» załóż konto» przypomnij hasło

Złotka z odpinanymi kablami

Thermaltake Toughpower 650W i Grand 850W – test zasilaczy

Autor: Michał Jankowski | Data: 2014-10-06 19:28:06

A A A | Wejść na stronę 32981 | Komentarzy 0

Thermaltake Toughpower 650W i Grand 850W – test zasilaczy

Firma Thermaltake od lat odważnie pogrywa na rynku idąc w zgodzie z najnowszymi trendami i oferując innowacyjne produkty. Tym razem trafiły do nas dwa ciekawe zasilacze o mocy 650 i 850 W, które należą do serii Toughpower. Pierwszy z nich oferuje okablowanie półmodularne, a drugi w pełni odpinane przewody. Obie konstrukcje posiadają certyfikat 80Plus GOLD, który świadczy o bardzo wysokiej sprawności. Co więcej każdy z nich może pracować wraz z procesorem Intel Haswell. Co jednak ukrywają pod elegancką obudową? Jak sprawdziły się podczas testów praktycznych? Na te pytania odpowiedzieliśmy w dalszej części artykułu.


Pokaż specyfikację

Specyfikacja Toughpower GRAND 850W
Model TPG-850AH3FCG
Typ Intel ATX 12V V2.3 & EPS 12V standards
Maksymalna moc wyjściowa 850W
Szczytowa moc wyjściowa 1020W
Wymiary (H x W x D) 86mm x 150mm x 180mm
PFC (Power Factor Correction) Aktywne PFC
Prąd wejściowy 10A/5A
Częstotliwość wejściowa 50 Hz - 60 Hz
Napięcie wejściowe 100 Vac- 240 Vac
Temperatury pracy +0℃ to +50℃
Wilgotność pracy 20% to 90%
Temperatura przechowywania -20 ℃ to +70 ℃
Chłodzenie 140mm wentylator
Sprawność 87-92%
Bezawaryjny czas pracy minimum 120,000 h
Zabezpieczenia UL/ TUV/ CE/ FCC/ BSMI/ GOST certyfikat
Wtyczki PCI-E 6+2pin X 6

Zasilacz zapakowano w standardowe pudełko na którego froncie nie zawarto zbyt wielu informacji o urządzeniu. Oprócz zdjęcia jednostki, mamy na dole ciąg znaczków, które wskazują na wsparcie dla procesorów Haswell, SLI, siedmioletnią gwarancję oraz certyfikat 80Plus GOLD. Na bokach widzimy specyfikację techniczną w kilku językach, natomiast z tyłu pokazano wnętrze zasilacza oraz dane dotyczące okablowania.

Cały środek został dobrze zabezpieczony za pomocą pianki ochronnej. Sam zasilacz dodatkowo umieszczono w torbie z czarnej tkaniny z logo Thermaltake’a. W komplecie znajdujemy etui dla wszystkich kabli modlarnych, ulotkę gwarancyjną, instrukcje obsługi, opaski zaciskowe, zestaw śrub montażowych, kabel zasilający i dwie podkładki antywibracyjne (na wypadek braku w obudowie).

Thermaltake PSU

Thermaltake PSU

Sam Toughpower GRAND 850 W wygląda bardzo dobrze. Jednostka wyróżnia się na tle innych urządzeń tego typu za sprawą złotego grilla na górze oraz zaokrąglonych narożników. Wokół całej obudowy widzimy czerwoną „opaskę”, która ma poprawić efekt wizualny, ale jednocześnie trochę utrudnia demontaż. Na spodzie zawarto naklejkę ze specyfikacją prądowo-napięciową.

Thermaltake PSU

Thermaltake PSU

Thermaltake PSU

Z tyłu mamy panel ze złączami modularnymi. Widzimy tutaj trzy miejsca dla kabli z wtyczkami 2x PCIe oraz tylko jedno dla złącza EPS.Zasilacz jest stosunkowo duży (180 mm długości), jednak to w żaden sposób nie powinno utrudnić jego montażu w obudowie komputera.

Thermaltake PSU

Thermaltake PSU

Funkcje ochronne tej jednostki nie obejmują OCP (Over Current Protection), jednak w tym wypadku byłoby to i tak bezużyteczne z uwagi na jedną szynę +12 V. Zabrakło jednak również OTP (zabezpieczenia termicznego), które według nas jest jednym z istotniejszych.

GRAND 850W oferuje pojedynczą szynę +12 V, która obsługuje prąd wyjściowy do 70 A. Szyny +3,3 V i 5 V, które są obecnie mniej istotne też zapewniają wystarczającą dawkę mocy.

