» załóż konto» przypomnij hasło

Jak z Radeona RX Vega 56 zrobić 64?

Autor: Damian Rynkowski | Źródło: VideoCardz, TechPowerUp | Data: 2017-08-31 17:11:57

A A A | Wejść na stronę 5680 | Komentarzy 0

Jak z Radeona RX Vega 56 zrobić 64?

Pewien użytkownik z portalu ChipHell postanowił dokonać ciekawego eksperymentu. Wygrywając BIOS z Radeona RX Vega 64 do swojego mniej wydajnego odpowiednika, a więc Vegi 56, chciał sprawdzić czy uda się w ten sposób odblokować jednostki cieniujące. Nie było dotąd bowiem pewności, czy są usunięte z rdzenia, czy tylko zablokowane. Niestety, nie udało się zwiększyć ilości shaderów, jednak użytkownik na tym nie poprzestał - postanowił wykonać kilka ciekawych testów.

Radeon RX Vega 56 takowych procesorów strumieniowych ma 3585, w połączeniu z 224 jednostkami teksturującymi (TMU) i 64 jednostkami renderującymi (ROP). RX Vega 64 z kolei ma ich „pełne” 4096, 256 TMU i 64 ROP – użytkownika zatem ciekawiło, czy dodatkowe shadery są tylko programowo zablokowane, czy też całkowicie „wycięte” z rdzenia. Teraz już wiemy, że ich po prostu nie ma.

Okazało się, że Radeon RX Vega 56 po „przekładce” BIOS-u jest zaledwie 2% wolniejszy od wyższego modelu. Wraz z upgrade, wzrosły oczywiście taktowania bazowe, które z pewnością przyczyniły się do zwiększenia cyferek w benchmarkach. Rdzeń układu pracował z częstotliwością 1545 MHz, natomiast pamięć HBM2 uzyskała taktowanie 945 MHz. Względem „oryginalnej” Vegi, udało się uzyskać odpowiednio dodatkowe 75 i 145 MHz. W takiej właśnie konfiguracji Vega 56 okazała się dwa procent wolniejsza od referencyjnej, stockowej Vegi 64.

Użytkownik na tym nie poprzestał i jeszcze podkręcił kartę. Po ustawieniu częstotliwości 1650 MHz dla rdzenia i 2200 MHz dla pamięci, Vega 56 okazała się szybsza od oryginalnej Vegi 64. Wyniki punktowe z programu 3DMark zobaczyć możecie w poniższej tabeli, do czego zachęcam.

Niemniej, przy „zabawie” z oprogramowaniem wewnętrznym warto pamiętać, iż w razie ewentualnych niepowodzeń, gwarancja może zostać odrzucona. Na szczęście w tym przypadku raczej nie ma obaw o popsucie karty graficznej, bo na laminacie znajduje się dodatkowy przycisk do uaktywnienia drugiej, zapasowej kopii BIOS-u. 

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...