» załóż konto» przypomnij hasło

Nowy standard monitoringu i kontroli komponentów komputera

Autor: Michał Androsz | Źródło: Inf. pras. | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 35856 | Komentarzy 0

Nowy standard monitoringu i kontroli komponentów komputeraWiodące firmy z branży komputerów PC, między innymi NVIDIA, Dell, HP, Alienware, Falcon Northwest, CoolerMaster i Thermaltake, przedstawiły dzisiaj szczegóły dotyczące nowego, otwartego i dostępnego bez opłat licencyjnych standardu monitorowania i kontrolowania w czasie rzeczywistym zasilaczy komputerowych, obudów oraz systemów chłodzenia wodnego. Standard ESA (Enthusiast System Architecture) definiuje protokół informacyjny, który mogą wykorzystać komponenty systemu do „komunikacji” między sobą w celu dostosowania parametrów działania i przekazania użytkownikowi ważnych informacji o systemie. Implementując standard ESA, producenci komputerów oraz entuzjaści „zrób-to-sam” mogą teraz konstruować świetnie dostrojone komputery o wyższej wydajności, niż było to do tej pory możliwe przy wykorzystaniu dotychczasowych rozwiązań.


„Standardowy protokół komunikacyjny oferowany przez ESA udostępnia bogaty zestaw narzędzi służący dostrajaniu wydajności komputera. Narzędzia te oferują entuzjastom komputerów bardziej elastyczną i dokładniejszą kontrolę nad głównymi komponentami systemów”, powiedział Kevin Kettler, dyrektor techniczny w firmie Dell. „Na przykład, standard ESA wykorzystywany jest w unikalnej architekturze LightFX firmy Dell i ułatwi rozwój oświetlenia otoczenia w grach komputerowych”.

Nowy standard ESA oparty jest na istniejącej specyfikacji USB HID i zaprojektowany tak, by móc obsługiwać nowe możliwości monitorowania i kontroli takich komponentów komputerów jak obudowy, zasilacze oraz urządzenia do chłodzenia powietrznego i wodnego. Do czasu wprowadzenia ESA nie istniał standardowy protokół komunikacyjny pozwalający tym komponentom na przekazywanie informacji użytkownikom. Jednak istotne dane, takie jak informacje dotyczące temperatury, napięć czy przepływu powietrza, stały się dostępne w czasie rzeczywistym i są obecnie niezbędne do uzyskania maksymalnej wydajności komputerów. Dzięki ESA, producenci komponentów mogą teraz umieszczać w swoich urządzeniach różnorakie cyfrowe i analogowe czujniki, które w czasie rzeczywistym mogą przekazywać dane potrzebne do analizy i optymalizacji ogólnych warunków działania komputerów. Co więcej, udostępniane przez ESA funkcje logowania oferują producentom komputerów łatwą i tanią metodę identyfikowania i rozwiązywania problemów ze sprzętem.

„ESA to protokół komunikacyjny, który łączy kluczowe aspekty systemu”, powiedział Rahul Sood, dyrektor techniczny działu Global Gaming Business w firmie HP. „Dla HP najważniejszy jest fakt, że wykorzystując technologię ESA możemy zaoferować naszym klientom łatwo zauważalne korzyści”.

Wśród firm, które pracowały nad rozwojem specyfikacji ESA i wprowadzeniem sprzętu zgodnego z ESA znajdują się:

Główni producenci OEM: Dell i HP
Główni producenci komputerów: Alienware, Falcon Northwest i Maingear
Światowi producenci płyt głównych: ASUS, EVGA, Gigabyte, MSI i XFX
Światowi producenci zasilaczy, obudów oraz urządzeń chłodzących: CoolerMaster, CoolIT Systems, PC Power & Cooling, SilverStone, Tagan, Thermaltake i Ultra

Kompatybilność i zgodność sprzętu ze specyfikacją ESA zapewniać będzie Allion, wiodąca organizacja zajmująca się testami w branży IT. Urządzenia, które uzyskają certyfikat ESA, opatrzone zostaną nowym logo ESA, co ułatwi klientom podejmowanie decyzji zakupowych.

Pierwsze zgodne z ESA komputery, płyty główne i pozostałe komponenty dostępne będą w ofercie partnerów biorących udział w opracowaniu standardu ESA poczynając od końca listopada bieżącego roku.

Dodatkowe informacje na temat technologii ESA uzyskać można pod adresem www.nvidia.pl/ESA.

O firmie NVIDIA

Firma NVIDIA Corporation jest światowym liderem w dziedzinie projektowania programowalnych procesorów graficznych. Firma produkuje nowatorskie urządzenia dla przemysłu komputerowego, elektroniki konsumenckiej oraz urządzeń przenośnych. Siedziba firmy NVIDIA mieści się w Santa Clara w Kalifornii, z biurami w Azji, Europie i w obu Amerykach. Więcej informacji można znaleźć w internetowej witrynie firmy pod adresem www.nvidia.pl.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...