Rozrywka z ekranem dotykowym?
Test telefonu Sony Ericsson Satio
Domyślnie w menu mamy 12 ikon, można zmieniać kolejność ikon i dodawać własne. Pierwszą ikoną w menu jest PlayNow, sklep internetowy SE.
Internet
Po wybraniu ikony Internet ukazuje się znana już ze starszych modeli SE strona główna. Przeglądarka internetowa to WebKit, znana z innych telefonów opartych na tej wersji Symbiana. Umożliwia ona przeglądanie kilku kart, wykorzystuje akcelerometr w celu ustalenia orientacji i w pełni wspiera flash. Zainstalowany flash jest w wersji lite 3.0, po zbuforowaniu pełnego filmu w pamięci obraz jest płynny, lecz jakość obrazu jest słaba w porównaniu do tego, co oferuje zwykły flash. Telefon posiada dobry zasięg Wi-Fi, nie zrywa połączeń. Gdy nie ma zasięgu Wi-Fi telefon umożliwia transfer danych w technologii HSDPA do 7.2 Mb/s i HSUPA do 3.6 Mb/s.
Rozrywka
W podmenu znajduje się bardzo minimalistyczne radio, nie pokazujące napisów i nie obsługujące RDS. Radio posiada pamięć na 30 stacji i może odtwarzać przez głośnik. Brzmienie radia można zmienić, ale o tym trochę dalej. Następnymi ikoną w podmenu jest identyfikacja utworów TrackID, czat sms, oraz dyktafon (limit jednorazowego nagrania to 1 godzina). Gry domyślnie zapisane są w organizatorze.
Wiadomości
Podmenu wiadomości nie różni się znacząco od standardowego dla systemu Symbian. Jedynym dodatkiem od SE są rozmowy sms w formie czatu. Reszta jest taka jak w innych telefonach S60, czyli skrzynka odbiorcza, skrzynka pocztowa, wysłane, wersje robocze, skrzynka nadawcza, raporty dostarczeń i moje foldery. Typową wadą tej wersji Symbiana jest zapisywanie plików odebranych przez Bluetooth w skrzynce odbiorczej i monit o nowej widomości na pulpicie. O nowej wiadomości informuje żółta dioda na górze przedniego panelu. Tworzenie nowych wiadomości odbywa się za pomocą czterech metod wprowadzania tekstu, pisma odręcznego, miniklawiaturze QWERTY, pełnoekranowej QWERTY i klawiatury alfanumerycznej. Do pisania wiadomości nie jest potrzebny rysik, wystarczy dotknąć ekranu i przejechać palcem na wybrany znak. Satio ma zainstalowaną aplikację SMS Preview, która wyświetla tekst wiadomości po otrzymaniu przez wybrany przez użytkownika okres czasu.
Usługi lokalizacyjne
W podmenu znajduje się GoogleMaps, lokalizacja i Wisepilot (trial 30 dni). Telefon szuka zewnętrznego Gps za pomocą BT, oraz chce skorzystać z Internetu w celu określenia pozycji. Opcję tą można wyłączyć, a telefon bez łączenia z internetem złapie zasięg.
Kontakty
Książka telefoniczna wydaje się biedniejsza od tej standardowej w nowszych SE. Dostępnych jest kilka opcji typu numer komórki, numer stacjonarny, telefon internetowy, E-mail, firma i stanowisko. Do kontaktu można przypisać dzwonek i zdjęcie.
Kalendarz
Terminom w kalendarzu można dodać temat, lokalizację, godzinę rozpoczęcia, przypomnienia i cykliczność. Można zmienić widok kalendarza na widok miesiąca, tygodnia, dnia i zadań.
Rejestr i połączenia
W rejestrze są zapisywane chronologicznie wszystkie połączenia nieodebrane, odebrane i wychodzące. Co oczywiste można sprawdzić czas trwania połączeń. W rejestrze na liście połączeń pokazywana jest również lista wysłanych i odebranych smsów (jednak bez możliwości odczytu) oraz połączenia internetowe poprzez Wi-Fi. Po naciśnięciu zielonej słuchawki na pulpicie pokazywane są listy połączeń nieodebranych, odebranych i wybranych. Aby skorzystać z chronologicznej listy połączeń należy skorzystać z rejestru.
