Schowaj kino do kieszeni
Philips PicoPix 1430 ? miniaturowy projektor
DokÅ‚adnie 3 lata temu firma Texas Instruments opracowaÅ‚a miniaturowy chip DLP. ZaowocowaÅ‚o to pojawieniem siÄ™ na rynku tzw. piko projektorów. PoczÄ…tkowo ich ceny byÅ‚y wygórowane, a możliwoÅ›ci bardzo ograniczone. PostÄ™p technologiczny pozwoliÅ‚ jednak na redukcjÄ™ kosztów oraz znaczÄ…ce podrasowanie parametrów technicznych. Obecnie na kieszonkowy projektor może pozwolić sobie już prawie każdy, a wiÄ™kszość z nich powinna zapewnić przyzwoite wrażenia użytkowe. Dzisiaj przyjrzymy siÄ™ konstrukcji Philipsa, która zyskaÅ‚a sobie już uznanie za granicÄ… i wielkimi krokami wkracza do Polski. Spis treÅ›ci
Na poczÄ…tku warto zadać sobie zasadnicze pytanie: czy potrzebujemy piko projektora? Odpowiedź zapewne bÄ™dzie prosta: nie. No wÅ‚aÅ›nie. Ale do czasu. Do czasu, gdy okaże siÄ™, że musimy wyÅ›wietlić prezentacjÄ™, którÄ… wczeÅ›niej wrzuciliÅ›my na naszego smartfona, a w pobliżu nie ma żadnego komputera. Lub też do czasu, gdy okaże siÄ™, że zbliża siÄ™ EURO 2012, zaprosiliÅ›my znajomych na mecz otwarcia i nagle uÅ›wiadamiamy sobie, że nasz telewizor jest niewystarczajÄ…cy, by zapewnić wÅ‚aÅ›ciwe wrażenia dla zapalonego kibica, a nasze mieszkanie (lub nasza druga poÅ‚ówka ;-)) nie zgadza siÄ™ na wstawienie 55-calowej plazmy.
Wtedy też okaże siÄ™, że spoczywajÄ…cy w naszej kieszeni PicoPix 1430 bÄ™dzie wrÄ™cz idealnym rozwiÄ…zaniem podobnych problemów. Pozwoli bowiem nie tylko wyÅ›wietlić prezentacjÄ™ wprost ze smartfonu czy rzucić mecz na Å›cianÄ™, ale także bÄ™dziemy mogli zabrać go pod namiot, gdzie w gronie znajomych, przy wieczornym ognisku, obejrzymy zdjÄ™cia wykonane podczas peÅ‚nego wrażeÅ„ dnia.
Kieszonkowy projektor Philips PicoPix 1430 dostarczany jest w schludnym, niewielkim opakowaniu. On sam mierzy sobie 10 na 10 centymetrów, przy 32 milimetrach gruboÅ›ci. Waży natomiast zaledwie 290 gramów. Ot, taka maÅ‚a kostka, która bez wiÄ™kszych kÅ‚opotów zmieÅ›ci siÄ™ praktycznie wszÄ™dzie, a już z całą pewnoÅ›ciÄ… nie zajmie dużo miejsca w podrÄ™cznym bagażu.

Pierwsze, co rzuca siÄ™ w oczy, i o czym dowiadujemy siÄ™ od razu z opakowania, to to, że projektor charakteryzuje siÄ™ jasnoÅ›ciÄ… na poziomie 30 lumenów. Czy to dużo? W porównaniu do typowych, stacjonarnych konstrukcji, które nierzadko dysponujÄ… jasnoÅ›ciÄ… na poziomie kilku tysiÄ™cy lumenów, jest to zatrważajÄ…co niewielka wartość. Należy jednak wziąć poprawkÄ™ na to, iż PicoPix 1430 jest projektorem stricte kieszonkowym i bardzo zminiaturyzowanym. To bardziej gadżet niż narzÄ™dzie codziennej pracy. Dlatego, biorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, że pierwsze kieszonkowe projektory cechowaÅ‚y siÄ™ jasnoÅ›ciÄ… na poziomie zaledwie 10 lumenów, Philipsa oceniamy pozytywnie, tym bardziej, że firma ta ma w swojej ofercie produkty o prawie 3-krotnie wiÄ™kszej jasnoÅ›ci. KtoÅ› zatem musiaÅ‚ wszystko dokÅ‚adnie przeanalizować i prawdopodobnie stwierdziÅ‚, iż wartość 30 lumenów jest wartoÅ›ciÄ… wystarczajÄ…cÄ…. Dajemy mu zatem kredyt zaufania, który zweryfikujemy w dalszej części recenzji.
KolejnÄ… istotnÄ… informacjÄ…, pÅ‚ynÄ…cÄ… do nas wprost z opakowania, jest wieść o tym, że za źródÅ‚o Å›wiatÅ‚a odpowiadajÄ… diody LED. To bardzo dobra wiadomość, bo ich żywotność producent ocenia na ponad 20 000 godzin. Podczas zakupu warto zwrócić na to uwagÄ™, by później nie okazaÅ‚o siÄ™, że wymiana lampy kosztuje wiÄ™cej niż sam projektor. Na szczęście 20 000 godzin to na tyle duża wartość, że projektor powinien sÅ‚użyć nam przez wiele, wiele lat.
Producent chwali siÄ™ również, że PPX 1430 jest kompatybilny z iPhone’ami oraz iPodami. Od razu należy zaliczyć to na plus, bo w mieliÅ›my już okazjÄ™ testować miniaturowe projektory, które bardzo ciężko byÅ‚o podłączyć do zwykÅ‚ego laptopa, o posiadanym smartfonie nie wspominajÄ…c.
W zestawie z projektorem PPX 1430 znajdziemy bogate wyposażenie, a w nim m.in.:
- instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną,
- futerał,
- miniaturowy statyw (trójnóg),
- zasilacz,
- kompozytowy adapter audio/wideo,
- adapter mini-USB,
- przewód mini-USB,
- pilot zdalnego sterowania.
Sam projektor wygląda bardzo estetycznie. Praktycznie od razu można zauważyć, że został wykonany z dużą dbałością o detale. Jakość nie pozostawia nic do zarzucenia. Sprzęt niewątpliwie cieszy oko, utwierdzając w przekonaniu, że dobrze ulokowaliśmy nasze pieniądze.

Producent byÅ‚ oszczÄ™dny jeżeli chodzi o przyciski. Obudowa jest jednolita z jednym, maÅ‚ym dodatkiem – zintegrowanÄ… podstawkÄ…. Po jej rozÅ‚ożeniu obraz podnosi siÄ™ o 6 stopni, co jest przydatne jeżeli na drodze wyÅ›wietlania mamy, przykÅ‚adowo, bardzo dÅ‚ugi stóÅ‚. KorzystajÄ…c z Philipsa nie bÄ™dziemy zatem zmuszeni do podnoszenia go na książkach czy innych, tego typu rzeczach. Wystarczy, że wysuniemy owÄ… podstawkÄ™.

53683
6
0
Komentarze
2012-04-30 17:36:39
~Jerzy Kowalski
2012-04-30 18:55:26
~Elan2k5
2012-04-30 21:50:11
~jacu
2012-04-30 21:55:41
w ogole recenzja jest genialna wrecz - czemu ten redaktor prawie nic nie pisze u was???? dajcie mu wiecej do testowania. podoba mi sie ten styl wypowiedzie, na luzie sie czyta tekst. fajnie oby tak dalej.
~potrzebuje-tego-projektora
2012-04-30 21:57:35
~Jerzy Kowalski
2012-05-01 10:27:12