» załóż konto» przypomnij hasło

Intel Core i3-8300 - jednak nie fake?

Autor: Damian Rynkowski | Źródło: WCCFtech, własne | Data: 2017-08-08 12:52:39

A A A | Wejść na stronę 4777 | Komentarzy 0

Intel Core i3-8300 - jednak nie fake?

Jakiś czas temu pojawiła się elektryzująca plotka prosto z Chin, jakoby Intel pracował nad modelem procesora Core i3-8300, który dysponowałby czterema fizycznymi rdzeniami z funkcją HyperThreadingu. Przyznam, że celowo o tym nie wspominałem, uznałem tę wiadomość jako zbyt abstrakcyjną, by mogła się sprawdzić. Początkowo wiele zachodnich źródeł podchodziło do tej sprawy tak samo. Teraz, jak się okazuje, może to być prawda – Intel w żaden sposób nie zdementował tej rewelacji, co więcej – wielu redaktorów z zagranicy potwierdza wiarygodność tej pogłoski. Mimo to, nadal podchodzę do tego z odpowiednim dystansem (to również zalecam Wam), ale trzeba przyznać, że wiadomość robi wrażenie.

 

O co więc chodzi? Niedawno na chińskim forum NGA pewien użytkownik wrzucił screenshot obrazujący nowy model procesora Intel Core i3-8300, który wyposażony jest w cztery fizyczne rdzenie i osiem wątków, gdzie jego taktowanie wynosi 4,00 GHz. Obrazek szybko został przekopiowany na inne portale na całym świecie - informacja dotarła także do Polski. Wiele osób (w tym ja) widziało oczywisty fake – taki screenshot bardzo łatwo jest spreparować np. programem do obróbki grafiki. Dlatego specjalnie pomijałem tę wiadomość – nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, staram się publikować tylko sprawdzone (lub prawie) informacje.

Zacząłem rozmyślać nad tą sprawą i dotarłem do pewnych wniosków, zapewne takich samych jak kilkanaście innych osób, co być może potwierdza ich słuszność. Dlaczego pojawienie się takiego procesora jest możliwe? Jak doskonale wiemy, Intel Coffee Lake w modelach Core i5 oferować będą sześć rdzeni i sześć wątków + tryb Turbo i podkręcanie w modelach „K”. Core i7 również wyposażone zostaną w sześć rdzeni, ale podwojona zostanie liczba wątków. Do tego oczywiście tryb Turbo i overclocking. Powstaje więc pewna luka – nie będzie nowych czterordzeniowców. I tu pojawia się Core i3-8300, który ów lukę wypełnia. Aby za bardzo nie zbliżać się wydajnością do mocniejszych „braci”, pozbawiony jest m.in. trybu Turbo i podkręcania.

Dalej (nieco wybiegając w przyszłość) mamy już zwykłe, dwurdzeniowe Pentiumy i Celerony, czyli Intel posiada swojego przedstawiciela w każdym segmencie - zarówno "rdzeniowym" jak i cenowym.

Ustaleniem szczegółowej specyfikacji Core i3-8300 zajęli się redaktorzy WCCFtech, którzy początkowo – tak jak ja – nie do końca wierzyli w pojawiające się plotki. 

Interesująca mogłaby być jeszcze kwestia cen, zważywszy na to, że najtańsza nowa „i-piątka” kosztować ma około 200 dolarów.  Proszę jednak podchodzić do tego z odpowiednim dystansem – do czasu, gdy Intel oficjalnie nie potwierdzi lub zaprzeczy.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...