» załóż konto» przypomnij hasło

AMD zapowiada serię procesorów profesjonalnych - HEDT

Autor: Damian Rynkowski | Źródło: TechPowerUp | Data: 2017-07-31 12:59:57

A A A | Wejść na stronę 3676 | Komentarzy 0

AMD zapowiada serię procesorów profesjonalnych - HEDT

AMD dzisiaj zaprezentowało serię procesorów z rodziny Ryzen o oznaczeniu Threadripper HEDT, które przeznaczone są do zadań profesjonalnych, choć jak twierdzi amerykański producent – również gracze mogą się zainteresować tymi jednostkami.

 

Seria HEDT obecnie reprezentowana będzie przez trzy modele procesorów – TR 1900X, TR 1920X oraz TR 1950X.

Najsłabszy w całej gamie TR 1900X oferuje osiem rdzeni, szesnaście wątków, 64 linie PCI-E, czterokanałową obsługę pamięci DDR4,częstotliwość bazowa rdzenia to 3.8 GHz, natomiast w trybie turbo wartość ta zwiększa się do 4.0 GHz. AMD wyceniło ten procesor na 549 dolarów.

Kolejny model to TR 1920X, który jak można się domyślić – wydajnością plasuje się w środku stawki. W tym przypadku do dyspozycji mamy dwanaście rdzeni, dwadzieścia cztery wątki, 64 linie PCI-E, obsługę czterokanałowej pamięci DDR4, taktowanie bazowe to 3.5 GHz, w trybie turbo 4.0 GHz. Procesor dodatkowo posiada odblokowany mnożnik. Cena to 799 dolarów.

Najmocniejszy model TR 1950X posiada szesnaście rdzeni, trzydzieści dwa wątki, w trybie boost osiąga taktowanie 4.0 GHz, bazowe z kolei to 3.4 GHz. Tutaj także otrzymamy 64 linie PCI-E i kontroler czterokanałowej pamięci DDR4. Tak jak w przypadku każdego z w/w modeli, potencjał na podkręcanie jest znacznie zwiększony, dzięki odblokowanemu mnożnikowi. AMD TR 1950X kosztować będzie ok. 999 dolarów.

 

Zwiększona ilość rdzeni nie zawsze oznacza automatyczny wzrost wydajności, co zresztą mogliśmy zauważyć w poprzedniej generacji procesorów AMD. Teraz, amerykańska firma postawiła przede wszystkim na maksymalne wykorzystywanie wydajności jednego rdzenia, optymalizację polegającą na rozkładaniu obciążenia, a także znacznie poprawiła kwestie związane z oprogramowaniem.

Do schładzania najnowszych procesorów, AMD zaleca używanie układów chłodzenia cieczą, płyty główne z chipsetami X399 wyposażone zostaną w mocowania, które ułatwią montaż tego typu chłodzenia. Nie oznacza to jednak, że schładzanie powietrzem jest niemożliwe – wraz z premierą procesorów ukaże się pięć takich modeli, a w przypadku wariantu wodnego - aż dwadzieścia.

Dostępność jednostek przedstawia się następująco – TR 1920X oraz TR 1950X powinny pojawić się w sklepach od 10. sierpnia – wtedy też premierę będą miały płyty główne je obsługujące. Sprzedaż najsłabszy w całej stawce (choć według AMD wydajniejszy od Ryzen 7) – TR 1900X zostanie uruchomiona 31 sierpnia.

Oprócz prezentacji Threadripper HEDT, AMD zapowiedziało iż najnowsze APU przeznaczone do urządzeń mobilnych zostaną przedstawione pod koniec tego roku.

Producent na prezentacji pokazał również kilka slajdów odnośnie potencjalnej wydajności najmocniejszego przedstawiciela serii względem procesorów Intela - pozostawiam do wglądu, bez komentowania tych wykresów. Trzeba mimo wszystko przyznać, że na papierze prezentuje się to co najmniej bardzo ciekawie. ;-)

 

 

 

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...