» załóż konto» przypomnij hasło

Nowa odsłona klawiatury

Logitech G15 Gaming Keyboard

Autor: Wojciech Cierniak | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 25550 | Komentarzy 0


Firma Logitech w ostatnich latach postawiła znaczny krok w stronę graczy. Firma wydała wiele znakomitych myszek przeznaczonych do gier i odświeżenie klawiatury z takim samym przeznaczeniem było zdecydowanie świetnym pomysłem. Jako, że rynek nie obfituję w takie produkty, G15 była skazana na sukces, ale czy na pewno poprawiła się względem poprzedniczki?

W tego typu produktach najważniejsza jest opinia graczy. Poprzednia G15 zdobyła całkiem niezła opinie, ale jednak nie była bez wad. Chociażby słabo wyważone kolory podświetlania, mocno przeszkadzające podczas nocnej gry, czy duży ruchomy ekran rzadko przydający się w grach. Logitech w wielu sprawach związanych z produktem posłuchał użytkowników, co zdecydowanie lepiej wpłynęło na efekt końcowy, ale wykorzystał też wiele starszych patentów, niekoniecznie dobrych, przez co w nowym produkcie nie brakuję błędów starszej wersji.
 Logitech G15 Gaming Keyboard

Dużą nowością zasługującą na pochwałę jest zmniejszenie rozmiarów klawiatury. Wcześniejsza wersja była ogromna, na co wielu użytkowników często się skarżyło. Teraz rozmiarami przypomina zwykłą, niczym specjalnym niewyróżniającą się klawiaturę. Usunięcie górnych uchwytów zdecydowanie upiększyło klawiaturę i pozbawiło niefunkcjonalnych gadżetów. Stonowanie podświetlenia jest chyba największym plusem w nowej wersji klawiatury. Przy dłuższym użytkowaniu nocnym, oczy nie bolą od promieni jasno niebieskiego światła. Teraz podświetlenie jest dodatkiem, który każdy chętnie użyje podczas nocnej rozgrywki. Plusem także jest zmienianie intensywności.

Jedną z najważniejszych cech klawiatury do gier jest możliwość wciśnięcia jednocześnie kilku przycisków. Podczas szybkiej rozgrywki ma to ogromne znaczenie. Najczęściej jest to wykorzystywany w grach FPP. Często zdarza się, że większość zwykłych klawiatur nie radzi sobie z szybkimi grami, przez co gra jest nie precyzyjna, co często ma bardzo duży wpływ, szczególnie podczas rozgrywki sieciowej. W tym teście G15 nie sprawdza się najlepiej. Klawiatura reaguję jednocześnie na około 6 przycisków, co nie jest na tyle imponującym wynikiem, aby zadowolić wszystkich graczy. Wiele osób właśnie ten problem odepchnie od kupna, jednak wada ta jest praktycznie niewyczuwalna dla większości przeciętnych graczy. Kolejną dosyć dużą wadą klawiatury jest mała ilość gier wykorzystujących rozbudowane funkcje Game Panelu. Liczba takich tytułów zdecydowanie wzrosła wciągu tych dwóch lat, jednak nadal nie jest ona na tyle pokaźna by uznać ja za plus. Ta sytuacja zmieni się dopiero, gdy na rynku pojawi się więcej klawiatur wyposażonych w ekrany LCD. Funkcje udostępnione w Game Panelu też nie są specjalnie rozbudowane. W większości są to dane, łatwo dostępne podczas gry, lub po prostu nieistotne i bez większego wpływu na rozgrywkę.

Także zmiana monitora niekoniecznie jest plusem produktu. W poprzedniej wersji był on rzadko używany i raczej uważany za miły dodatek. Teraz jest on praktycznie niewidoczny podczas gry. Kąt nachylenia jest świetnie wyważony, lecz mało, kto zdąży odczytać jakiekolwiek dane z niego podczas ostrej rozgrywki. Jednak podczas spokojnej gry jest on przydatny, podobnie jak podczas jednoczesnego słuchania muzyki i gry. W niektórych przypadkach rozmiary klawiszy także można uznać za minus. Dla przykładu lewy Shift jest niewiele większy od klawiszy QWERTY, co często może być powodem niedokładności. Natomiast prawy Shift jak i enter są dosyć duże, więc przy wielu tytułach będą nieocenione.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...