» załóż konto» przypomnij hasło

Cisza i wydajność równocześnie?

BitFenix Ghost – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2013-03-05 13:50:35

A A A | Wejść na stronę 83369 | Komentarzy 5

BitFenix Ghost – recenzja obudowy Firma BitFenix na pewno jest bardzo dobrze znana naszym czytelnikom. Producent ten dosyć często wprowadza do swojej oferty nowe modele obudów komputerowych. Najnowszym produktem jest Ghost, który według informacji prasowych ma zaoferować wysokie tłumienie szumów wydobywających się ze środka konstrukcji, a jednocześnie pozwolić na skuteczne odprowadzanie ciepła. Czy produkt ten rzeczywiście wyróżnia się na tle konkurencji i jest wart ponad 400 złotych? Przekonajmy się.

BitFenix zapakował swoją obudowę w ekologiczny karton w brązowo-czarnych kolorach. Na jego głównej ściance znajduje się pokaźne logo producenta wraz z nazwą obudowy. Bardziej szczegółowe informacje zawarto z drugiej strony. Oprócz tego nie zabrakło wycięć po bokach dla łatwiejszego transportu. Ze względów bezpieczeństwa urządzenie zostało umieszczone w styropianowych ochraniaczach i worku foliowym, aby Ghost nie uległ zadrapaniu czy porysowaniu.

W zestawie znajdziemy szczegółową instrukcję obsługi, gumowe zaślepki do otworów do aranżacji okablowania, plastikowe tacki na dyski twarde, czarne śruby montażowe, małe stopki pod zasilacza, a także pokrywkę dla zatoki zewnętrznej hot-swap.

BitFenix Ghost

Cała konstrukcja ma wymiary 210 x 522 x 510 mm i waży 8,3 kilograma.

BitFenix przykleił do drzwiczek dodatkowy pasek taśmy, który ma zabezpieczyć je przed otwarciem i złamaniem w czasie wyjmowania ze styropianu. Producent podaje na swojej stronie, że zastosował na froncie specjalną powłokę o nazwie NanoChrome. Jest to prawdopodobnie farba, która utrzymuje cząstki metalu, co sprawia, że obudowa ma lekki połysk. Dodatkowo mamy tutaj ciekawy efekt – elementy plastikowe i metalowe są bardziej jednolite. Trudno to opisać słowami, jednak w praktyce prezentuje się to bardzo ładnie.

Jak już wspomnieliśmy z przodu znajdują się otwierane drzwiczki, jednak pomiędzy nimi a górą urządzenia znajduje się fragment nieotwieranego frontu. Dużym plusem tej konstrukcji jest możliwość otwierania drzwiczek zarówno w lewą, jak i prawą stronę. Są one zamykane na niewielkie klipsy i działają z małym oporem.

Za drzwiczkami, na dole mamy powierzchnię meshową, którą możemy łatwo usunąć naciskają jej górną część. Za nią zamontowano jeden 120 mm wentylator BitFenix Spectre. Pod nim mamy jeszcze jedno wolne miejsce na dodatkową jednostkę. Wyżej zastosowano zewnętrzne wnęki na napędy 5,25 cala (3 sztuki), a także jedną zewnętrzną zatokę 3,5 cala np. na czytnik kart pamięci. Każda z nich jest wypełniona metalową siatką.

BitFenix Ghost

BitFenix Ghost

BitFenix Ghost

Na górze producent zamontował panel I/O, który jest położony blisko przedniej krawędzi obudowy. Na nim znajdują się dwa gniazda audio, dwa porty USB 3.0, dwa USB 2.0, przycisk power oraz reset. Zaraz za nimi umieszczono zatokę hot-swap na dyski 3,5 cala, która znajduje się za plastikową pokrywą. Bardziej z tyłu mamy metalową przykrywkę typu mesh, za którą zmieścimy wentylator 200 mm lub dwie jednostki 120 lub 140 mm. Nie powinno być również problemu z instalacją chłodnicy 240 mm. Niestety skorzystanie z tego sprawi, że tłumienie hałasu przez wyciszone panele będzie bezsensowne.

BitFenix Ghost

Tył obudowy prezentuje się standardowo. Na dole mamy zatokę na zasilacz, a na górze wentylator wyciągowym BitFenix Spectre 120 mm. Pomiędzy znajdują się otwory na siedem kart rozszerzeń oraz trzy wycięte otwory do prowadzenia wężyków od chłodzenia wodnego.

BitFenix Ghost

BitFenix Ghost

Obydwa boczne panele zostały wykonane z litej blachy i wyłożone od wewnątrz materiałem pochłaniającym wewnętrzne szumy.

BitFenix Ghost

BitFenix Ghost

Na koniec spójrzmy na spód Ghost. Jest on unikalny, ponieważ producent na dwóch dłuższych bokach umieścił 300 mm paski LED BitFenix Alchemy. Oprócz tego pod zasilaczem znajduje się duży filtr przeciwkurzowy.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Kamirp

  2013-03-07 02:20:31

  Ładna, wygląda na przemyślaną i nawet nie droga. I oczywiście plus za możliwość dostosowania w którą stronę mają się otwierać drzwiczki.
 • wikingowiec

  2013-03-07 02:22:17

  Miałem krótko obudowę BitFenix Shinobi. Jasna blacha pokryta proszkową farbą która się łatwo rysuje i odkrywa metal. Blachy niby dość grube ale miękkie i zginały się bardzo lekko. Montaż dysków nie ciekawy. Kieszeń na stacje dyskietek ktoś tak wepchnął w kieszeń 5,1/4 że nie było jak jej wyjąć bez jej połamania. Nie wiedziałem że do obudowy należy dokupić listy dekoracyjne i znaczek z logo Shinobi - bo bez nich obudowa ma duże dziury z przodu. W zestawie miały być 3 wiatraczki ale nie było żadnego. Załamałem się jakością tego produktu.
 • ~michale

  2013-03-07 03:10:53

  bardzo fajna,wygląd nie musi być jakiś wspaniały(ten jest dobry),ponieważ jej główne zadanie to cisza
 • t.luk

  2013-03-07 13:26:04

  @ UP
  Wiesz, może to też kwestia tej sztuki tylko była...
 • Langley

  2013-06-05 01:49:14

   

  wikingowiec napisał:

  Miałem krótko obudowę BitFenix Shinobi. Jasna blacha pokryta proszkową farbą która się łatwo rysuje i odkrywa metal. Blachy niby dość grube ale miękkie i zginały się bardzo lekko. Montaż dysków nie ciekawy. Kieszeń na stacje dyskietek ktoś tak wepchnął w kieszeń 5,1/4 że nie było jak jej wyjąć bez jej połamania. Nie wiedziałem że do obudowy należy dokupić listy dekoracyjne i znaczek z logo Shinobi - bo bez nich obudowa ma duże dziury z przodu. W zestawie miały być 3 wiatraczki ale nie było żadnego. Załamałem się jakością tego produktu.  Nie miałeś logo, listewek i wentyli bo kupiłeś wersję Core :] Co do jakości wykonania to pierwsze słyszę tego typu uwagi :P

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...