» załóż konto» przypomnij hasło

VIA pracuje nad sterownikiem wideo Open Source

Autor: Szymon Grzegorczyk | Źródło: Inf. pras. | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 6666 | Komentarzy 0

VIA pracuje nad sterownikiem wideo Open SourceVIA Technologies, Inc. zapowiedziała kolejny krok we współpracy ze społecznością programistów bezpłatnego i otwartego oprogramowania FOSS (Free and Open Source Software). W oparciu o opublikowane niedawno sterowniki graficzne dostępne na portalu VIA Linux Portal (http://linux.via.com.tw), VIA aktywnie współpracuje z zespołem OpenChrome nad sterownikiem Open Source – na początek poprzez wielowątkowe wsparcie prac badawczo- rozwojowych.
Harald Welte, pozyskany niedawno przez VIA w celu ulepszenia strategii VIA w zakresie oprogramowania Open Source i optymalizacji obsługi wszystkich komponentów platform procesorowych x86 przez system Linux, ściśle współpracował zarówno z VIA i społecznością FOSS nad polepszeniem jakości i publicznej dostępności dokumentacji VIA dla programistów. Materiały źródłowe dla programowania grafiki w chipsetach VIA CX700M i VX800 są teraz dostępne na witrynie X.Org (http://www.x.org/docs/via), a kod źródłowy sterownika bufora ramki VIA został wprowadzony do jądra w wersji 2.6.28.

“Współpraca pomiędzy społecznością OpenChrome a programistami VIA pomoże ujednolicić kod i połączyć zalety obu sterowników," powiedział Welte. "Działania te pokazują również, że VIA nie tylko publikuje kody źródłowe i dokumentację, lecz także aktywnie dąży do bardziej otwartej współpracy w procesach badawczo-rozwojowych nowych sterowników."

“To pozytywny i ważny krok ze strony VIA; dostępność bezpłatnej dokumentacji platformy to niezbędny czynnik szerszego zaangażowania społeczności open source, z korzyścią dla wszystkich," powiedział Xavier Bachelot, jeden z programistów projektu OpenChrome. “Oczekujemy, że połączenie sił i zasobów, a także praca na publicznie dostępnych zasobach i skonsolidowanym kodzie przyczyni się do powstania pełniejszych sterowników, co przełoży się na lepsze doświadczenia użytkowników końcowych."

OpenChrome
Przedsięwzięcie OpenChrome ma na celu dostarczanie i wspieranie całkowicie bezpłatnych sterowników Open Source, w pełni wykorzystujących sprzętową akcelerację dostępną w chipsetach VIA ze zintegrowanymi procesorami grafiki VIA UniChrome, UniChrome Pro i Chrome9.

Kody źródłowe, publikacje i dokumentacje są dostępne pod adresem: http://www.openchrome.org/.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...