» załóż konto» przypomnij hasło

Odświeżona wersja = ?

Spire Thermax Eclipse III – test coolera CPU

Autor: Mateusz Galon | Data: 2012-07-11 19:27:21

A A A | Wejść na stronę 73239 | Komentarzy 6

Spire Thermax Eclipse III – test coolera CPU Na rynku coolerów CPU w ostatnim czasie brakuje powiewu świeżości. Producenci wprowadzają do sprzedaży urządzenia, które różnią się od swoich poprzedników czy też konkurentów tylko nazwą czy też ceną. Zapewne pamiętacie, jak testowaliśmy w zeszłym miesiącu cooler Spire TME II, a w minusach tej konstrukcji podaliśmy brak kompatybilności z podstawką LGA2011 oraz głośną pracę wentylatorów. Odzew producent był natychmiastowy – dostarczono nam do testów poprawioną (?) wersję oznaczoną, jako TME III. Czy rzeczywiście tym razem skupimy się wyłącznie na zaletach tej konstrukcji? Przekonajcie się.

Firma Spire zapakowała cooler TME III w identyczny karton, jak miało to miejsce w przypadku modelu z numerkiem II. Na jego froncie znajduje się niewielka szybka, przez którą widzimy łopatki jednego z wentylatorów. Oprócz tego umieszczono zdjęcie całego schładzacza, logo producenta oraz adres strony www. Z boku mamy informację, że instrukcję montażu znajdziemy w środku opakowania, a po przeciwległej stronie wydrukowano szczegółową specyfikację techniczną coolera. Na odwrocie producent zaprezentował swoje inne produkty.

Spire TME III Cooler

W środku oprócz radiatora, który umieszczono w przeźroczystym blistrze, znajdziemy także pudełko z zestawem akcesoriów. Wśród nich mamy: dwa wentylatory 120 mm BlackStar, dwa przewody PWM, zestaw montażowy dla podstawek AMD i Intel, pastę termoprzewodzącą BlueFrost SP-802, kartę gwarancyjną, instrukcję obsługi oraz 8 antywibracyjnych kołków do montażu wentylatorów.

Spire TME III Cooler

Spire TME III Cooler

Zacznijmy od opisu budowy radiatora, do którego wykonania zastosowano pięć rurek termoprzewodzących, które są ułożone na kształt liter V, co dobrze jest widoczne po spojrzeniu na górę chłodzenia. Są one podstawą do utrzymania konstrukcji o wymiarach 131 x 70 x 152 mm (szerokość x głębokość x wysokość), która składa się z 46 aluminiowych finów o dosyć specyficznym kształcie. Wszystkie mają takie same rozmiary, a najwyższy ma chropowatą powierzchnię, co ma uzasadnienie jedynie estetyczne. Przygotowano specjalne otwory, które umożliwiają montaż wentylatorów za pomocą gumowych kołków antywibracyjnych.

Spire TME III Cooler

Spire TME III Cooler

Spire TME III Cooler

Boki radiatora są identyczne z dwóch stron. Zostały one szczelnie zamknięte, aby wykorzystać wyższe ciśnienie powietrza do schłodzenia gorących heat pipe’ów.

Miedziana podstawka została wykonana w technologii HDT – przechodzące przez nią ciepłowody mają bezpośredni kontakt z procesorem, co ma pozwolić na skuteczniejsze odprowadzanie ciepła. Pomiędzy nimi, a aluminiową częścią znajdują się mikroszczeliny, w które wniknie pasta termoprzewodząca. Dodatkowo przykręcono do niej uniwersalny element montażowy, dzięki któremu przymocujemy cooler do płyty głównej.

Spire TME III Cooler

Spire TME III Cooler

Na górze podstawki umieszczono taki, sam jak w poprzednich wersjach coolera mały, 54 finowy radiator, który znajduje się tuż pod głównym szeregiem żeberek.

Spire TME III Cooler

Za chłodzenie w TME III odpowiadają dwa wentylatory BlackStar o średnicy 120 mm, które sterowane są sygnałem PWM. Jednostki te obracają się z prędkością od 600 do 1800 RPM w zależności od obciążenia, generując przy tym szum na poziomie od 10 do 22 dB. Maksymalny przepływ powietrza wynosi wtedy 74,63 CFM. Podłączamy je do płyty głównej za pomocą złącza 4 pin PWM.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Francus

  2012-07-12 09:35:29

  Różnica prawie żadna z poprzednikiem, ale dobrze że dołożyli wentyle PWM, bo bez tego to zlituj się boże...
 • ~nowy

  2012-07-12 10:29:31

  Lepiej kupić SillentiumPC Fortisa który jest identyczny za pół ceny+ewentualnie za zaoszczędzone 100zł dokupić jakiś fajny wentylator
 • t.luk

  2012-07-12 10:33:06

  Lol, wypadł gorzej niż poprzednik? :D No ładnie, a śmiałem się z Scythe Mugen 3 :D
 • Mateusz

  2012-07-12 12:39:22

  Pod względem wydajności minimalnie tak, ale kultura pracy lepsza zdecydowanie. Jakość wykonania na dobrym poziomie, chociaż ostatnio przyzwyczaiłem się do lepszych ;)
 • KarambolX

  2012-07-12 18:32:37

  kompromitacja? jak to nazwać :P
 • t.luk

  2012-07-13 11:49:57

  @ UP
  No niestety...Podobnie to wyglądało przy Scythe Mugen 3 ;)

Komentarz 6


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...