» załóż konto» przypomnij hasło

Nowe rozwiązanie hybrydowe

Seagate SSHD 2 TB – test dysku twardego

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-09-03 22:47:56

A A A | Wejść na stronę 56632 | Komentarzy 4

Seagate SSHD 2 TB – test dysku twardego Obecnie na rynku pamięci masowych panuje uporządkowana hierarchia. Każdy dobrze zdaje sobie sprawę, że dyski półprzewodnikowe są zdecydowanie szybsze i wydajniejsze od nawet najdroższych dysków twardych. Niestety są one również dużo droższe w przeliczeniu na 1 GB pojemności. Firma Seagate spróbowała pogodzić wysoką wydajność z dużą pojemnością i przystępną ceną. Jak? Wprowadzono do sprzedaży nowy model 3,5 calowego dysku hybrydowego o pojemności 2 TB. Czy SSHD wypadał pozytywnie w naszych oczach? Przekonajcie się.

Każdy składający swój komputer staje przed dylematem wyboru odpowiedniego nośnika danych. Większość osób decyduje się na standardowy dysk twardy o pojemności pomiędzy 1-4 TB. Jest to rozwiązane rozsądne z uwagi na przystępną cenę i bardzo dużo miejsca na dane. Inni próbują wesprzeć HDD poprzez mały SSD o pojemności 32-64 GB na system operacyjny, a najmniejsza grupa decyduje się na wybór pojemnego SSD 240-480 GB.

Teraz Seagate proponuje nam swój dysk SSHD o pojemności 2 TB. To nie pierwsza próba tego producenta. Przypomnijmy, że wcześniej testowaliśmy model z serii Momentu XT w rozmiarze 2,5 cala przystosowany do laptopa, który posiadał 4 GB pamięci flash na najczęściej odczytywane pliki. Później do serii trafiły modele z powiększoną dwukrotnie pamięcią półprzewodnikową. Inni producenci oferowali SSD wykorzystujące slot PCI lub cache drivers. Warto przypomnieć próby innowacyjnych rozwiązań Intela, Cruciala, Corsaira czy OCZ. Ci ostatni wykorzystali narzędzie od Dataplex.

Seagate SSHD 2 TB

Tym razem Seagate serwuje nam nowy dysk w rozmiarze 3,5 cala o nazwie SSHD. Urządzenie to oferuje 2 TB pojemności + 8 GB pamięci półprzewodnikowej. Wyglądem niewiele, a praktycznie wcale nie różni się od dysku HDD. Całość działa zupełnie automatycznie i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Czyli przykręcamy dysk w obudowie i rozpoczynamy z nim pracę.

Seagate SSHD 2 TB

Seagate SSHD 2 TB

Seagate w swoim produkcie skorzystał z rozwiązania Adaptive Memory, które poznaliśmy wraz z dyskami Momentus XT. Polega ono na analizie danych poprzez specjalny kontroler, które podlegają odczytowi. Potrafi on ocenić, które są najczęściej wykorzystywane i umieścić je na zdecydowanie szybszej pamięci SSD. Niestety wzrost wydajności odczuwalny jest wyłącznie podczas odczytu danych, a nie w czasie zapisu.

Seagate SSHD 2 TB

Seagate SSHD 2 TB

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • AndiMara

  2013-09-06 09:50:54

  Zdecydowanie lepszy wybór od panującego obecnie trendu na SSD...
 • Anetka32

  2013-09-06 12:26:01

  super dysk.
 • ~Gerlath

  2013-09-17 23:54:22

  17.09.2013 dysk w cenie ok 460 zł. Dysk 2TB- 300zł; 60GB ssd-ok 220zł i mamy combo które po prostu morduje tą hybrydę. O ile do lapków takie coś w rozmiarze 2,5" uważam za niezły(a czasami świetny) pomysł to do stacjonarki... gdyby kosztował 400zł mógłby powalczyć ceną, tak to pozostanie niszą
 • ~kamail86

  2013-10-04 21:43:08

  @Gerlath, te Twoje super combo to bardzo szybki system i wolne gry i programy odpalane z wolnego dysku bo zabrakło na nie miejsca na SSD o małej pojemności. To ja już wolę SSHD. Moim zdaniem jak już combo SSD + HDD to tylko z SSD 128GB, ale to już sporo wyższa cena niż SSHD, a różnica i tak będzie odczuwalna głównie podczas instalacji programów - czyli od czasu do czasu.

Komentarz 4


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...