» załóż konto» przypomnij hasło

Czy nowy znaczy lepszy?

XTHERMAL BTF 120 i 80 PRO

Autor: Andrzej Łakomski | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 10079 | Komentarzy 0

XTHERMAL BTF 120 i 80 PRO W naszym teście prezentujemy dwa „świeżutkie” wentylatory firmy XTHERMAL. Są to wentylatory dedykowane użytkownikom ceniącym ciszę i liczącym się z każdym decybelem wydobywającym się z wnętrza maszyny. Zapraszam do lektury.
Firma Xthermal jest nowa na polskim rynku. Jej produkty na dzień dzisiejszy można dostać zaledwie w dwóch sklepach internetowych. Jest to jednak firma należąca do jednego z najlepszych i największych sklepów z artykułami chłodzącymi podzespoły komputera. Mowa oczywiście o znanym wszystkim sklepie cooling.pl. Do testów zostały nam udostępnione dwa wentylatory:
 • Xthermal BTF80PRO (80mm)
 • Xthermal BTF120PRO (120mm)

Wentylatory te wyglądają praktycznie identycznie (różnią się tylko wielkością, z tego powodu nie zamieszczałem zdjęć wersji 120mm), i posiadają takie samo wyposażenie.
Wentylatory są bardzo dobrze wykonane, są estetyczne i co dla niektórych ważne - nie świecą. Wentylatory te konkurują na polskim rynku z takimi firmami jak Scythe, Fander, czy Noiseblocker. Faktycznie, wentylatory Xthermal są ciche i wydajne.

Głośność na poziomie 9-13dB (obydwa!) i przepływ powietrza w granicah 19,6CFM (80mm) i 38CMF (120mm) tworzą z nich doskonałe produkty. Wentylatory te są niesłyszalne w normalnych warunkach pracy (podpięte pod wtyczki Molex). Co więc, gdy zastosujemy adaptery na 5V? Wtedy na pewno już ich nie usłyszymy. Dodając jeszcze silikonowe kołki montażowe (dokładane w zestawie) sprawiamy, że obudowa nie wpada w żadne (!) wibracje, i co za tym idzie, osoby z zewnątrz nie wiedzą nawet, że jakieś wentylatory są w naszej obudowie. Wentylatory mają bardzo dobrze wykonane końcówki, zarówno 3-pin, jak i 4-pinowe. Spełniają one również warunki unijnej dyrektywy RoHS, co oznacza, że nie ma w nich związków szkodliwych dla środowiska.

W wentylatorach firmy Xthermal użyte dodatkowo zostało łożysko PXB zapewniające równą i cichą pracę. Na produkty te dodatkowo są 2 lata gwarancji.

Podsumowując, obydwa wentylatory firmy Xthermal zasługują na „dziesiątke”. Są ciche, wydajne, doskonale wykonane i odpowiednio wyposażone. Można je bez wahania polecić każdemu, kto chce poprawić wentylację obudowy, a ważna jest dla niego cisza. Wentylatory te można też stosować zamiast standardowych wentylatorów do chłodzenia procesora.

Sprzęt do testów udostępniła nam firma XTHERMAL. Dziękujemy.

 •  
 • 1

 •  
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...