» załóż konto» przypomnij hasło

Test Asustor AS6404T – domowy serwer na zawołanie

Autor: Marcin Kowalski | Data: 2018-07-30 14:24:00

A A A | Wejść na stronę 6893 | Komentarzy 0


Przechodząc do wstępnej konfiguracji, najpierw należy zamontować dyski twarde. Bez nich urządzenie jest zasadniczo bezużytecznie, ponieważ nie będziemy w stanie nawet skonfigurować podstawowych parametrów dotyczących połączenia z siecią, zabezpieczeń itd.

W naszym wypadku użyjemy dwie jednostki o pojemności dwóch terabajtów każda, produkcji Western Digital, model WD20EFRX. Ponadto, jeśli chcecie wyciągnąć z NAS’a najlepszą wydajność pamiętajcie, aby wasz PC lub router obsługiwał sieć Gigabit LAN do 1000 Mbps. Dodatkowo warto upewnić się, że wykorzystywany kabel sieciowy spełniał standard CAT5/e.

Asustor AS6404T

NAS można podpiąć bezpośrednio do swojego PC, albo łączyć się przez modem lub switch’a w obrębie domowej sieci. Na komputerze musimy jeszcze zainstalować aplikację ACC (Asustor Control Center). Z pomocą tego małego narzędzia wykryjecie każdy NAS Asustor w waszej sieci domowej, przechodząc od razu do konfiguracji. Otwierając główny interface AS6404T musimy skorzystać z domyślnej przeglądarki internetowej w systemie Windows, gdzie przy pierwszym uruchomieniu należy zdefiniować główne funkcje: przypisanie hasła, język, strefa czasowa, ewentualna rejestracja produktu oraz najważniejsze - ustawienie macierzy dysków. Do wyboru mamy kilka rozwiązań:
• RAID 0: połączenie dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane, jako jeden dysk logiczny. W praktyce powinno zagwarantować przyspieszenie zapisu i odczytu danych.
• RAID 1: dwa dyski, z czego drugi staje się lustrzanym odbiciem tego pierwszego (ang. mirroring). Innymi słowy w czasie zapisu na jednym dysku na drugim automatycznie powstaje kopia zapasowa.
• JBOD – dwa dyski widziane przez system osobno. W ten sposób większość użytkowników konfiguruje swoje nośniki danych w komputerach osobistych.

Asustor AS6404T

Ponadto, mamy jeszcze RAID 5, RAID 6, RAID 10, różniące się między innymi sposobem zabezpieczenia danych. My zdecydujemy się na popularny RAID 0, aby uzyskać jak najbardziej optymalne transfery danych. Większość pomiarów zrealizowano przy bezpośrednim połączeniu z PC dołączonym w zestawie kablem RJ45. Docelowa platforma testowa składała się z procesora i5-4460, 8GB DDR3, płyty głównej Asus Gryphon Z97, trzech dysków Samsung HD502HJ oraz SSD Kingston HyperX 3K 240GB. Dla uniknięcia tak zwanego problemu „wąskiego gardła” migracja danych z i do NAS’a będzie wykonywana z dysku SSD.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...