» załóż konto» przypomnij hasło

FSP HEXA 85+ 650W – test zasilacza

Autor: Michał Jankowski | Data: 2018-10-08 13:47:32

A A A | Wejść na stronę 11810 | Komentarzy 0


Wykonaliśmy pomiary napięć podczas obciążenia, kiedy na naszej platformie był jednocześnie uruchomiony program Prime95 w trybie Large FFT oraz 3DMark Vantage (pozwala wykorzystać Quad SLI). Pracował on łącznie trzy godziny, w czasie których wykonaliśmy trzy pomiary poszczególnych napięć. Następnie sprawdziliśmy pracę PSU podczas spoczynku (uruchomiony komunikator, przeglądarka), tutaj także wykonaliśmy trzy pomiary w godzinowych odstępach. Na wykresach zobaczycie skrajne wartości w stresie oraz idle. Przypomnijmy sobie jak wygląda norma ATX 2.3 (według niej wyskalowaliśmy poniższe wykresy):

 • 3.3V +/- 5% 3.14V - 3.46V
 • 5V +/- 5% 4.75V - 5.25V
 • 12V +/- 5% 11.40V - 12.60V

Wyniki pomiarów dla linii +3,3V i +5V

Jak wiecie linie te odpowiadają w naszych komputerach głównie za działanie pamięci RAM, dysków twardych oraz urządzeń podłączonych do USB. Pomiary napięcia +3,3V dokonywałem na kablu ATX 24PIN, a +5V na wtyczce MOLEX.

FSP Hexa+ 650W

FSP Hexa+ 650W

W przypadku zasilacza FSP Hexa 85+ 650 W wahania napięć dla linii +3,3V okazują się bardzo małe. W przypadku linii +5V rozbieżności są również niewielkie i wynoszą 0,07 V. Przy dzisiejszych konfiguracjach sprzętowych linie te mają dużo mniejsze znaczenie, jednak nie można pozwolić sobie na wahania graniczące z poziomem bezpieczeństwa. Widzimy, że wahania występują, jednak są one zgodne z normą ATX 2.3.

Wyniki pomiarów dla linii +12V

Teraz najważniejsze pomiary, ponieważ właśnie ta linia odpowiada za najważniejsze komponenty komputera. Pomiarów dokonaliśmy w dwóch punktach pomiarowych: wtyczce MOLEX oraz wtyczce PCI-E 6-PIN.

FSP Hexa+ 650W

FSP Hexa+ 650W

Jak wiemy właśnie m.in. te wyniki ustalają rankingi komputerowych zasilaczy. Wahania, jakie zanotowaliśmy przy odczycie z gniazda MOLEX wynoszą: 0,06 V  w stresie co jest rezultatem niezłym, jak na tak wymagającą platformę testową. Przy bardziej obciążonym złączu PCI-E 6-PIN zmiany napięcia zamknęły się w przedziale 0,21 V, co oznacza, że mieściły się one w granicach zgodności z normą ATX 2.3.

Hałas

Przechodzimy do pomiaru głośności. Zastosowany w Hexa85+ 650 W został wentylator 120 mm, którego prędkość obrotowa jest regulowana automatycznie w zależności od temperatury. Poziom hałasu jest tutaj bardzo niski. Pod pełnym obciążeniem staje się on słyszalny, ale przecież większość czasu komputer pracuje w idle, a wtedy jest nawet bezgłośnie.

FSP Hexa+ 650W

FSP Hexa+ 650W

Sprawdziliśmy również jak wygląda pobór mocy podczas obciążenia oraz w czasie wykonywania mało wymagających czynności. Następnie na podstawienie naszych pomiarów obliczyliśmy sprawność zasilacz. Wyniki poniżej.

earthwatts 550 w

FSP Hexa+ 650W

Jak pokazują nasze pomiary sprawność zasilacza FSP jest on zgodny z certyfikatem 80Plus Bronze. Wyniki blisko 86% to już niezła oszczędność na rachunkach za prąd.

Na zakończenie prezentujemy Wam wynik temperatur na wylocie zasilacza:

FSP Hexa+ 650W

Temperatury są niskie, co powinno zapewnić długą żywotność komponentów zasilacza firmy FSP.

FSP Hexa+ 650W

Pobór w trybie czuwania wynosi 0,26 W, co jest dobrym rezultatem.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...