Zastosowany tutaj wentylator posiada podwójne łożysko kulkowe, które powinno charakteryzować się bardzo długą żywotnością. Mimo wszystko w jednostce za dosyć spore pieniądze chcielibyśmy zobaczyć łożysko FDB (Fluid Dynamic Bearing), które zazwyczaj jest cichsze i oferuje jeszcze dłuższą pracę bez żadnej awarii.

Zasilacz ten jest o 2 cm dłuższy od modelu z poprzedniej strony. To jednak nie powinno przeszkodzić w dopasowaniu jednostki do obudowy, ponieważ większość z nich bez problemu mieści modele o długości 180 mm.

Dużym plusem modelu GRAND 850W jest aż 7 letnia gwarancja producenta. Chociaż to nadal nie tyle, co oferuje np. EVGA – aż 10 lat.

Thermaltake PSU

Thermaltake PSU

Firma Thermaltake zgodnie z oczekiwaniami dostarcza nam sześć wtyczek PCIe, które pozwolą na zasilenie nawet do trzech high-endowych kart graficznych. Z drugiej strony jesteśmy zdziwienie brakiem drugiego złącza EPS. Oznacza to, że będziemy zmuszeni do użycia przejściówki, jeżeli nasza płyta główna będzie tego wymagała. Naszym zdaniem to niedopuszczalne, żeby w PSU takiej klasy nie zawarto drugiej wtyczki zasilającej EPS.

Thermaltake PSU

Jeżeli chodzi o długość kabli to nie mamy żadnych uwag, chociaż minimalnie dłuższy kabel właśnie z wtyczką EPS mógłby okazać się konieczny przy obudowach typu big tower. Odległości pomiędzy złączami są prawidłowe. Kable z wtyczkami PCIe i EPS posiadają grubsze przewody 16 AWG, natomiast wszystkie pozostałe standardowe 18 AWG.

W sumie otrzymujemy następujące wtyczki:

 • 1 x 24pin ATX (600mm)
 • 1 x EPS 4+4pin (600mm)
 • 4 x Molex & 1 x FDD (500mm + 150mm + 150mm + 150mm + 150mm)
 • 4 x S-ATA (500mm + 150mm + 150mm + 150mm)
 • 4 x S-ATA (500mm + 150mm + 150mm + 150mm)
 • 4 x S-ATA (500mm + 150mm + 150mm + 150mm)
 • 2 x 6+2pin PCI-E (500mm + 150mm)
 • 2 x 6+2pin PCI-E (500mm + 150mm)
 • 2 x 6+2pin PCI-E (500mm + 150mm)

Producent zastosował tylko płaskie kable, które są na dodatek bardzo elastyczne. Te ze złączami PCIe wyróżniają się czerwonym kolorem.

Nie mogło obyć się bez zajrzenia do wnętrza zasilacza TT. Niestety mieliśmy problem, żeby określić, kto jest autorem projektu OEM. Wiele wskazuje, że może to być Channel Well Technology, chociaż wiele zaufanych źródłem wspomina także Sirfa. W oczy rzuciła nam się przede wszystkim przetwornica rezonansowa po stronie pierwotnej oraz mosfety +12 V w obwodzie wtórnym, które są podłączone bezpośrednio do głównego transformatora w celu zmniejszenia strat energii. Poza tym nie zabrakło tutaj przetwornicy DC-DC, której zadaniem jest generowanie mniejszych linii. Ta została umieszczona na osobnej płytce PCB, z tego samego powodu.

Thermaltake PSU

Thermaltake PSU

Pierwsza część filtracji rozpoczyna się już w okolicach gniazdka AC, gdzie umieszczono dwa kondensatory typu Y. Dalsza część ma miejsce już na głównej płytce drukowanej, która zawiera dwa dławiki, trzy kondensatory X, dwa Y oraz warystor MOV.

Thermaltake PSU

Tutaj mostkiem prostowniczym jest pojedynczy U30K80R. Głównym kondensatorem jest Nippon Chemi-Con (450 V, 680 uF, 105 st. C) z serii KMR. Dwa FCP22N60Es pełnią rolę głównych przełączników.

Thermaltake PSU

Po stronie wtórnej mamy przede wszystkim kondensatory polimerowe odpowiedziane za filtrowanie szyny +12 V. Poza tym widzimy także kilka modeli elektrolitycznych od Chemi-Con. Jakość lutowania jest bardzo dobra, a wszystkie kable zostały odpowiednio przycięte.

 

Thermaltake PSU

Za chłodzenie odpowiada widoczny na zdjęciu wentylator 140 mm.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...