» załóż konto» przypomnij hasło

Kolejny gamingowy hit na rynku?

Zowie AM-GS - recenzja myszki

Autor: Łukasz Pilarczyk | Data: 2013-04-20 11:05:10

A A A | Wejść na stronę 58076 | Komentarzy 8


enotus

Na początek testy robione za pomocą programu Enotus.
Podczas wykonywania wszystkich testów ustawienia Windows wyglądały następująco:
Szybkość 6/11 (środek- 1:1), opcja „zwiększ precyzję” odznaczona.

ZowieAM

ZowieAM

ZowieAM

Testy przeprowadzone we wszystkich trzech rozdzielczościach wykazują precyzję na poziomie powyżej 99%. To bardzo dobry wynik. Również częstotliwość raportowania USB jest bliska 1000 hz, czyli wartości deklarowanej przez producenta. Niestety na powyższych zrzutach widzimy bardzo niską prędkość maksymalną. W związku z tym mysz ta, może nie być najlepszym wyborem dla graczy lubiących robić zamaszyste ruchy na podkładce (low sens). W przypadku jeśli jednak preferujemy średnie prędkości, około 20-35 cm na obrót postacią w grze o 360* wynik ten będzie zadowalający i nie powinniśmy odczuć żadnych negatywnych objawów podczas gry. Zdarzało się że, podczas testów enotus wykazywał prędkość maksymalną dla każdej z rozdzielczości powyżej 3m/s jednak były to wyniki graniczne i podczas osiągania takich prędkości dało się zauważyć, że kursor i tak nie pracuje prawidłowo.

Mouse rate checker

Za pomocą tego programu sprawdzamy częstotliwość raportowania USB.

ZowieAM

Na powyższym zrzucie mamy  potwierdzenie wyniku z enotusa. Średnia częstotliwość taktowania portu USB wynosi 1001 hz . Jest to bardzo dobry wynik.

Interpolacja

ZowieAM

Wynik testu pokazuje że wszystkie rozdzielczości myszy uzyskane są natywnie a nie poprzez programowe dodawanie pikseli. W przeciwnym razie widzieli byśmy przerwy w linii.

Rozdzielczość rzeczywista

Ten test pokazuje w jakiej rozdzielczości w rzeczywistości pracuje mysz.

ZowieAM

Jak widzimy w powyższej tabeli wszystkie rozdzielczości w jakich pracuje mysz są większe od podawanych przez producenta. Średnio o około 12%. Prawdopodobnie jest to spowodowane przez autorską soczewkę, którą zowie zastosowało w myszy. Nie ma to wpływu na ogólną pracę sensora. Po prostu będziemy musieli przyzwyczaić się do minimalnie większych prędkości.

Akceleracja (testy wykonane w grze):

Sposób wykonania:
QIII arena
1. Patrzymy się w 1 punkt
2. Wykonujemy powoli 1 pełny obrót
3. Wykonujemy myszką ruch powrotny, perfekcyjnie do punktu na podkładce z którego zaczynaliśmy obrót.
4. Jeśli kursor powrócił do tego samego punktu na ekranie oznacza, że sensor nie cechuje się akceleracją, jeśli przy większej prędkości mysz zrobiła więcej niż 1 pełny obrót powrotny oznacza, że ma ona akcelerację.

Jak widać mysz charakteryzuje się minimalną akceleracją negatywną – gubieniem pixeli w wyższych prędkościach. Biorą pod uwagę bardzo dużą różnicę prędkości, można określić, że zjawisko to jest na naturalnym, akceptowalnym poziomie. Dla osób znających sensory w myszach, poziom ten jest porównywalny z ADNS-3080, a tym samym większy od ADNS-3060, z tym że te sensory mają inną wadę, której nie ma Zowie AM. O tym w teście poniżej…

Predykcja:
Inaczej nazywane przyciąganiem kątowym. Polega na wygładzaniu ruchu kursora do jednej z osi x/y.

Widzimy, że zjawisko to nie występuje. Linie skośne są postrzępione, a koła nie mają kwadratowych kształtów. Dla większości graczy, zwłaszcza tych grających w FPS powinien to być duży plus.

LiftOffDistance
Test ten pokazuje przy jakim uniesieniu myszki od podkładki sensor przestaje reagować na ruch.

ZowieAM

Większość sensorów na różnych powierzchniach, ma różne wartości LOD. W tym przypadku widzimy, że główne zadanie zmienionej soczewki zostało spełnione i odległość od podkładki przy jakiej mysz przestaje reagować jest taka sama niezależnie od powierzchni. Najbardziej powinno to ucieszyć osoby, które mają kolorowe podkładki, zwłaszcza o dużych kontrastach, gdyż mysz będzie działała tak samo na każdym centymetrze pada.

