» załóż konto» przypomnij hasło

Solidna jednostka

Super Flower Golden Green 550 W – test zasilacza

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-06-14 18:31:34

A A A | Wejść na stronę 83077 | Komentarzy 8

Super Flower Golden Green 550 W – test zasilacza Pierwszy raz otrzymaliśmy do naszej redakcji sprzęt firmy Super Flower. Producent ten już od dłuższego czasu oferuje swoje zasilacze na polskim rynku. Nam trafił się model Golden Green o mocy 550 W. Urządzenie to jest oparte o komponenty najwyższej jakości dostarczane przez Infineon, Cree oraz Nippon Chemicon. Jednostka spełnia normę sprawności 80Plus GOLD, co zapewnia nam wydajność na poziomie nawet 90%. W związku z tym sprzęt powinien pracować cicho i charakteryzować się niską awaryjnością. Jak zasilacz o pojedynczej linii 12 V spisze się w naszych testach przekonacie się czytając kolejne strony tego artykułu. Zapraszam.

Super Flower Golden Green 550 W został zapakowany w czarno-żółte pudełko wykonane z grubego kartonu. Na jego powierzchni umieszczono liczne informacje dotyczące urządzenia. Na froncie przeczytamy, jaką oferuje moc, jaki posiada certyfikat oraz jak odbywa się jego chłodzenie. Na odwrocie mamy bardziej szczegółowe dane m.in. opis charakterystyki prądowo-napięciowej.

Super Flower Golden Green 550 W

Super Flower Golden Green 550 W

W środku całość została dobrze zabezpieczona. Zestaw składa się oprócz zasilacza ze stałym okablowaniem, również z instrukcji obsługi, kabla zasilającego oraz czterech śrubek montażowych w srebrnym kolorze.

Super Flower Golden Green 550 W

Bohater tego artykułu ma wymiary 150 x 165 x 86 mm. Został on wykonany z blachy dobrej jakości. Nie możemy mieć żadnych uwag, bowiem całość jest dobrze spasowana i nie ma ostrych krawędzi.

 

Super Flower Golden Green 550 W

Na górze umieszczono grill, za których ukrywa się wentylator o średnicy 140 mm z regulacją obrotów w zależności od temperatury.

Super Flower Golden Green 550 W

Po przeciwległej stronie mamy lity kawałek blachy.

Super Flower Golden Green 550 W

Z przodu znajduje się również lita blacha, bez żadnych otworów wentylacyjnych. Tylko z lewej strony wycięto otwór, z którego wychodzą wszystkie kable.

Super Flower Golden Green 550 W

Z tyłu mamy powierzchnię o strukturze plastra miodu. Oprócz tego gniazdo zasilania i przycisk power.

Super Flower Golden Green 550 W

Na jednym z boków umieszczono naklejkę z dużą informacją o modelu, mocy i sprawności. Natomiast z drugiej mamy umieszczoną tabelkę ze specyfikacją prądowo-napięciową tego modelu.

Specyfikacja prądowa:

 • +3.3V 22A
 • +5V 22A
 • +12V 45.5A
 • -12V 0.5A
 • +5VSB 3A

Obciążenie łączne linii 3.3V i 5V 110W.
Obciążenie łączne linii 12V 546W

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~Mareczq

  2013-06-15 11:33:22

  Fajna recka , dobra robota.

  Mam parę małych uwag:
  1. Jak piszcie coś takieg, że brak jakeiś części jest wadą - warto zrobić krótki opis, dlaczego tak jest - 99% czytających nie ma zielonego pojęcia co to "warystor MOV" i dlaczego ich brak to wada ;)
  2. Jak mierzycie dBA warto podawać wartość tła/otoczenia - macie naprawdę małe różnice między zasilaczami, co w efekcie naprawdę utrudnia ocenienie, który jest cichszy.Jak macie różnicę 1 dBA w pomieszczeniu testowym, to różnice praktycznie połowy zasilaczy, są już realnie pomijalne.
  3. Zdecydowanie warto zrobić tabelkę, dla obciążenia 100-150W pod względem dBA. To jest nawet wazniejsza dla większości, niż dBA przy 100% (co szczerze mało nam mówi, bo mało kto wykorzystuje zasilacz w 100%, większość kupuje z 30-40% zapasem). Ludzie często chcą mieć ciszę w Iddle/Praca Net/Filmy, a nie w czasie gier (gdzie i tak rozrkęca się proc i grafa) ;)

