» załóż konto» przypomnij hasło

Noctua Chromax – przegląd dodatków

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-12-28 15:24:49

A A A | Wejść na stronę 7077 | Komentarzy 0

Noctua Chromax – przegląd dodatków

Firma Noctua poszerzyła niedawno swoją ofertę o sporo nowych produktów. Dokładniej rzecz biorąc pojawiła się seria Chromax, która ma zerwać z brązowo-beżowym designem i pozwolić użytkownikowi dobrać kolorystykę do swoich potrzeb. W skład nowej rodziny wchodzą cztery nowe wentylatory: NF-A15 HS-PWM, NF-A14 PWM, NF-A12 PWM oraz NF-S12A PWM z dopiskiem chomax.black.swap; sześć wielokolorowych, aluminiowych nakładek z serii NA-HCx pasujących na wieżowe chłodzenia procesora Noctua NH-U12S i NH-D15(S) oraz dwanaście przewodów zasilających i rozgałęziających dla wentylatorów opisanych jako NA-SYC1 i NA-SEC1. To właśnie tym wszystkim produktom przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule, zapraszamy.


Na koniec zostawiliśmy sobie nowe wentylatory z serii Chromax, które dostępne są wraz z kolorowymi nakładkami antywibracyjnymi. W opakowaniu znajdziemy nasadki w następujących kolorach: białe, żółte, niebieskie, zielone, czarne i czerwone. Dzięki temu możemy w dowolnej chwili zmienić kolor narożników naszych śmigieł, a nawet zrobić różnobarwną wariację, jak widzicie na naszych zdjęciach. Oczywiście dostępne tutaj są dobrze nam znane wentylatory, czyli: NF-A15, NF-A14, NF-F12 oraz NF-S12A. Każdy z nich występuje w wersji PWM. Mają one dokładnie te same parametry, co ich standardowe odpowiedniki, więc jeżeli jesteście zainteresowani ich wydajnością lub zastosowanymi technologiami przez Noctua, to odsyłamy do naszego artykułu.

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Tutaj mamy do czynienia w zasadzie z nowymi, ale starymi produktami Noctua, które zostały odświeżone. Cztery pokazane na zdjęciach wentylatory dostępne są w wersji PWM. Mamy tutaj śmigła w rozmiarze 120 x 120 x 25 mm, czyli NF-F12 PWM i NF-S12A PWM oraz modele o średnicy 140 mm, czyli NF-A14 PWM i NF-A15 PWM. Już chwytając za opakowanie wiemy, że kupiliśmy produkt z segmentu premium. Po otwarciu okazuje się, że w komplecie obok wentylatora jest jeszcze sylikonowe nasadki antywibracyjne w różnych kolorach i zestaw śrub do montażu. Dodatkowo mamy kabel, za pomocą którego możemy przedłużyć ten od wentylatora. Wszystkie kable są czarne, przez co nie powinny mocno rzucać się w oczy w obudowie. Przedłużka łączy się przy pomocy specjalnego zatrzasku, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że wypadnie.

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Oczywiście wszystkie wentylatory Noctua z serii Chromax wykorzystują najistotniejsze technologie tego producenta. Mamy tutaj na łopatkach dodatkowe wypustki, czy też kanały o nazwie Flow Acceleration Channels, które mają zapewnić lepsze kierowanie powietrza i redukcję zawirowań powietrza. Ważną zmianą jest także zastosowanie schodkowej, wewnętrznej krawędzi ramki wentylatora. Technologia nazwana Stepped Inlet Design, ma za zadanie przyciągać do swoich krawędzi zasysane powietrze. Kolorowe, gumowe nakładki zostały fachowo nazwane AAO Frame i zastosowano je głównie z myślą o montażu na metalowych radiatorach, które mając kontakt z plastikiem powodują mocne drgania, co przekłada się na większy hałas.

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Mamy tutaj także magnetyczny wirnik SSO, który jest teraz wykonany w drugiej generacji. Co to oznacza w praktyce? Noctua podaje, że zastosowano wzmocnione siły pola magnetycznego, które podtrzymują wirnik w czasie pracy, a dzięki temu tarcie jest zminimalizowane. Takie rozwiązanie ma wpływ przede wszystkim na żywotność wentylatora.

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Noctua Chromax

Oczywiście, tak jak się spodziewacie są to doskonałe jednostki, które gwarantują bardzo wysoką kulturę pracy, dobre osiągi oraz świetną jakość wykonania. Niestety nie należą do najtańszych wentylatorów na rynku, bowiem musimy zapłacić 90 złotych za model NF-S12A i NF-F12, około 100 złotych za NF-A14 oraz 120 złotych za NF-A15.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...