» załóż konto» przypomnij hasło

RHA Audio MA600i – test słuchawek dokanałowych

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-03-16 16:29:44

A A A | Wejść na stronę 12593 | Komentarzy 5

Pokaż specyfikację

Specyfikacja
przetwornik dynamiczny, wykonany ręcznie
pasmo przenoszenia 16 Hz – 22 kHz
impedancja 16 Ohm
średni/maksymalny pobór mocy 1/5 mW
skuteczność 100 dB
długość kabla 135 cm
aluminium o oznaczeniu 6063

Komfort użytkowania jest naprawdę doskonały. Kopułki bardzo dobrze leżą w kanałach, nie uciskają i nie wysuwają się. W zasadzie już po chwili zapominamy o ich obecności i skupiamy się na odsłuchu. Są one wygodne nie tylko w użytkowaniu, ale i noszeniu. Są przede wszystkim bardzo lekkie.

Możemy poprowadzić kabel nad małżowinami, a następnie za nimi i po karku. Dobrze, że producent przywiązał uwagę do detali i nie zabrakło klipsa umożliwiającego okiełznanie kabla. Jak już wspomnieliśmy słuchawki trzymają się świetnie, ale także bardzo dobrze izolują. Efekt mikrofonowy przy typowym założeniu jest obecny, ale nie jest uciążliwy. Kiedy poprowadzimy kabel za uchem to znika.

RHA MA600i

Do odsłuchu posłużyliśmy się kilkoma źródłami dźwięku m.in. smartfonem LG G4, iPhonem 6S i odtwarzaczem Audiomagic Player. Oczywiście tego typu test jest zawsze subiektywny, bowiem każdy użytkownik ma własne upodobania. Pamiętajmy jednak, że ucho osoby, która jest zaznajomiona z licznymi urządzeniami i ma odpowiedni punkt odniesienia to źródła wiarygodniejsze niż cyferki w specyfikacji. Przed właściwą oceną MA600i słuchawki zostały wygrzewane przez około 100 godzin.

Testowany przez nas model RHA grał „z życiem”, co możemy określić słowami gładko, spójnie i w wyrównany sposób. Już od początku słyszymy, że w dźwięku jest sporo basu, ale pozostałe części pasma nie są zaniedbane. Skrajny podzakres może wydać nam się lekko wycofany, ale to właśnie gwarantuje nam, że słychać wszystko co powinno i dźwięk ma bardzo rozrywkowy charakter. Niskie tony pozbawione są nieco swobody i potrafią być bardzo lekkie.

RHA MA600i

Dzięki lekkiej zachowawczości basu mamy bardzo dobre wokale. Głosy są czytelne i znajdują się blisko słuchacza. Głos nie jest ujednolicany, ale ma wiele indywidualnych cech.

Wysokie tony prezentują dużo szczegółów, ale są mniej wyraziste niż konkurencji. Są lekko wycofane i krótkie. Brakuje im stabilizacji, chociaż momentami potrafią być ostre i wyraziste.

Nawet duże zespoły brzmią przestrzennie i dobrze słychać rozłożenie instrumentów i ich uporządkowanie. Scena jest niewielka, ale bardzo szeroka. Brakuje jej głębokości. MA600i słychać blisko uszu i w głowie, a instrumenty są odpowiednio odseparowane. Przestrzeń kreowana przed słuchaczem ma intymny charakter dzięki słyszalnych instrumentów, a wysokotonowce umieszczone są dalej, ale nadal są dobrze słyszalne. To powoduje, że wszelkie wydarzenia na wprost i po bokach są bardziej rozbudowane.

Ogólny charakter słuchawek jest muzykalny, grają one wciągająco i są proste w odbiorze. Nie spotkamy tutaj zamulenia czy buczenia. W jakich gatunkach się sprawdzą? Praktycznie we wszystkich, bowiem uniwersalizują brzmienie. Prezentacja nie jest analityczna, gdyż praktycznie każdy z gatunków jest lekko ocieplony. Wydaje się, że to wskazywałoby na brzmienia cięższe czy elektroniczne.

RHA MA600i

Uważamy, że MA600i sprawdzą się głównie przy codziennym użytkowaniu czy to w domu czy w pracy. Żeby mogły pokazać maksimum swoich możliwości niezbędne jest także dobre źródło dźwięku. Oczywiście używając także taniego smartfona uzyskamy bardzo dobry efekt, a na pewno dużo lepszy, niż podłączając do niego tanie dokanałówki z zestawu. Nie mamy tutaj wbudowanego mikrofonu.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~fikola

  2017-03-17 18:45:32

  Ciągle mi wypadają z ucha. Kilka kroków ulicami i słuchawka leci. Myślę, że mam niestandardowe ucho. Chyba będę musiał znaleźć jakieś inne..
 • ~gapus

  2017-03-17 19:00:44

  Jak sluchawki to tylko nauszne, otwarte. Te dokanalowe wynalazki zatykajace przewod sluchowy to ruina dla sluchu.
 • ~dominik

  2017-03-17 21:37:47

  Mialem kilka dokanalowych i o ile dzwiek byl ok to nie dosc ze mnie uszy bolaly po dwoch piosenkach to jeszcze slychac wszystkie dzwieki z ciala - chodzenie, jedzenie kanapki, przelykanie sliny... Kiedys robili douszne i teraz dobrych dousznych w normalnej cenie ze swieca szukac. Wiec pozostaja jedynie nauszne
 • tabsy

  2017-03-19 01:10:55

  Ja słuchawkami dousznymi zniszczyłem sobie słuch. Nie polecam stosowania takich słuchawek.
 • LukiT

  2017-03-20 15:27:43

  Słuchawki są przekozackie! :D

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...