Czy netbook może być wydajny? Czyli Ryś ostrzy pazury.
Toshiba NB550D - recenzja netbooka
Spis treści
Z założenia APU Ontario mają mały apetyty na energię i nie wydzielają wiele ciepła, a co za tym idzie także hałas wydzielany przez chłodzący je system także powinien być niewielki. A jak jest naprawdę?
Nie liczÄ…c maÅ‚ych kratek w spodniej części obudowy, gÅ‚ówny wylot skÄ…d wychodzi rozgrzane powietrze znajduje siÄ™ po lewej stronie. Gdy siÄ™ dobrze przyjrzymy widać że w Å›rodku znajduje siÄ™ niewielki wiatrak który ma przepÅ‚yw tego rozgrzanego gazu wymusić. Miniaturowe systemy schÅ‚adzania bywajÄ… jednak gÅ‚oÅ›ne. Jak jest z tym? O ile podczas przeglÄ…dania internetu haÅ‚as tÅ‚oczonego za jego pomocÄ… powietrza nie przeszkadza, o tyle gdy komputer jest bardziej obciążony daje o sobie znać zdecydowanie sÅ‚yszalnym „suszeniem”. Na szczęście haÅ‚as mija zaraz gdy tylko zasoby sprzÄ™tu zostanÄ… odciążone.
Niestety, z przyczyn od nas niezależnych nie mogliśmy odczytać temperatury rdzeni CPU, stąd prezentowany niżej screen z HWMonitora jest niepełny.

Naturalnie najcieplejszym miejscem netbooka jest to w pobliżu APU i układu chłodzenia, jednak nie ma się co obawiać oparzenia, sprzęt nie nagrzewa się jakoś specjalnie.
Jak widać jednostki graficzne potrafią się rozgrzać do nieco ponad 70 stopni.
Przejdźmy do akumulatora
Jego pojemność wynosi 5300 mAh, a osiÄ…gi sÄ… ponadprzeciÄ™tnie dobre. WÅ‚aÅ›ciwie dÅ‚ugi czas pracy to gÅ‚ównie zasÅ‚uga samego energooszczÄ™dnego APU (TDP 9W) aniżeli samej baterii, bynajmniej komplet ten znakomicie realizuje gÅ‚ówne zaÅ‚ożenia co do jego dÅ‚ugoÅ›ci na sprzÄ™cie mobilnym.
Poniższe wykresy mówiÄ… same za siebie.

Czas naładowania akumulatora od poziomu 5% do pełna wynosi 3godziny i 40 minut.


6-cio komorowe ogniwo Toshiby


Jakie słowo jest modne, a przez to nagminnie używane w ostatnich latach?? hmmm....
Nie wiecie? Ekologia, a zwÅ‚aszcza przedrostek eko. Mamy eko- auta, eko- pralki, eko- domy, eko- torby czy nawet eko- jedzenie. A co jest takiego w Toshibie? Program Toshiba Eco utility. A dlaczego wspominamy o nim w sekcji dotyczÄ…cej zasilania? Ponieważ umożliwia on przybliżone monitorowanie zużytej energii, a zwÅ‚aszcza sprawdzenie ile można jej zużyć mniej korzystajÄ…c z planu zasilania nazwanego dla odmiany „eko”. Na ile jego wskazania sÄ… zgodne z rzeczywistoÅ›ciÄ…? Trudno orzec, wszak to tylko proste rozwiÄ…zanie programowe, dodatkowo ciÄ…gle informujÄ…ce o swoim istnieniu w trayu, jednak można byÅ‚o o niej wspomnieć przez pryzmat ciekawostki.
Przykładowo, jak widać na załączonym niżej zrzucie, wg w/w programu zużycie energii podczas oglądania filmu w trybie eco i z włączonym wi-fi wynosiło ok 10w. Prawda że mało?


87099
18

0
Komentarze
2011-09-19 22:35:54
przecież netbook i tak jest za duży, żeby nosić go w kieszeni.
2011-09-19 22:59:13
2011-09-19 23:13:36
Francus napisał:
na cholerę te netbooki jak za rozsądną ceną można kupić laptopa?
przecież netbook i tak jest za duży, żeby nosić go w kieszeni.
Czy laptopa wciśniesz do torby na ramię albo do plecaka? Ja próbowałem nie raz, i nijak się nie mieści. Chyba że mam plecak turystyczny lub torbę na laptopa. Pójdę do kawiarni, włączę, i max! 3 h popracuję lub posurfuję. Na netbooku 6 do 10 godzin, nie warzy tyle co torba kartofli i wciśniesz wszędzie (oprócz kieszeni).
2011-09-20 12:31:11
Francus napisał:
na cholerę te netbooki jak za rozsądną ceną można kupić laptopa?
przecież netbook i tak jest za duży, żeby nosić go w kieszeni.
Jak mam kupować laptopa za 1500zł, który na akumulatorze będzie pracował jakieś 2.5h max w IDLE, to wolę kupić nieco słabszego netbooka, który jest znacznie poręczniejszy oraz praca poza gniazdkiem jest kilka razy dłuższa.
2011-09-20 13:51:34
2011-09-20 14:24:40
2011-09-20 15:49:50
~Frodo
2011-09-20 16:23:13
~Sru
2011-09-20 16:47:38
Dawniej Toshiba potrafiła zrobić schludne i estetyczne notebooki, obecnie to po prostu wstyd coś takiego mieć.
~qwerty
2011-09-20 17:35:13
i jeszcze coś - głosniki moim zdaniem źle umieszone - będzie się tam dostawał wszelki kurz i brudy z rąk ;)
zobacz wszystkie komentarze |
18