» załóż konto» przypomnij hasło

Czysta sinusoida

UPS Microsine 1000VA – test zasilacza awaryjnego

Autor: Michał Jankowski | Data: 2016-11-14 10:22:25

A A A | Wejść na stronę 13740 | Komentarzy 3

UPS Microsine 1000VA – test zasilacza awaryjnego

UPS-y (z języka angielskiego Uninterruptible Power Supply), to po prostu zasilacze awaryjne. Pomimo, że sprzęt ten nie należy do popularnych wśród użytkowników komputerów osobistych, to warto się nim interesować zawczasu. Najczęściej po UPS sięgają bowiem osoby, które poprzez zanik zasilania utracą naprawdę ważne dane. Do naszej redakcji trafił produkt Green Cell Microsine 1000 VA z wyświetlaczem LCD. Jak model ten sprawdza się w praktyce? Sprawdziliśmy to.


Pokaż specyfikację

Specyfikcja
Gwarancja 24 miesiące
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Tak
Typ Line Interactive Pure Sinewave (Czysta Sinusoida)
Zabezpieczenie przed przeładowaniem Tak
Kod produktu UPS08
Producent Green Cell
Wymiary 146 x 160 x 350 mm
Waga 8 kg
Napięcie wejściowe 162-290V / 81-145V
Częstotliwość wejściowa 50/60 Hz z tolerancją do 10%
Napięcie wyjściowe 230V
Moc 1000VA (700W)
Częstotliwość wyjściowa 50Hz / 60Hz
Gniazda 2x Schuko, 2x IEC
Czas reakcji typowy 2-6 ms, maksymalny 10 ms
Baterie 2x akumulator 12V 7Ah
Wskaźnik panel LCD
Porty 1x USB typ B, 2x RJ45
Kształt napięcia wyjściowego Czysta Sinusoida
Typowy czas ładowania 6 godzin do 90% pojemności akumulatorów

Testowany przez nas model to typowe urządzenie do zabezpieczenia komputerów biurowo-domowych, ale sprawdzi się także do urządzeń innego typu. Dzięki odpowiedniej mocy nie ma przeszkód, żeby podłączyć do niego jednostkę przeznaczoną do gier z szybką kartą graficzną i wydajnym procesorem. Zanim jednak przejdziemy do testów to powiedzieć sobie kilka słów na temat samych UPSów. Jakie znamy ich rodzaje i do czego służą.

Zapewne już wiecie, że zasilacze awaryjne (bezprzerwowe) mają za zadanie nieprzerwane zasilanie urządzeń elektronicznych. Dzięki nim w przypadku awarii zasilania zmniejszamy ryzyko utraty danych w pamięci komputera czy uszkodzenie sprzętu. Dzięki podtrzymaniu zasilania mamy czas na zapisanie wyników naszej pracy i bezpieczne wyłączenie urządzenia. Czas podtrzymania jest różny, ale zazwyczaj wynosi kilka minut w przypadku małych UPSów lub nawet kilka godzin w przypadku systemów przemysłowych. Zależny jest od pojemności zastosowanych w nim akumulatorów i obciążenia.

Każdy z UPSów posiada filtr wstępny, który eliminuje zakłócenia pochodzące z sieci elektrycznej i przetwornicę AC/DC i DC/AC. Dzięki prostownikowi doładowywane są baterie akumulatorów, a falownik generuje prąd zmienny na podstawie napięcia podawanego przez baterie. W momencie kiedy zabraknie prądu następuje przełączenie na zasilanie z akumulatora. Zasilacze tego typu dostarczają najczęściej jednofazowe napięcie 230 V. Są także zasilacze dużej mocy o trzech fazach 400 V, ale je wykorzystuje się w telekomunikacji czy w serwerowniach, co nie jest tematem tego artykułu.

Moc podawana jest w woltamperach (VA), co oznacza, że jest to moc pozorna i różni się ona od mocy podanej na obudowie. Przez to musimy uważać, żeby nie przeciążyć naszego zasilacza. Moc pozorna to tak, którą dostarcza źródło prądu, czyli w tym przypadku UPS. Moc czynna zasila nasz komputer i to ona jest podawana na tabliczkach znamionowych. Wyrażana jest ona w watach (W) i jest zawsze mniejsza lub równa mocy pozornej. Mamy jeszcze moc bierną, którą to komputer pobiera ze źródła, ale nie potrafi jej wykorzystać. Jej jednostką jest war. Oczywiście najkorzystniejsza jest sytuacja, kiedy nie ma mocy biernej (co wynika z trójkąta elektryczności), wówczas cała pobierana moc zamieniana jest na pracę w wypadku prądu stałego.

My możemy przyjąć, że moc czynna zasilacza UPS wynosi P = S * 0,7. Bierze się to stąd, że cosj wynosi w odbiornikach elektronicznych około 0,7-0,8. W związku z tym UPS o mocy podanej wynoszącej 1000 VA można podłączyć do odbiornika o mocy łącznej wynoszącej tylko 700 W. Warto to mieć na uwadze, bowiem producenci UPSów często podają właśnie tę większą wartość i o pomyłkę nietrudno.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • JegoMosc

  2016-11-15 16:01:05

  Naprawdę przydał by się porządny test UPS-ów, gdyż nigdy nie wiem co wybrać.
 • LukiT

  2016-11-15 16:16:57

  bardzo fajna recka, właśnie się zastanawiałem nad kupnem jakiegoś UPSa, i cena za 1000 VA jest atrakcyjna i warta uwagi
 • Sroka

  2016-11-15 18:25:42

  Bezpieczne wyłączenie kompa jest raczej zbędne w domowych warunkach. Dokumenty word same się zapisują i tak samo jak maile w gmailu. W rozwiązaniach profesjonalnych chodzi, oto aby cache z ram'u zapisać do pliku i żeby żadna informacja się nie zagubiła- ważne w systemie bankowym.

Komentarz 3


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...