» załóż konto» przypomnij hasło

Ponadczasowa konstrukcja dla wymagających

Fractal Design Arc Midi – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2012-10-22 10:54:06

A A A | Wejść na stronę 72690 | Komentarzy 3


Po usunięciu bocznych paneli naszym oczom ukazuje się pojemne i dobrze przygotowane wnętrze. Dominują tutaj ponownie dwa kolory: czarny i biały, które ze sobą kontrastują.

Na dole znajdują się cztery gumowe podkładki, na których możemy umieścić zasilacz. Obok niego jest jeszcze jedna wolna pozycja na wentylator 120 lub 140 mm. Nad nim znajdują się wspomniane miejsca na karty rozszerzeń (śledzie przykręcane szybkośrubkami) i wentylator wyciągowy.

Fractal Design Arc Midi

Fractal Design Arc Midi

Z przodu od góry mamy dwa miejsca na napędy optyczne, które mocujemy przy pomocy szybkośrubek (beznarzędziowo). Niestety nie spróbowano tutaj o system zatrzasków, który mógłby być wygodniejszym rozwiązaniem. Poniżej mamy dwie klatki na dyski twarde i SSD. Każda może zmieścić do czterech napędów. Wyższy box jest demontowalny, a niższy przymocowany na stałe. Ten pierwszy możemy odkręcić za pomocą dwóch szybkośrubek i wyjąć lub obrócić o 90 stopni, przez co dyski twarde będą montowane równolegle do płyty głównej.

Fractal Design Arc Midi

Fractal Design Arc Midi

HDD lub SSD montujemy na białych szynach, które można przykręcić dodatkowo do klatki za pomocą szybkośrubek. Mają one gumowe podkładki, które powinny odpowiednio tłumić generowane drgania.

Fractal Design Arc Midi

Fractal Design Arc Midi

Fractal Design Arc Midi

W środku zmieścimy karty graficzne o długości do 450 mm (przy wyjętej jednej klatce na dyski) lub do 295 mm, kiedy nie zmieniamy fabrycznego układu wnętrza. Jeżeli jednak użytkownik postanowi obrócić górną klatkę o 90 stopni, to miejsca na kartę GPU pozostaje już tylko 270 mm.

Fractal Design Arc Midi

Fractal Design Arc Midi

Dodajmy, że w tacy płyty głównej wykonano duży otwór, który umożliwia montaż chłodzenia procesora bez wyjmowania podzespołów ze środka. Wokół niego mamy specjalne przepusty do prowadzenia okablowania z tyłu tacy. W sumie jest aż pięć otworów, które są przykryte gumowymi osłonami. Tutaj duży plus dla Fractal Design, bowiem te osłony nie wypadają, jak w przypadku innych producentów. Z tyłu jest sporo miejsca (około 25 mm szerokości), co sprawia że zmieścimy nawet grubsze przewody.

Fractal Design Arc Midi

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć kilka słów o grubości blachy, którą zastosowano w Arc Midi. W czasie pomiarów znaleźliśmy miejsce, gdzie miała ona 0,93 mm i był to najcieńszy fragment. W większości przypadków pomiar wynosił ponad 1 mm.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • t.luk

    2012-10-22 13:12:04

    Bardzo udana konstrukcja i bardzo dobra do wodowania :) Fajnie, że testowany był tutaj Loki bo widać, że relacje wydajności między Spartanem PRO a Xigmatek Loki wcale nie są tak duże jak to niektórzy "krzykacze" na innym polskim serwisie deklarują ;)
  • RafalC

    2012-10-22 13:20:25

    Tak, testuję obudowy z Loki, ale nie chciałbym żeby porównywać je z tym co robi Mateusz, bo metodologia na pewno jest inna, a wiemy, że wydajność tych coolerów jest sobie bliska, więc te pomiary nie powinny być wyznacznikiem :) Oczywiście mogę potwierdzić, że Loki jest głośny ;)
  • t.luk

    2012-10-22 13:31:15

    Nie no, dla mnie to oba te coolery są dość głośne ale o ile przy Spartanie PRO da się jeszcze wytrzymać o tyle do Lokiego wskazane są słuchawki lub głośniejsza muzyka ;)

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum