» załóż konto» przypomnij hasło

Małe, a mocne?

Test głośników Logitech Speaker System Z520

Autor: Łukasz Giewartowski | Data: 2011-01-23 22:13:03

A A A | Wejść na stronę 38097 | Komentarzy 8

Test głośników Logitech Speaker System Z520 Każdy szanujący się producent sprzętu ma w swojej ofercie modele flagowe – perełki w których zastosowano rozwiązania bezkompromisowe, przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów, którzy za najwyższą jakość są w stanie wyłożyć zdecydowanie wyższe pieniądze. W ofercie firmy Logitech przez długi okres czasu status taki miały bardzo udane głośniki Z10. Głośnikom tym do perfekcji w swojej klasie brakowało jedynie odrobinę poprawionego ekranowania elektromagnetycznego. Ponieważ poczciwe Z-10 zniknęły z oferty a Z520 są obecnie najwyższym modelem 2.0 w ofercie firmy Logitech należy traktować je jako bezpośredniego następcę. Przyzwoite parametry: moc 26 WAT (RMS), pasmo przenoszenia 70Hz-20KHz i system dźwięku 360 stopni budzą nadzieję na miłe doznania. Czy nowy zestaw sprosta wysokim oczekiwaniom postawionym przez poprzednika?

Z 520 podobnie jak całą linię głośników Z cechuję śmiała, futurystyczna stylistyka. Z przodu zarys głośników to zwężający się do góry trapez z rosnącym do tyłu wychyleniem.

Jeżeli spojrzymy na głośniki z boku oczom naszym ukażę się bardzo dynamicznie wygięta krzywa, dół jest dosyć głęboki- ma ponad 16 centymetrów i dosyć gwałtownie się zwęża by na wysokości głośnika wyskotonowego osiągnąć 6cm.

Logitech Speaker System Z520

Trzeba przyznać, że na tle najczęściej stosowanego rozwiązania – prostopadłościanu rozwiązanie to robi miłe wrażenie, od razu rodzi się jednak pytanie jak taka budowa wpłynie na jakość dźwięku. Chodzi o to, że producenci od lat stosują taką toporną budowę głośników nie ze względu na modę ale dlatego, że jest optymalna dla zapanowania nad dźwiękiem.

Na razie tyle obudowie, wrócę do tego tematu przy testach odsłuchowych.

Z przodu głośniki pokryte są jednolitym czarnym gilem wykonanym z metalu. Jest on solidnie zamocowany i dosyć sztywny, nie ma ryzyka, że z czasem na skutek luzów zacznie „brzęczeć”.

U góry każdego głośnika producent umięsił swoje logo, które nie jest nachalne i dosyć dobrze kombinuję się z całością.

Logitech Speaker System Z520

Tradycyjnie prawy głośnik jest odpowiedzialny za sterowania całym zestawem i łącznością z źródłem dźwięku. Na jego tyle znajduję się wejście zasilacza, gniazdo łączące do drugiego głośnika oraz zamontowany na stałe kabel jakc 3,5mm do podłączania podstawowego źródła dźwięku. Dodatkowo z boku jest gniazdo 3,5mm dla alternatywnego źródła dźwięku oraz wyjście słuchawkowe.

Logitech Speaker System Z520

Ciekawostką jest kable łączący głośniki zakończony podwójnym RCA na stałe stopionym w całość.

Logitech Speaker System Z520

Z przodu prawego głośnika umieszczony jest potencjometr sterujący głośnością, będący jednocześnie włącznikiem.

Wyposażony on jest w drobną diodę sygnalizującą pracę. Niestety zabrakło potencjometru sterującego natężeniem tonów niskich co jest o tyle kłopotliwe, że głośniki są dosyć kiepsko pod tym względem wykalibrowane i na bez podbicia za pomocą oprogramowania w ogóle nie wykorzystują swojego potencjału.

Logitech Speaker System Z520

Pod grillem ukryte są dwa głośniki: na dole znajduję się 7 centymetrowy głośnik średnio-niskotonowy. Biorąc pod uwagę jego niewielki rozmiar trzeba przyznać, że sprawuję się on naprawdę nieźle. Głębia i natężenie basu generowanego przez Z-520 przewyższa większość low-endowych zestawów 2.1.

Logitech Speaker System Z520

Na górze znajduję się 2 centymetrowy głośnik wysokotonowy, dodatkowo z tyłu obudowy umieszczony jest podobny, chodź nieco mniejszy.

Logitech Speaker System Z520

Logitech Speaker System Z520

Dlaczego? Głośniki Z520 wyposażone są w system 360 stopniowego dźwięku. Jest to pewien sprytny zabieg marketingowy mający wprowadzić klienta w błąd. Słysząc takie określenie od razu kojarzy się ono z systemami dźwięku dookólnego symulującego systemy 5.1 i 7.1. Nic z tych rzeczy. Logitech Z 520 ma dodatkowe głośniki z tyłu kolumn i emituje dźwięk również do tyłu, w efekcie dźwięk jest rzeczywiście dookoła, ale dookoła głośnika a nie użytkownika. Jaki sens ma takie zastosowanie? Poprawia ono nagłośnienie jeżeli głośniki stoją na biurku na środku pokoju. Teoretycznie, można w ten sposób osiągnąć wrażenie przestrzeni, bo dźwięk odbity od ściany dociera do użytkownika o milisekundy później, ale jest to efekt nieprzewidywalny i raczej losowy. Jeżeli Z520 ustawimy blisko ściany może to pogorszyć jakoś dźwięku poprzez wywoływanie brzydkich refleksów i rezonansów.

Logitech Speaker System Z520

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Fulout

  2011-01-24 15:53:27

  W tej cenie to rozbój w biały dzień!
 • Irwander

  2011-01-24 16:48:26

  Masakra totalna. Nie wiedziałem, że Logitech tak szaleje ostro z cenami.
 • Mikellle

  2011-01-25 00:01:36

  Ale design mają boski:D
 • czytelnik18

  2011-01-25 17:32:14

  To ja zostanę, przy swoich z-3 :P Widzę, że z cenami tez powariowali...
 • kejus007

  2011-01-27 08:38:29

  W tej cenie to dobre 5.1 można kupić...
 • Mateusz

  2011-01-28 15:44:48

  Nawet bardzo dobre 5.1 ;) Jednak nie powiem, żeby ten model mi się nie podobał :D
 • Kamirp

  2011-01-28 23:19:42

  Fajne fotki, jakby taka jakość była w połączeniu z białym tłem to można je dawać do katalogów :D
 • roboss

  2011-01-29 12:50:13

  No, no niezła cena :/ "Sprzęt do testów dostarczyła firma: Logitech" a propo tego to za darmo ? :)

Komentarz 8


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...