  Ps. mam też małe pytanie, widzę, że używacie komputera jako platformy do testowania. W jaki sposób tak dokładnie obciążacie każdy z zasilaczy? W wielu testach widzę różne wartości, a zawsze używacie ten samej platformy. Czego używacie aby własnie modyfiować to obciążenie? Zmieniacie usatwienia proceosra/karty graficznej (napięcia/taktowania) ? Czy może podłączacnie/odłączacie jakieś dodatkowe obciążenie?

  Pozdrawiam ;)
 • ~Piotr

  2013-06-15 16:18:41

  "Jakość lutowania jest zdecydowanie powyżej przeciętnej, jednak do ideału trochę brakuje."
  "Jakość lutowania płytki PCB nie należy do idealnych, ale widzieliśmy już zdecydowanie gorsze próby."
  Trzeba uwierzyć na słowo bo zdjęć zabrakło ...
 • AndiMara

  2013-06-15 21:39:22

  Jedna z ciekawszych marek ostatnim czasy. Jednak wybrałbym coś bardziej naszego ;)
 • jantomx

  2013-06-16 21:02:05

  Przy pomiarze hałasu przydały by się temperatury otoczenia.
 • ~Michal_J

  2013-06-17 18:18:09

  @jantomx, temperatura otoczenia 24-25 st.C
  @Mareczq, Zabrakło warystora MOV (Metal-Oxide Varistor), który chroni zasilacz przed zbyt wysokim napięciem :)
  Różnice dBA są małe bo nastały czasy, że większość sprzęt jest na prawdę wysokiej klasy i to cichy sprzęt.
  Tabelka o której wspominasz to b.dobry pomysł.
  Jeżeli chodzi o platformę testową to jest ona różna (przykład w ostatnim porównaniu zasilacz OCZ korzystaliśmy z podobnej, ale jednak innej konfiguracji). Oczywiscie następuje OC (w rozsądnych granicach podczas pomiarów) i tym samym regulacja napiec/taktowań.
  Ostatnio rownież próbujemy wykorzystac ob­cią­że­nie re­zy­stan­cyj­ne­ DC - podpinamy do niego wszystkie linie +12V. Napiszemy o nim coś więcej jak na stałe zagości w testach.
 • LubiePiwo

  2013-06-18 09:23:01

  @Michal_J: jeśli możesz to dopisz to w artykule (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś ;) ). Ja np. jestem laikiem jeśli chodzi o zasilacze, i wczoraj jak miałem zamawiać nowego kompa to do końca nie mogłem się zdecydować czy brać SF czy nie, bo nie wiedziałem czy brak tego warystora i tych dwóch zabezpieczeń to poważna wada. Nie mniej zdecydowałem się go kupić i mam nadzieję, że będę zadowolony z wyboru :)
 • ~aiki

  2013-06-18 16:40:04

  Mam dwie uwagi odnośnie recenzji które nie były jeszcze poruszane w komentarzach.
  Piszecie iż Golden Green nie posiada zabezpieczenia OCP.
  Nie jest to do końca prawdą.
  Posiada on OCP dla lini 3.3V oraz 5V a tylko dla 12V jego brak.
  Dla 12V posiada odzielne OPP które według Super Flower jest wystarczające.
  Kolejna sprawa w przypadku Super Flowera brak OTP i OCP na 12V wymieniany jest jako wada. W jednej z poprzednich recenzji zasilacz Fractala Newton R3 600W również nie posiadał OTP i OCP i w jego wypadku nie było to wadą.
  Bądźcie konsekwentni jeżeli brak zabezpieczenia jest wadą to niech będzie nią również w kolejnych recenzjach.
 • ~Piotr

  2013-06-18 21:24:07

  "Zabrakło warystora MOV (Metal-Oxide Varistor), który chroni zasilacz przed zbyt wysokim napięciem :) "

  Który i tak jest w każdej listwie zasilającej ...

Komentarz 8


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...