» załóż konto» przypomnij hasło

Niepozorna konstrukcja

Cooltek Antiphon – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2013-05-23 16:10:10

A A A | Wejść na stronę 73008 | Komentarzy 5

Cooltek Antiphon – test obudowy Coraz większa rzesza użytkowników stara się osiągnąć jak najcichszą pracę swojego komputera. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest wybór odpowiedniej obudowy, jednak te zazwyczaj są trochę droższe od tradycyjnych odpowiedników. Niedawno na rynku pojawił się model Antiphon od firmy Cooltek, który jest wykonany w rozmiarze midi tower. Urządzenie to według zapowiedzi ma kosztować zaledwie 65 Euro i oferować możliwości, które dostępne są tylko w droższych obudowach. Czy rzeczywiście tak jest, dowiecie się z rozwinięcia tego artykułu.

Przypomnijmy, że niedawno poddaliśmy testom inną obudowę Coolteka, a dokładnie CoolCube, która wyróżniała się bardzo prostym i solidnym wykonaniem. Jednak była ona dedykowana przede wszystkim posiadaczom komputerów typu HTPC.

Antiphon ma niewiele wspólnego z CoolCube, bowiem jest wykonana w rozmiarze midi tower i jest przeznaczona dla zwolenników ciszy. Model ten został zapakowany w dosyć skromne pudełko w białym kolorze z niebieskimi nadrukami. W środku całość jest odpowiednio zabezpieczona na czas transportu, dzięki czemu sprzęt dojechał do nas w całości, bez żadnych uszkodzeń.

Cooltek Antiphon

W zestawie otrzymujemy zestaw akcesoriów w skład, których wchodzą opaski zaciskowe, śrubki i kołki montażowe, szyny do dysków twardych, przejściówka z Molex -> 4-pin oraz instrukcja obsługi.

Cooltek Antiphon

Całość ma wymiary 195 x 445 x 500 mm i pozwala na montaż płyt głównych w standardzie ATX, M-ATX i mini-ITX. Obudowa o wadze 8 kilogramów została wykonana częściowo ze stali, aluminium i tworzywa sztucznego. Wagę o ponad 1 kg zwiększają zastosowane tutaj maty wyciszające.

Na pierwszy rzut oka naprawdę trudno uwierzyć, że produkt ten ma kosztować zaledwie 65 Euro. Producent przygotował aluminiowy front, który dodaje całej konstrukcji sporą dawkę elegancji i przypomina trochę Anteca P280, również ze względu na identyczne umiejscowienie panelu I/O. Ten oferuje dostęp do jednego portu USB 3.0, jednego USB 2.0 oraz dwóch gniazd audio. Oprócz tego mamy w tym miejscu przycisk power, diody sygnalizujące zasilanie oraz pracę dysku oraz przycisk reset.

Cooltek Antiphon

Cooltek Antiphon

Lity front to nic innego, jak drzwiczki zamontowane przy pomocy trzech zawiasów, które można otwierać do lewej strony o maksymalny kąt 90 stopni. Na odwrocie zostały one w całości pokryte materiałem wygłuszającym. Za nimi, od góry mamy dostęp do trzech gniazd 5,25 cala oraz do wymiennego filtru przeciwkurzowego przed frontowymi wentylatorami.

Cooltek Antiphon

Poniżej dwóch śmigieł 120 mm umieszczono przełącznik suwakowy, który umożliwia regulację ich prędkości obrotowej. Możemy wybrać jedną z trzech wartości (Low, Midi, High). Niestety umiejscowienie przełącznika tak nisko jest mało komfortowe, głównie wtedy, gdy obudowa stoi na podłodze. Szkoda, że nie umieszczono go na panelu I/O.

Cooltek Antiphon

Cooltek Antiphon

Cooltek Antiphon

Prawy i lewy panel obudowy Antiphon został wykonany w całości z litej blach.

Cooltek Antiphon

Z tyłu mamy na dole zatokę do umieszczenia zasilacza, a nad nią siedem slotów do zamontowania kart rozszerzeń. Obok nich przygotowano dwa otwory do prowadzenia wężyków chłodzenia wodnego o średnicy maksymalnej 13 mm. Są one zabezpieczone gumowymi przelotami. Na samej górze mamy trzeci, fabrycznie zainstalowany wentylator 120 mm.

Cooltek Antiphon

Cooltek Antiphon

Na spodzie znajdujemy perforowane powierzchnie z filtrami antykurzowymi pod zasilaczem oraz pod miejscem na opcjonalny wentylator 120 mm. W czterech narożnikach umieszczono nóżki z podkładkami antywibracyjnymi.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Kamirp

  2013-05-25 09:16:08

  fikuśny ten filtr na dole
 • skoczylas

  2013-05-25 13:11:52

  gdyby jeszcze koszyki zrobili demontowane to byłby wypas do kwadratu
 • t.luk

  2013-05-27 06:43:22

  Yyyy...Ona ma tylko 195 mm szerokości? Przecież to jest węższe od Define R2...
 • Kamirp

  2013-05-27 16:48:01

  Dokładnie :D ale to chyba dobrze, bo duzo osob szuka cienkiej i elegnackiej budy
 • t.luk

  2013-05-28 06:45:35

  Jasne tylko też sporo osób chciałoby mieć normalną aranżację okablowania i nie martwić się o miejsce na cooler CPU a w obudowie o szerokości poniżej 20 cm i z matami to akurat dość ważne aspekty...

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...