Jakość rozmów w Satio jest średnia. Głośność jest wystarczająca, ale dźwięk sprawia wrażenie stłumionego. Zasięg jest gorszy od C905 średnio o jedną, czasami nawet o dwie kreski. Wybieranie numerów do połączeń jest niewygodne, gdyż brakuje funkcji szybkiego wybierania. Po naciśnięciu liczby na klawiaturze numerycznej telefon nie filtruje książki telefonicznej, zarówno numerów jak i nazw kontaktów. Dzwonek połączenia można wyciszyć akcelerometrem.
Organizator
W organizatorze znajduje się menadżer plików, budzik (otwiera się po naciśnięciu daty na pulpicie, wyciszanie akcelerometrem, kilka alarmów i cykliczność), wyszukiwarka, notatki, konwerter, kalkulator, pomoc i kilka aplikacji. Część aplikacji znajduje się od razu w organizatorze, reszta w folderze moje aplikacje.
Aplikacje
W telefonie zainstalowano sporo aplikacji, między innymi Facebook, Serwer multimedialny, SMS Preview, Roadsync (protokół Microsoft Exchange) i wyszukiwarka Google. Niestety nawigacja Wisepilot, czytnik Adobe PDF i Quickoffice są wersjami testowymi na 30 dni. Nokia oferuje darmową nawigację na Ovi. Tańsze modele telefonów posiadają pełne wersje czytników dokumentów. Kupując tak drogi telefon powinno to być standardem. W telefonie fabrycznie są zainstalowane dwie gry: Sudoku i Labirynt. Do pobrania z PlayNow jest jedna darmowa gra, Rally Master Pro, która ukazuje potencjał zamontowanego procesora i chipu graficznego. Z PlayNow można też pobrać korektor (w wyszukiwarce wystarczy wpisać eq), który w znacznie wpływa na jakość dźwięku, aplikacja jest używana nie tylko odtwarzaczu, lecz również w pozostałych pozycjach menu.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
iight
2010-10-07 09:13:08
Silvisellalowa
2010-10-07 11:31:57
A tego telefonu nigdy bym nie kupił ze względu na Symbian.
Sroka
2010-10-07 12:20:42
Mam pytanie do autora. Jak jest z jego głośnikiem zewnętrznym, bo mam Nokie x3 i raczej mu nie dorówna.... Ale czy jest aż tak słaby jak piszą na innych forach czy o przyzwoitych parametrach. A jak ktoś by mógł napisać z jakim telefonem można go porównać (chodzi o głośnik). Bo dużo słucham muzyki i chce mieć dobry aparat i myślę że to będzie dobry pomysł. Myślałem też nad nokią n96 ale nie wiem... niby ma wszystko co potrzeba i ma też lepsze głośniki. Jednak ostatnio ostro krzyczeliście na fińskiego producenta...
Silvisellalowa
2010-10-07 17:24:41
Sroka napisał:
Jak jest z jego głośnikiem zewnętrznym, bo mam Nokie x3 i raczej mu nie dorówna.... Bo dużo słucham muzyki i chce mieć dobry aparat i myślę że to będzie dobry pomysł.
Muzyki lepiej słuchać w słuchawkach :P
PS.
Widzę,że już nie ma banknotu.
Mateusz
2010-10-07 17:57:15
Diopiehearbep
2010-10-07 22:55:38
Przy średniej głośności, takiej jak zwykła rozmowa jest wszystko ok. Telefon ma jeszcze trochę zapasu aby odtwarzać muzykę dobrej jakości. Jak ustawi się głośność na 80% to telefon zaczyna już delikatnie trzeszczeć, a przy pełnej głośności głowa boli. Satio to nie jest telefon muzyczny. Jeżeli N96 to akceptowalne minimum, jeżeli chodzi o aparat to może lepiej i8510? Niestety nie wiem zbyt dużo o tym telefonie.
Warwyko76
2010-10-10 11:48:33
Irwander
2010-10-11 07:25:09
Kamirp
2010-10-12 10:43:06
~aga
2011-08-31 13:15:47
zobacz wszystkie komentarze |
11