (niestety sterujemy nim „na ucho”), dwa porty USB 3.0, gniazda audio i dwa porty USB 2.0. Oprócz tego nie zabrakło przycisku Reset oraz Power. Ten drugi umieszczono już na górze obudowy. Wszystko to znajduje się na powierzchni wykonanej z błyszczącego plastiku, który bardzo wyraźnie zbiera odciski naszych palców.

Zalman Z9 U3

Niżej mamy powierzchnię wykonaną z meshowej siatki, która trochę niżej tworzy wyraźny kształt literki Z. Pod panelem mamy dostęp do czterech zatok 5,25 cala i jednej 3,5 cala. Z drugiej strony perforowanej powierzchni znalazły się filtry przeciwkurzowe.

Zalman Z9 U3

Z tyłu na dole znajduje się wolna luka na zasilacz, a nad nią siedem miejsc na karty rozszerzeń, które zostały zaślepione perforowanymi blaszkami. Wyżej umieszczono dwa otwory do prowadzenia wężyków chłodzenia cieczą oraz wentylator wyciągowy o średnicy 120 mm.

Zalman Z9 U3

Zalman Z9 U3

Jak już wspomnieliśmy na lewym panelu znajduje się duże okno z pleksi, a w prawym dolnym narożniku nazwa modelu obudowy. Po przeciwległej stronie mamy litą blachę.

Zalman Z9 U3

Zalman Z9 U3

Na spodzie mamy cztery sporej wielkości nóżki z podkładkami antywibracyjnymi. Oprócz tego widzimy dosyć dziwny i dla nas niezrozumiały wlot powietrza do zasilacza. Został on ustawiony pod kątem, co raczej nie będzie miało dobrego wpływu na cyrkulację powietrza. Obok niego mamy normalny filtr dla opcjonalnego wentylatora na spodzie obudowy.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • AndiMara

  2013-02-15 14:05:06

  Niby okey, ale blacha tej grubości to lekki wstyd.
 • Vroya

  2013-02-16 14:35:17

  minusem tej obudowy jest to,że trzeba ją całą rozebrać aby wyczyścić filtr wentylatora umieszczonego na froncie obudowy,a USB3..

Komentarz 2


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...