ERGONOMIA:

Zowie AM jest myszą symetryczną. Na pierwszy rzut oka przypomina SS Sensei/Xai. W rzeczywistości jest ona całkiem inna. Podstawową i najbardziej odczuwalną różnicą jest kształt boków. Może nie widać tego tak bardzo na zdjęciach dlatego przedstawię to w krótki sposób:

Sensei: | ̅ ̅ |
AM: / ̅ \

Boki Zowie AM są ustawione bardziej skośnie do podłoża, zwężając się ku górze. Dodatkowo jest ona węższa od Sensei/Xai. Kształt ten powoduje, że jeśli wybierzemy model z śliskimi bokami (GS) podczas podnoszenia, mysz może nam się delikatnie wyślizgiwać. Na szczęście jest ona bardzo lekka, więc ogólnie nie jest źle. Dodatkowo z małą wagą myszy oraz z mniejszym rozmiarem związana jest lepsza kontrola podczas wykonywania bardziej złożonych tricków w niektórych grach, np. rocket jumping w Q III arena. Dla osób o większych dłoniach mysz może być za niska do komfortowego grania przy użyciu chwytu typu Palm, czyli całą dłonią. Jeśli jednak mamy średnią lub małą dłoń mysz z pewnością pod względem kształtu będzie dobrym wyborem.

Warto również wspomnieć o tym, że Zowie AM nadaje się również dla osób leworęcznych, a samo przestawienie funkcji przycisków jest bardzo proste. Wystarczy podczas podpinania myszy do komputera przytrzymać rolkę i któryś z głównych przycisków.
ZowieAM

ZowieAM

 

ZowieAM

ZowieAM

 

ZowieAM

ZowieAM

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Francus

    2012-03-24 08:01:50

    Myszka elegancka, ale czy ta firma ma jakieś tradycje gamingowe? Czy nie lepiej kupować Logitechy i Razery?
  • ~Marshallo

    2012-03-24 10:42:51

    Tradycje gamingowe ? Czy to, że firmę stworzyli najwięksi gracze CS to mało ? Generalnie, oni wiedzą czego potrzeba do profesjonalnego gamingu.
    Razer ? Kiedyś byłem ogromnym zapaleńcem Razera, do momentu kiedy wycofali DeathAddera 1800. Następcy tej myszki to totalna porażka. Może kształt i komfort są ok ale nie laser.
    Zowie wykorzystuje najlepsze lasery z rodziny starego DA1800. Avago był i będzie najlepsze.
  • ~mushabelly

    2012-03-24 11:31:47

    @Marshallo
    Zowie nie wykorzystuje "leserów z rodziny starego DA1800" ( nawet nie wiem co to znaczy :P ). Nowy DeathAdder z nowym firmware nie jest taki zły. Porównywalny do starego DA. No ale to tyle z dobrych myszek od Razera.
    Mam AM i jak dla mnie kształt jest prawie idealny, mogłaby być ciut dłuższa ( claw grip )
    Nie wiem czy w recenzji było ( zbyt leniwy jestem na czytanie całości :P ) ale warto wspomnieć że mikrostyki w AM stosunkowo ciężko się wciska. Jak dla mnie za ciężko. Mam nadzieję że nowa wersja Zowie EC będzie miała inne.
  • ~Mr. 3

    2012-03-24 12:02:52

    @Francus

    "Myszka elegancka, ale czy ta firma ma jakieś tradycje gamingowe?"

    Tradycje gamingowe? n/c

    @~Marshallo

    "Czy to, że firmę stworzyli najwięksi gracze CS to mało ? Generalnie, oni wiedzą czego potrzeba do profesjonalnego gamingu."

    I ty w tą papkę marketingową wierzysz?

    "Następcy tej myszki to totalna porażka. Może kształt i komfort są ok ale nie laser."

    Tak się składa, że DA 3.5G/BE jest jedną z najlepszych myszek gamingowych (pod względem precyzji sensora; ale trzeba grać na podkładce o jednolitej powierzchni, bo na większości szmacianek się gubi; przypominam, że od ponad roku mamy nowe firmware, który eliminuje wszystkie problemy).

    Wygoda to kwestia sporna. Jak dla mnie to wszystkie myszki Razer'a są dla osób z alienowskimi łapami.
  • ~ŁukaszPilarczyk

    2012-03-25 13:04:11

    ~Marshallo - zowie nie ma żadnej laserowej myszki w swojej ofercie, Razer DA 3,5/BE również nie jest myszką laserową, tylko optyczną działającą na podczerwień i dlatego nie widać światełka pod spodem :)
    Reszta tak jak napisał MR.3
  • ~akma

    2012-03-27 14:00:43

    Przecież to kopia SteelSeries Kana! i to kopia w pełnym sensie tego słowa! nawet opakowanie zerżnęli :P
  • ~ŁukaszPilarczyk

    2012-03-27 15:54:28

    Recenzja Kany będzie za kilka dni, ale są to całkiem inne myszy pod każdym względem. a poza tym AM była pierwsza na rynku.
  • ~haha

    2013-04-21 14:11:51

    Haha 220zl? Chyba za 2 sztuki, taka słaba myszka z archaicznym optycznym sensorem max 100zl jest warta, marny żart tej pseudofiremki

Komentarz 8


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum